Jak poradzić sobie z elektryzującymi się włosami?

Paulina Szymańska
Gdy tylko temperatura spadnie i włączy się grzejniki, włosy wariują. Jeśli nie leżą płasko i bez życia na głowie, stoją we wszystkich kierunkach i trudno je oswoić. Jak poradzić sobie z elektryzującymi się włosami?
Jak poradzić sobie z elektryzującymi się włosami? unsplash.com

Jak poradzić sobie z elektryzującymi się włosami?

Elektryzujące i puszące się włosy to zmora każdej posiadaczki dłuższych włosów. Problem ten nasila się zwłaszcza zimą, gdy niska temperatura zmusza nas do noszenia czapek. Nie znaczy to jednak, że aby zachować piękne i lśniące włosy, musimy narażać się na odmrożenie uszu. Istnieje wiele sposobów na ten "elektryzujący" problem. Jak poradzić sobie z elektryzującymi się włosami? W jakie produkty się zaopatrzyć? Czy istnieją domowe sposoby rozwiązania tej codziennej niedogodności?

Czytaj także: Krople żołądkowe na włosy. Hit z apteki to tania i skuteczna wcierka na wypadające włosy


Czym są elektryzujące się włosy?

Włosy naładowują się statycznie w wyniku procesów fizycznych, przez co występują niezależnie od koloru i struktury włosów. Podczas czesania, zdejmowania czapek czy zakładania swetra dochodzi do tarcia. Nasze pasma oddają ujemnie naładowane elektrony do grzebienia lub tekstyliów i same nabierają ładunku dodatniego. Wynik? Normalnie zrównoważona relacja między elektronami i dodatnimi protonami jest niezrównoważona, a nasze włosy stają dęba, ponieważ części (zwane również jonami) o tym samym ładunku odpychają się nawzajem, tak jak w przypadku dwóch równo spolaryzowanych magnesów.


Jak poradzić sobie z elektryzującymi się włosami?

Z pewnością każda z nas marzy o tym, by każdego dnia budzić się ze lśniącymi, zdrowo wyglądającymi i gładkimi włosami.

A jednak rzeczywistość w lustrze często pokazuje nam, napuszone i naelektryzowane włosy, z którymi musimy uporać się przed wyjściem do pracy, czy szkoły. Przyczyną elektryzowania się włosów może być ich niedostateczne nawilżenie, często dochodzi do tego zła pielęgnacja, jak codzienne suszenie suszarką. Aby uporać się z elektryzującymi się włosami na stałe, musimy wprowadzić pewne zmiany w codziennej rutynie. Wyjście z mokrymi włosami - zwłaszcza gdy panują niskie temperatury - oczywiście nie wchodzi w grę. Nie każda z nas jednak ma luksus by po umyciu włosów - zwłaszcza o poranku - pozwolić im schnąć naturalnie.

Gdy suszarka pozostaje ostatecznym wyjściem najlepiej zdecydować sią na korzystanie z chłodnego nawiewu, w ten sposób proces będzie trwał nieco dłużej, ale gorące powietrze nie będzie niszczyło struktury naszego włosa. Powinniśmy zwrócić uwagę również ze szczotkę z jakiej korzystamy, gdyż może mieć to duży wpływ na nadmierne elektryzowanie się włosów.

Szczotki do włosów wykonane z plastiku, z gumowymi zakończeniami mogą co prawda dobrze radzić sobie z rozplątywaniem kołtunów, jednak dla struktury włosa, są wręcz zabójcze. Idealna szczotka powinna być wykonana z naturalnych materiałów, a przede wszystkim mieć szeroki rozstaw zębów.
Jakie są posoby na elektryzujące się włosy?unsplash.com


Co na elektryzujące się włosy? Jakie produkty się sprawdzą?


Jak wspomniane było wcześniej główną przyczyną nadmiernego elektryzowania się włosów jest niedostateczne nawilżenie. Aby nawilżyć nasze włosy musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na mycie i rodzaj kosmetyków jakich do niego używamy.

Powinniśmy unikać mocnych szamponów, zwłaszcza tych z zawartością alkoholu. A także dostarczać naszym włosom nawilżenia w postaci odżywek - najlepiej humektantowych lub humektantowo- emolientowych. Na tego typu pielęgnację wcale nie musimy wydać dużej ilość pieniędzy, istnieje coraz więcej dostępnych drogeryjnych produktów, które nie tylko spełnią swoją rolę, ale również możemy dostać je w przystępnej cenie.

Dodatkową ochronę włosów przed przesuszeniem, ale również przed elektryzowaniem stanowią oleje. Oleje same w sobie oczywiście nie nawilżają, jednak chronią włosy przed utratą wody, nadają im blask i zdrowy wygląd. Najlepiej sprawdzają się przy tym oleje naturalne jak arganowy, z avocado, czy pestek moreli. Olejowanie jest to również dobry sposób na zabezpieczanie włosów na noc, co również zapobiega ich puszeniu. Ale procedura ta może być czasochłonna, i z pewnością nie do codziennego stosowania.

Czytaj także: Wypadanie włosów po COVID-19. Problem częstszy, niż się wydaje. Jak sobie z nim radzić?

Szybkie sposoby na elektryzujące się włosy


Odpowiednia pielęgnacja jest rozwiązaniem, które przynosi efekty, ale oczywiście po pewnym czasie. Nawet gdy codziennie odpowiednio zajmujemy się naszymi włosami, może zdarzyć się im gorszy dzień. Jak więc w szybki sposób doprowadzić naelektryzowane włosy do ładu? Pomóc może nam olejek, w małych ilościach rozprowadzony po włosach, lub nawet krem do rąk, czy emulsja do ciała. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością, gdyż nasze włosy mogą zacząć sprawiać wrażenie tłustych, czy niedomytych.