Jak korzystać z Autopay? To prostsze niż myślisz. Zakochasz się w tym rozwiązaniu

Daria Siemion
Od 1 grudnia 2021 roku za przejazd płatnymi autostradami na odcinku Konin-Łódź oraz Wrocław-Gliwice można zapłacić za pośrednictwem aplikacji Autopay. Płatność "w budce" będzie niedostępna. Pozostanie zainstalowanie aplikacji albo czekanie w kolejce.
Czy Autopay ograniczy kolejki do bramek? fot. Damian Klamka / East News

Czym jest system automatycznych płatności Autopay?

Autopay to system do szybkich i automatycznych płatności stworzony w 2019 roku przez firmę Blue Media. Służy do pobierania automatycznych płatności za przejazdy płatnymi autostradami w Polsce. Za pomocą aplikacji można płacić na wybranych myjniach i parkingach.
Robert Mikoś
Product Manager w Autopay

– Dziś oddajemy w ręce kierowców jedyne na rynku rozwiązanie łączące e-TOLL i videotolling, dzięki któremu mogą korzystać z automatycznych płatności na niemal każdym odcinku płatnej drogi w Polsce.

Użytkownicy aplikacji Autopay nie muszą czekać w kolejce, by opłacić przejazd. Pieniądze pobierają się automatycznie z karty płatniczej przypisanej do konta w systemie. Wielu kierowców korzysta z tej możliwości, co pozwala pokonać trasę szybciej.


Jak założyć konto w systemie Autopay?

Aplikację Autopay należy pobrać ze sklepu Google Play lub z platformy App Store. Instalacja powinna potrwać kilka sekund. Po pobraniu aplikacji trzeba zarejestrować konto Autopay.

Aplikacja poprosi o podanie następujących danych:
Na adres e-mail podany przy rejestracji przychodzi link aktywacyjny. Po potwierdzenie rejestracji i zalogowaniu przychodzi czas na wybranie odcinków autostrad, na których opłaty będą pobierane automatycznie.

Na jednym koncie można zarejestrować kilka pojazdów. Istnieje możliwość założenia konto firmowego i zarejestrowania całej floty.

Jak działa Autopay?

Podstawę działania systemu Autopay stanowi geolokalizacja. Gdy zbliżysz się do bramek, aplikacja wyśle powiadomienie, że za chwilę kupi bilet. Masz 3 minuty na anulowanie transakcji. Po tym czasie aplikacja zakłada, że może naliczyć opłatę.

– Zbliżając się do wybranego płatnego odcinka autostrady, system Autopay automatycznie zakupi bilet. Kierowca nic nie musi robić, a po zakończonym przejeździe zostanie pobrana właściwa opłata – wyjaśnia Robert Mikoś, Product Manager w Autopay Mobility.

Tablice rejestracyjne pojazdu zostaną zeskanowane przy wjeździe na autostradę. Szlaban zostanie otwarty, a naliczanie opłaty rozpocznie się automatycznie.

Ważne:
aplikacja była włączona zarówno podczas zbliżania się do bramek, jak i przejazdu autostradą. Może działać w tle, ale musi być aktywna.

Gdy przejedziesz dany odcinek, aplikacja wyliczy należną kwotę i pobierze ją. Nie będziesz musiał czekać w kolejce, by uiścić opłatę w kiosku. Szlaban (po zeskanowaniu tablic rejestracyjnych) otworzy się sam.

Na jakich autostradach działa Autopay?

Z Autopay można korzystać na autostradach:
A1 - na odcinku Gdańsk-Toruń
A2 - na odcinku Konin-Strychów
A4 - na odcinku Wrocław-Sośnica (Gliwice) i Katowice-Kraków
Autopay — jakie autostrady?fot. Autopay

Autopay na A1

Po założeniu konta w systemie Autopay można korzystać z płatności automatycznych na wszystkich bramkach na odcinku Nowa Wieś-Rusocin. Wystarczy na wjeździe i zjeździe podjechać powoli do bramek oznaczonych AmberGO. Tablica rejestracyjna zostanie zeskanowana, a szlaban zostanie otwarty.

Autopay na A2

Od 1 grudnia 2021 roku na autostradzie A2 na odcinku Konin-Łódź zapłacimy za pomocą automatycznych płatności Autopay. Nie będzie możliwości wnoszenia opłat w kioskach. Osoby używające aplikacji e-TOLL będą mogły kupić wcześniej bilet autostradowy albo rozpocząć korzystanie z aplikacji Autopay.

