Austria będzie miała nowego kanclerza. Władzę w Wiedniu przejmuje Karl Nehammer
Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer będzie nowym kanclerzem Austrii. Jego poprzednik Alexander Schallenberg w czwartek zrezygnował z tej funkcji. Nehammer stanie również na czele partii, z której się wywodzi - Austriackiej Partii Ludowej. Nie jest zna jeszcze data jego zaprzysiężenia.
Karl Nehammer zostąpił Alexandra Schallenberga, który był kanclerzem przez zaledwie 52 dni. Schallenberga powołano na urząd kanclerza, gdy jego poprzednik złożył rezygnację.
Nehammer pokieruję też Austriacką Partią Ludową
– To wielki zaszczyt i przywilej, móc przewodzić Partii Ludowej – powiedział Nehammer na konferencji prasowej. Podziękował również Schallenbergowi za "wzięcie odpowiedzialności za kraj w trudnym czasie".Kiedy zarządzał MSW realizował twardą politykę migracyjną rządu Kurza, umacniając ochronę granicy i deklarując, że ochroni Austrię przed powtórką kryzysu migracyjnego z lat 2015-2016.
Nowy kanclerz Austrii zastąpi "dyplomatę z urodzenia"
Poprzednikiem Karla Nehammera był Alexandr Schallenberg, który bywał nazywany "dyplomatą z urodzenia". Ze względu na pracę rodziców w resorcie spraw zagranicznych 20 czerwca 1969 roku przyszedł na świat w szwajcarskim Brnie. W dzieciństwie ojczystą ziemię odwiedzał raczej od święta, dorastając w Indiach, Hiszpanii i Francji.Na dłużej Schallenberg osiadł w Austrii dopiero wówczas, gdy rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po zakończeniu edukacji w Belgii Alexander Schallenberg otrzymał pierwszą posadę w austriackiej dyplomacji. W rządzie Austrii Alexander Schallenberg po raz pierwszy znalazł się jako rzecznik prasowy resortu dyplomacji za czasów kanclerzy Alfreda Gusenbauera oraz Wernera Faymanna.
Kiedy w 2013 roku Sebastian Kurz jako 27-latek obejmował kierownictwo nad austriackim MSZ, Alexanda Schallenberga uczynił głównym strategiem planowania polityki zagranicznej. Cztery lata później Kurz po raz pierwszy został kanclerzem i Schallenberga przeniósł na stanowisko szefa sekcji spraw europejskich w urzędzie kanclerskim.
Ministerialną tekę polityk ten pierwszy raz objął dopiero w czerwcu 2019 roku, gdy w wyniku tzw. Ibiza-Affäre rozpadła się ówczesna koalicja ÖVP z prawicowymi populistami z FPÖ, Sebastian Kurz podał się do dymisji i krótko Austrią rządził gabinet techniczny kanclerz Brigitte Bierlein.
Na ministerialnym stanowisku pozostał on po przedterminowych wyborach parlamentarnych z jesieni 2019 roku, w wyniku których Sebastian Kurz triumfalnie wrócił na fotel kanclerza, tym razem jako lider koalicji chadeków z Zielonymi. Kanclerzem udało mu się zostać dopiero w 2021, kiedy zastąpił uwikłanego w zarzuty korupcyjne Sebastiana Kurza. Stanowisko to sprawował tylko przez 52 dni.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut