To było do Polski? Papież Franciszek potępił ustawianie "drutów kolczastych" przed migrantami
Papież Franciszek spotkał się z migrantami na Cyprze. W czasie swojego przemówienia potępił stawianie drutów kolczastych i zwrócił się do migrantów słowami – "Nie jesteście obcymi, lecz współobywatelami". Kilka dni temu odniósł się także do sytuacji migrantów na polsko-białoruskiej granicy.
- Podczas papieskiej wizyty na Cyprze, Franciszek wysłuchał świadectw migrantów z Afryki i Azji.
- Ojciec Święty przyznał, że jest wzruszony słowami migrantów.
- Papież potępił ustawianie "drutów kolczastych".
Papież Franciszek o losach migrantów
Papież spotkał z się z migrantami z Afryki i Azji na modlitwie ekumenicznej w kościele parafialnym Świętego Krzyża, znajdującym się na tzw. Zielonej Linii, oddzielającej Republikę Cypryjską od tureckiego Cypru Północnego. Jest to symboliczne miejsce, ponieważ stanowi strefę buforową. Podczas spotkania Franciszek wysłuchał świadectw migrantów z Iraku, Demokratycznej Republiki Konga, Sri Lanki oraz Kamerunu. Papież przyznał, że jest wzruszony słowami migrantów. Sam wspomniał słowa świętego Pawła:
Nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga.
Jak zauważył Franciszek, "te słowa, choć bardzo odległe w czasie, są bardzo bliskie, bardziej aktualne niż kiedykolwiek, jakby napisane dla nas dzisiaj".
Franciszek o "drutach kolczastych"
Papież Franciszek przyznał, że z bólem serca słucha informacji o losie migrantów. O tym, ze toną ich łodzi. Zdaniem Ojca Świętego na tę chorobę obojętności "nie ma antybiotyku". Papież dodał, że Morze Śródziemne stało się "cmentarzyskiem".– Wybaczcie, ale chcę powiedzieć coś, co leży mi na sercu; druty kolczaste. To jest wojna nienawiści, w jakiej żyje jeden kraj, ale są one też w innych stronach, gdzie ustawia się je, by nie wpuścić uchodźcy, tego, kto prosi o wolność, chleb, pomoc, braterstwo, radość" - mówił papież. – Ten, kto ucieka przed nienawiścią staje przed nienawiścią, która nazywa się – drut kolczasty w tej kulturze obojętności" – dodał.
Wizyta Franciszka na Cyprze to nie tylko słowa, ale też czyny. Rezultatem wizyty jest uzgodnienie relokacji grupy 12 migrantów do Włoch w najbliższych tygodniach. Informacje w tej sprawie przedstawił Watykan.
Wsparcie papieża dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy
W ostatnią niedzielę papież Franciszek podczas modlitwy "Anioł Pański" na Placu Świętego Piotra pierwszy raz odniósł się do sytuacji migrantów na polsko-białoruskiej granicy. "Pomyślmy o tym - ilu migrantów jest narażonych także w tych dniach na bardzo ciężkie niebezpieczeństwo i ilu traci życie na naszych granicach" – powiedział Ojciec Święty.Papież Franciszek podziękował też wszystkim, którzy pomagają migrantom, w szczególności Caritas poszczególnych krajów. Ojciec Święty ponowił także apel do władz cywilnych i wojskowych "aby zrozumienie i dialog w końcu wzięły górę nad wszelkiego rodzaju instrumentalizacją i ukierunkowały wolę oraz wysiłki na rozwiązania, które szanowałyby człowieczeństwo tych osób". Na koniec papież Franciszek zwrócił się do migrantów: – Zapewniam o mojej modlitwie i moim sercu. Wiedzcie, że jestem blisko was – powiedział Ojciec Święty.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut