Kwaśniewski ocenia katastrofalne notowania Dudy. "Prezydent powinien być prezydentem"
W nowym badaniu pracowni Kantar aż 62 proc. Polaków wskazało, że Andrzej Duda źle spełnia swoje obowiązki. Była to najniższa ocena pracy prezydenta od wielu lat. Skąd ten spadek? – To jest surowa ocena wypełniania urzędu. Mało aktywności, mało przywództwa, podporządkowanie się rządzącej partii. Po prostu ludzie nie widzą, że prezydent jest prezydentem – ocenił w rozmowie z naTemat.pl Aleksander Kwaśniewski.
- Kantar Public zrealizował comiesięczny Barometr Opinii, w którym Polacy wyjątkowo negatywnie ocenili pracę Andrzeja Dudy
- Prezydent nie najlepsze wyniki uzyskał w ostatnim czasie także w rankingach zaufania
- – Na miejscu prezydenta zacząłbym wypełniać swoją rolę. Rolę człowieka, który jest ponad podziałami partyjnymi, który w zasadniczych sprawach jest obecny – wskazał w rozmowie z naTemat.pl Aleksander Kwaśniewski
Andrzej Duda jest negatywnie oceniany przez 62 proc. obywateli. 29 proc. respondentów oceniło go pozytywnie, a 9 proc. nie miało zdania na ten temat – tak przedstawiają się wyniki najnowszego sondażu Kantar Public, w którym Polacy ocenili pracę przedstawicieli rządu.
Reprezentantka agencji badawczej podkreśliła, że oceny dotyczące obecnego prezydenta są najniższe od wielu lat. Nie najlepiej głowa państwa wypada także w rankingach zaufania. Z ostatniego badania pracowni IBRiS wynikało, że prezydentowi ufa 37,8 proc. respondentów (spadek o 2,3 pkt proc.), a brak zaufania ma do niego 51,4 proc. Polaków.
Z kolei z listopadowego sondażu CBOS wynikało, że prezydentowi ufa 47 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.) , a nie ufa mu 38 proc. Polaków.
Tego typu dane warto zestawić z notowaniami poprzednich prezydentów. Nie odnosząc się do konkretnej sytuacji gospodarczej i politycznej, można wspomnieć, że w 2015 roku Bronisław Komorowski cieszył się zaufaniem wśród 78 proc. Polaków. Prezydent budził wówczas nieufność wśród 10 proc. uczestników badania CBOS.
Z kolei Aleksander Kwaśniewski w badaniu CBOS z 2001 roku cieszył się zaufaniem na poziomie 79 proc. Nieufność wzbudzał wśród 11 proc. respondentów. Zaufanie do byłych prezydentów na różnym etapie spełniania przez nich tej funkcji utrzymywało się zwykle na poziomie wyższym niż 70 proc.
Dlaczego Andrzej Duda nie cieszy się obecnie tak wysokim zaufaniem? Choć duży związek może mieć z tym chociażby inflacja i pandemia COVID-19, to dla byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego konkretny powód jest jeden – to brak aktywności politycznej.
– To jest taka surowa ocena wypełniania urzędu przez prezydenta. Mało aktywności, mało przywództwa, podporządkowanie się rządzącej partii. Po prostu ludzie nie widzą, że prezydent jest prezydentem i stąd chyba takie, a nie inne notowanie – skomentował w rozmowie z naTemat.pl Aleksander Kwaśniewski.
Na pytanie o to, jak Andrzej Duda mógłby poprawić swoje notowania, były prezydent odpowiedział, że polityk powinien zacząć być liderem i wypełniać swoją rolę.
– Zacząłbym wypełniać swoją rolę. Rolę człowieka, który jest ponad podziałami partyjnymi, który w zasadniczych sprawach jest obecny. Takich jak pandemia COVID-19, takich jak kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Ludzie oczekują, że prezydent będzie liderem, a jeśli rezygnuje się z tej pozycji na rzecz liderów partyjnych, a większą aktywność wykazuje premier, no to mamy takie, a nie inne notowania – wskazał Aleksander Kwaśniewski.
Kwaśniewski: Polacy oczekują, żeby prezydent był prezydentem
Jak podkreślił, Polacy wierzą, że prezydent jest najważniejszą osobą w państwie, a "Andrzej Duda ani takiego wrażenia nie robi, ani takiego wrażenia nie sprawia". Były prezydent przypomniał, że głowa państwa powinna być aktywna na wszystkich polach, które są w gestii tego urzędu.
– Prezydent jest głową państwa, prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, odpowiada za relacje międzynarodowe – to wszystko trzeba robić. Prezydent ma w końcu stać na straży konstytucji, a z tym też Andrzej Duda ma problem. Tak więc tego się oczekuje, żeby prezydent był prezydentem – podsumował Aleksander Kwaśniewski.
Czytaj także: Nawet "dobry" sondaż to złe wieści dla PiS. Kolejne badanie potwierdza odpływ wyborców
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut