Znany profesor w wieku 87 lat zdobył się na wyznanie przed kamerą. Opowiedział o homoseksualizmie

Anna Świerczek
– Wcześniej nie mówiłem o tym z nikim. Znajomi domyślali się, bo nie robiłem w życiu kilku "typowych rzeczy" – opowiadał prof. Michał Głowiński w programie Moniki Olejnik. Rozmowa dotyczyła między innymi coming outu profesora, którego dokonał w wieku 76 lat w swojej autobiografii "Kręgi obcości".
Prof. Michał Głowiński w programie Moniki Olejnik opowiadał o swoim coming oucie. Fot. Tomasz Barański/Reporter
Słynny humanista, teoretyk literatury i eseista prof. Michał Głowiński był gościem programu "Monika Olejnik. Otwarcie". Dziennikarka dopytywała profesora o jego coming out i życie po podjęciu decyzji o intymnym wyznaniu. – Czy poczuł się pan lepiej, kiedy pan to zrobił? – pytała Olejnik.

– Ja to zrobiłem ze względów autorskich i literackich. Gdy Wydawnictwo Literackie zaproponowało mi napisanie autobiografii, to pomyślałem, że to jest fajna propozycja i zastanowiłem się, jak ja mogę to napisać. Stwierdziłem, że jeśli tę rzecz bym zataił, tak jak zatajałem to w całym swoim życiu, to biografia nie byłaby pełna – skomentował prof. Głowiński.
Jak podkreślił, wcześniej o swojej orientacji "nie mówił z nikim". – Znajomi się domyślali, bo po prostu nie robiłem kilku typowych i spodziewanych rzeczy, nie żeniłem się, nie wdawałem się w żadnego typu romanse. Najbliżsi po prostu zaczęli się domyślać, ale ja milczałem – wyznał humanista.


Przypomnijmy, że prof. Michał Głowiński na swoje wyznanie ws. homoseksualizmu zdobył się w "Kręgach obcości" – autobiografii wydanej w 2010 roku, która rok później została nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

W recenzjach książki opisywano, że profesor opowiedział w niej siebie jako Innego, podwójnie obcego – jako Żyda i homoseksualistę. Jako człowieka, któremu przez całe życie towarzyszyło poczucie wyalienowania.

Kim jest prof. Michał Głowiński?


Prof. Michał Głowiński jest polskim filologiem, historykiem i teoretykiem literatury specjalizującym się w najnowszej historii literatury polskiej, profesorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, pisarzem, a także autorem podręczników dla studentów polonistyki, prozy wspomnieniowej i esejów.

Wydał liczne prace poświęcone językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy. Był czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Jedna z ostatnich publikacji prof. Głowińskiego to książka "Tęgie Głowy", w której historyk opisuje pięćdziesiąt osiem sylwetek wybranych spośród tysięcy humanistów.
Czytaj także: Osobiste wyznanie Jaconia ze sceny w Operze Leśnej. "Walczymy o naszą godność"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut