Rau o Nord Stream 2 po spotkaniu z Baerbock. "Polska będzie domagać się jego zamknięcia"

Natalia Kamińska
Polski rząd utrzymuje niezmienne ostre stanowisko w sprawie Nord Stream 2. W piątek dał temu wyraz szef MSZ Zbigniew Rau. – Polska będzie stale domagać się zamknięcia szkodliwego dla Europy projektu gazociągu Nord Stream 2. W tej sprawie nasza polityka się nie zmieni – zadeklarował szef polskiego MSZ. Rau w piątek spotkał się z nową szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock.
Zbigniew Rau deklaruje, że Polska będzie domagać się zamknięcia Nord Steam 2. W piątek spotkał się ze swoją niemiecką odpowiedniczką. Fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter


W piątek szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się w Warszawie z nową szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock. Podczas podsumowującej konferencji poruszono kilka tematów, w tym kwestię Nord Stream 2. Polski rząd jest od zawsze przeciwny tej budowy, która ma zwiększać wpływy Rosji w Europie.


Rau w swoim wystąpieniu przypomniał, że "polityka poprzednich niemieckich rządów, które powodowane perspektywą zysków ekonomicznych podjęły fatalną - jak się dzisiaj okazuje - politykę współpracy z Rosją przy budowie gazociągu północnego: Nord Stream 1 i Nord Stream 2". – Od 2004 roku Polska w relacjach z Niemcami, niezależnie od doraźnych konstelacji politycznych w naszym kraju, konsekwentnie wskazywała na szkodliwość tego projektu dla naszych wzajemnych relacji, dla europejskiej solidarności, dla relacji sojuszniczych w Europie, dla wiarygodności Niemiec, wreszcie dla bezpieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy – tłumaczył dalej stanowisko polskiego rządu szef MSZ.

Rau przypomniał stanowisko Adama Daniela Rotfelda

Rau powołał się podczas spotkania z Niemką na ocenę budowy gazociągu Nord Stream, którą 17 lat temu przedstawił jego poprzednik,czyli minister Adam Daniel Rotfeld. – Powiedział on, że Nord Stream stwarza realne i bezpośrednie zagrożenie dla pokoju w Europie. I Niemcy ponoszą szczególną moralną i polityczną odpowiedzialność za jego negatywne konsekwencje – przypomniał minister.

Rau: polityka Polski wobec Nord Steam nie zmieni się

Wystąpienie szefa MSZ nie obyło się bez mocnych deklaracji. – Dlatego Polska będzie stale domagać się zamknięcia tego szkodliwego dla Europy projektu. I w tej sprawie nasza polityka się nie zmieni" - mówił szef MSZ.

Czytaj również: W Niemczech ostrzegają ws. działań Putina. "Używa gazu jako broni przeciwko UE"

Przypomnijmy, że socjaldemokraci odzyskali w tym tygodniu fotel kanclerski utracony w 2005 roku w wyniku porażki Gerharda Schroedera z Angelą Merkel, co nie oznacza, że byli przez cały ten czas skazani na opozycję. W latach 2005-2009 i 2013-2021 SPD współrządziła krajem jako mniejszy koalicjant partii chadeckich CDU/CSU.
Czytaj także: Socjaldemokraci po 16 latach odzyskali fotel kanclerza. Olaf Scholz nowym przywódcą Niemiec
Zaprzysiężenie w Bundestagu koalicyjnego rządu Scholza zakończyło ostatecznie 16-letnie rządy Merkel.

Do Warszawy w tym tygodniu ma udać się też – po piątkowej wizycie szefowej niemieckiego MSZ – nowy kanclerz Niemiec. Olaf Scholz przyjedzie do Warszawy już w najbliższą niedzielę.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut