Rzecznik rządu ujawnia: Najwięcej zgonów w dobowym raporcie podczas czwartej fali pandemii

Natalia Kamińska
– Ponad 24 tys. osób, które są zakażone. Ponad 660 osób zmarło. To głównie osoby niezaszczepione – przekazał w środę nowe dane o koronawirusie rzecznik rządu Piotr Müller. To najwyższa liczba zgonów w czwartej fali pandemii. Tak źle jeszcze nie było.
Ostatniej doby padł rekord zgonów w czwartej fali pandemii. Informację tę przekazał rzecznik rządu. Fot. Stanislaw Bielski/Reporter
Rzecznik rządu Piotr Müller był w środę rano gościem Radia Zet. Przekazał tam nowe dane o liczbie zakażeń i zgonów w związku z COVID-19. – Ponad 24 tys. osób, które są zakażone. Ponad 660 osób zmarło. To efekt tych ostatnich tygodni, gdzie kumulowały się liczby zachorowań. To głównie osoby niezaszczepione – przekazał rzecznik. To najgorszy dzień jeśli chodzi o zgony w czwartej fali pandemii.

Müller został także zapytany, czy ludzie umierają, bo nie są zaszczepieni. – W przytłaczającej większości tak. To trzeba wprost i twardo powiedzieć. Jedyny naukowy sposób, który jest w tej chwili znany, to szczepienia i szybka reakcja, kiedy się zachorowało – wskazał rzecznik.


Odniósł jest także do kwestii tego, czy Omikron jest już w naszym kraju. – Bez wątpienia na terenie Polski jest już Omikron. Nie ma co się łudzić. To tylko kwestia identyfikacji – zawyrokował rzecznik. – Wewnątrz UE mamy swobodny przepływ osób, więc oczywistym jest, że na terenie Polski taka odmiana powinna już być – dodał.

Nowe obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją z koronawirusem

Przypomnijmy, że w związku z czwartą falą koronawirusa, wysoką liczbą zakażeń oraz zgonów w związku z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Kolejne restrykcje obowiązują od dziś (środa 15 grudnia).

W nowym rozporządzeniu ws. obostrzeń epidemicznych wprowadzono m.in. nowe przepisy dotyczące kwarantanny, zmieniono limity oraz wprowadzono zakaz prowadzenia określonej działalności. Duże zmiany dotyczą także funkcjonowania paszportów covidowych.

Od środy z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej. Będzie trzeba jednak wykonać test na COVID-19, po stwierdzeniu u tej osoby wirusa.

Czytaj także: "To prawo do bezpiecznej pracy". Premier jednoznacznie o weryfikacji szczepień


Tak jak wcześniej zapowiadano, zrezygnowano z wprowadzenia 75 proc. limitu dla pasażerów w transporcie publicznym. W zamian jednak bardziej rygorystycznie ma być przestrzegany obowiązek noszenia maseczki w środkach transportu. Bardziej rygorystyczne limity dotyczą jednak zamkniętych pomieszczeń na imprezach.

Czytaj także: Szczepienia dzieci na COVID-19 - na kluczowe pytania odpowiada dr hab. Ernest Kuchar

Liczbę dopuszczanych osób została obniżona z 50 do 30 proc. Warto dodać, że limit osób będzie można przekroczyć, jeżeli przedsiębiorca czy organizator imprezy będzie mógł wykazać, że weryfikuje certyfikaty szczepień. Dotyczy to też restauracji, barów, hoteli, kin, teatrów, kościołów i obiektów sportowych.

Rozporządzenie wprowadza także m.in. zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut