Ziobro chce ukarać Urbana za obrazę uczuć religijnych. Sprawa trafiła do nowej izby SN
Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną w sprawie Jerzego Urbana. Chodzi o proces o obrazę uczuć religijnych. Prokurator Generalny domaga się ponownego rozpatrzenia sprawy.
- Prokurator Generalnych chce ponownego rozpatrzenia sprawy Jerzego Urbana.
- Według informacji, które pojawiają się w mediach, skarga Ziobry pojawił się już dwa tygodnie temu.
- Chodzi o sprawę sprzed dziewięciu lat.
Proces Jerzego Urbana
88-letni Jerzy Urban jest redaktorem naczelnym tygodnika "NIE". W 2012 r. na okładce tego pisma opublikowano karykaturalną grafikę przedstawiającą wizerunek zdziwionego Jezusa wpisanego w drogowy znak zakazu.Fot. Screen okładki Tygodnika "NIE".
Jak wskazywała wtedy prokuratura, wolność wypowiedzi nie jest nieograniczona, a ekspresja artystyczna nie może być "bez powodu obraźliwa dla innych". Po kilkuletnim procesie w październiku 2018 r. sąd rejonowy orzekł, że Urban jest winnym obrazy uczuć religijnych sześciu osób i skazał go za to na grzywnę w kwocie 120 tys. zł.
Jednak w marcu 2019 roku stołeczny sąd okręgowy uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W sierpniu 2020 proces ruszył drugi raz przed sądem rejonowym, gdzie zapadł wyrok uniewinniający. Prokuratura chciała odwołać się od tego orzeczenia, jednak spóźniła się ze złożeniem wniosku. Wyrok ostatecznie uprawomocnił się.
Czytaj także: Ziobro składa kolejną skargę do Trybunału Przyłębskiej. Tym razem chodzi o kary dla Polski
Ziobro chce ponownego procesu
Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie chce jednak odpuścić Urbanowi. Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że Zbigniew Ziobro wniósł w tej sprawie do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na niekorzyść Urbana. Domaga się uchylenia zaskarżonego wyroku i ponownego rozpatrzenia sprawy przez sąd rejonowy. Według Prokuratora Generalnego kwestionowane orzeczenie stoi w sprzeczności z prawem poszkodowanych do ochrony ich konstytucyjnej wolności sumienia i religii. W skardze zarzucono też sprzeczność istotnych ustaleń sądu z materiałem dowodowym.
Sprawą Jerzego Urbana ma się zająć jedna z nowych izb w Sądzie Najwyższym – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. SN nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.
Kim jest Jerzy Ubran?
Jerzy Urban jest polskim dziennikarzem, satyrykiem i publicystą. Przed laty wszedł do świata polityki i zapisał się w historii jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL, w tym okresie był jednym z głównych autorów propagandy państwowej i cenzury. W 1992 senator Ryszard Bender określił Urbana mianem "Goebbelsa stanu wojennego" w programie telewizyjnym "Dekomunizacja po polsku", za co autor tych słów stanął przed sądem. W latach 90. Urban został redaktorem naczelnym tygodnika "NIE".Oprócz opisanego wyżej procesu za obrazę uczuć religijnych, Urban odpowiadał również za obrazę Jana Pawła II jako głowy państwa watykańskiego w związku z publikacją w "NIE" artykułu "Obwoźne sado-maso". Artykuł ukazał się przed pielgrzymką papieża do Polski. Urban nazwał papieża "sędziwym bożkiem, gasnącym starcem, Breżniewem Watykanu i żywym trupem".
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut