Manifest motoryzacji na ekologiczną modłę. Volvo przedstawia samochód przyszłości
Ekologiczne wnętrze, zderzaki i opony
Do wykończenia wnętrza samochodu koncepcyjnego Volvo, który z założenia ma pasować do wizji świata opartego na zrównoważonym rozwoju, użyto ekologicznych materiałów, zarówno tworzyw naturalnych, jak i tych pochodzących z recyklingu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje szwedzka wełna, przyjazne dla środowiska tekstylia oraz lekkie kompozyty.
W innych częściach wnętrza, w tym w dolnych schowkach, z tyłu zagłówka i podnóżka, zastosowano kompozyt lnu, mieszankę włókien z siemienia lnianego z kompozytami. Z tego samego materiału składają się również znajdujące się na zewnątrz przedni i tylny zderzak oraz listwy progowe. Również do produkcji opon wykorzystano materiały odnawialne i tworzywa pochodzące z recyklingu.Dzięki Concept Recharge stworzyliśmy wygodną i funkcjonalną przestrzeń rodzinną. Kabina oferuje wyrafinowane formy dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów oraz harmonizacji faktur i tonów, odzwierciedlając ponadczasową elegancję najwyższej klasy skandynawskiego designu.
Oszczędność energii i redukcja emisji CO2
Do zbudowania prototypu wykorzystano czystą energię. Z kolei jej efektywnemu wykorzystaniu służą aerodynamika opracowanego pojazdu i zastosowane w nim rozwiązania techniczne. Wszystko po to, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla zarówno na etapie produkcji, jak i w cyklu życia pojazdu. Producent szacuje, że wyniosłaby ona tylko 10 ton CO2, a więc o 80 proc. mniej niż przy modelu Volvo XC60 z 2018 roku.
Nowy samochód koncepcyjny Volvo przystosowano do potrzeb kierowców pokonujących codziennie średnie dystanse np. w drodze do pracy. Trasę o długości mniejszej niż 100 km elektryczny pojazd jest w stanie pokonać całkowicie na napędzie elektrycznym bez zużywania paliwa. Podczas jazdy na odcinku 150 km przy w pełni naładowanym akumulatorze auto będzie wymagało mniej niż 2,8 litra paliwa.Kiedy wkraczamy w erę samochodu elektrycznego, kluczową kwestią będzie to, jak daleko można przejechać na pełnym naładowaniu. Najprościej jest zastosować większe akumulatory, ale to nie to samo, co zwykłe dodanie większego zbiornika paliwa w dzisiejszych czasach. Akumulatory zwiększają wagę i zwiększają ślad węglowy. Zamiast tego musimy zwiększyć ich wydajność, aby zwiększyć zasięg.
W Concept Recharge staraliśmy się osiągnąć równowagę pomiędzy dużym zasięgiem i wydajnością energetyczną a zachowaniem takiej samej przestrzeni, wygody i wrażeń z jazdy, jak we współczesnych SUV-ach.
– Konsumenci nadal lubią SUV-y i cenią ich zalety. Jesteśmy zdeterminowani, aby produkować samochody, które oferują pełne bezpieczeństwo i komfort, których oczekują, a także zmniejszają ich wpływ na środowisko – komentuje Owen Ready. Volvo Concept Recharge ma stać się główną inspiracją dla nowej generacji samochodów elektrycznych produkowanych przez koncern motoryzacyjny ze Szwecji.
Artykuł powstał we współpracy z Volvo