Maciej Stanik z naTemat.pl finalistą czwartej edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera

Weronika Tomaszewska
Dobiegła końca 4. edycja konkursu im. Krzysztofa Millera, podczas której wyróżniono najlepsze fotoreportaże ostatniego roku. Maciej Stanik z naTemat.pl znalazł się wśród finalistów. Doceniono jego zdjęcia z Górskiego Karabachu.
Zdjęcia Maćka Stanika z Górskiego Karabachu. Fot. Maciej Stanik

Maciej Stanik wśród finalistów konkursu im. Krzysztofa Millera


3 grudnia br. rozstrzygnięto konkurs fotograficzny im. Krzysztofa Millera pt. "Odwaga patrzenia". Wyróżniono zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. W finale znalazło się w sumie 7 fotografów. Wśród nich Maciej Stanik.
Czytaj także: Maciek Stanik z drugą nagrodą Grand Press Photo. Za reportaż o Afganistanie dla naTemat
Unznanie dostały jego fotorelacje ze stref konfliktów w Afganistanie i Górskim Karabachu, które możecie obejrzeć w naTemat.pl.
Fotoreportaż "Zapomniana wojna między Armenią i Azerbejdżanem. Tam wciąż giną ludzie"

Spłachetek terenu, ledwie osiem razy większy niż Warszawa, stanął w ogniu, którego iskry rozsypały się na cały region: od Armenii i Azerbejdżanu, przez Iran i Turcję, po Rosję. Do już wtedy 30-tysięcznego bilansu ciągnącej się wojny, której najbrutalniejsza faza przypadła na lata 1992-94, dziś można dopisać kolejne pięć tysięcy ofiar

Czytaj także: https://natemat.pl/326133,wojna-w-gorskim-karabachu-nadal-gina-ludzie-fotoreportaz-natematpl
Warto dodać, że to nie pierwsze wyróżnienie dla Macieja Stanika. Kilka miesięcy temu znalazł się wśród zwycięzców Grand Press Photo 2021. Otrzymał II nagrodę w kategorii "Życie Codzienne" za fotoreportaż "W Afganistanie ćpanie nie ma w sobie nic z rozrywki. Heroina: zapomniana wojna Afganistanu" dla naTemat.pl.


4. edycja konkursu fotograficznego im. Krzysztofa Millera


Do tegorocznej, czwartej edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera zgłoszono ponad 200 fotoreportaży z całego świata. Udział w nim mogli wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, a także członkowie jednej agencji fotograficznej.

Uroczystą galę finałową poprowadzili Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury i Michał Nogaś, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

W jury konkursu zasiedli: Ewa Ewart – producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC, Ania Nałęcka-Milach – projektantka książek fotograficznych, Karolina Sekuła – fotografka i fotoedytorka, Tomasz Kowalski – prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk – prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej, Jerzy B. Wójcik – wydawca "Gazety Wyborczej" oraz Beata Łyżwa-Sokół – szefowa działu Foto "GW".

Główną nagrodę kolejny rok z rzędu zdobył cudzoziemiec - tym razem Allesio Paudano, którego cykl "Bośniackie Piekło" opowiada o losach migrantów mieszkających w Bośni i Harcegownie.

Oprócz nagrody głównej, osobną nagrodę, w kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja" przyznano Maciejowi Grzybowskiemu z projektem dokumentującym protesty, które wybuchły po wyroku ograniczającym prawo do aborcji.

Przypomnijmy, że konkurs im. Krzysztofa Millera za "odwagę patrzenia" trwa od 2018 roku. Jego celem jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.
Czytaj także: Maciej Stanik nagrodzony! Wygrał jego fotoreportaż z Górskiego Karabachu dla naTemat.pl