Autopay na A4

System Autopay na odcinku Katowice-Kraków działa na bramkach oznaczonych znakiem czarnej kamery na żółtym tle. Dwa lewe skrajne pasy są przeznaczone dla użytkowników A4GO. Mogą korzystać z nich również użytkownicy systemu Autopay.

Pasy przeznaczone dla A4GO i Autopay będą nieczynne między 01:00 a 05:00. W tych godzinach zostaną otwarte inne pasy, na których będzie można zapłacić zarówno za pośrednictwem Autopay, jak i tradycyjnie. Połowa opłaty zostanie pobrana po wjeździe na płatny odcinek autostrady, a połowa po wyjeździe.

W przypadku omyłkowego podjechania do innej bramki można zapłacić przy użyciu Autopay w stacjonarnym punkcie poboru opłat (u inkasenta). Pracownik sprawdzi numery rejestracyjne pojazdu i uruchomi system.

Od 1 grudnia 2021 roku na płatnych odcinkach autostrady A2 między Koninem a Łodzią nie będzie możliwości dokonywania opłat w Manualnych Systemach Poboru Opłat. Od tego dnia trzeba będzie płacić tam poprzez Autopay. Jeszcze nie wiadomo, jak będą wyglądały bramki na tym odcinku.

Czy można otrzymać fakturę za przejazd?

Z Autopay mogą korzystać nie tylko osoby prywatne, ale i firmy. Istnieje możliwość zarejestrowania w aplikacji floty pojazdów oraz otrzymywania faktur. Po dokonanym przejeździe faktura będzie dostępna w zakładce "Faktury" oraz w historii przejazdów.

Użytkownicy będą mieli możliwość zamówienia faktury zbiorczej. Jednorazowa faktura będzie wystawiona raz w miesiącu. Ta usługa będzie dostępna w usłudze Autopay Flota Premium.

Osoby korzystające z opcji "Zapłać z Play", będą mogły doliczyć koszty przejazdów do rachunków za telefon.

Gdzie jeszcze zapłacisz za pomocą systemu Autopay?

Za pomocą systemu Autopay będzie można zapłacić za mycie auta. Żeby to zrobić, trzeba będzie pobrać aplikację sieci WWWash i założyć w niej konto. Aplikacja działa na zasadzie Booksy — łączy konsumentów z usługodawcami. Do dyspozycji będą myjnie, które zostały zarejestrowane w aplikacji.

Po zeskanowaniu kodu QR i wybraniu programu mycia, płatność zostanie automatycznie pobrana, a wybrany program uruchomiony. Docelowo rozwiązanie ma być oparte o videotolling, czyli detekcję pojazdów i automatyczne skanowanie tablic (tak jak na bramkach na autostradzie).

Za pomocą Autopay będzie można zapłacić również za parkowanie. Na razie rozwiązanie jest dostępne na kilku parkingach w Polsce.

Parkingi obsługiwane przez Autopay: Żeby zapłacić przy użyciu Autopay, wystarczy powoli podjechać do bramek. Szlaban powinien się podnieść. Jeżeli to nie nastąpi, trzeba skontaktować się z osobą odpowiadającą za funkcjonowanie parkingu.
Czytaj także: Sprawdzony kompan każdej podróży. Ta aplikacja to coś więcej niż mobilny dostęp do konta

Autopay czy e-TOLL? Porównanie aplikacji

W Polsce pierwszym systemem automatycznych płatności za przejazdy był viaTOLL. Nie był on zbyt lubiany przez kierowców, ponieważ wymagał zamontowania na szybie pojazdu specjalnego przyrządu. Ministerstwo Finansów postanowiło pójść z duchem czasu i zmieniło viaTOLL na aplikację e-TOLL.

Aplikacja e-TOLL również nie spotkała się z dobrą opinią kierowców. Miała umożliwiać bezpromowe doładowanie konta, sprawdzanie kosztów przejazdów i płacenie na bieżąco. Okazało się, że grzeje telefon, rozładowuje baterię i źle wylicza koszta. W sklepie Google Play na temat e-TOLL pojawiło się prawie 4,5 tys. opinii. Ich średnia to 1,3.

A jak internauci oceniają Autopay? Zadziwiająco dobrze. Średnia ocena w Google Play wynosi 4,5. Aplikację oceniło ponad 18 tys. osób. Wśród opinii o Autopayprzeważają te pozytywne. Chwalona jest intuicyjność aplikacji, łatwość rejestracji i niezawodność. Internauci bardzo często porównują Autopay do rządowej aplikacji e-TOLL, którą traktują jak złe wspomnienie.