Bellona poleca: książki na prezent, o których nie będziecie mogli przestać rozmawiać

redakcja naTemat
Książki to najłatwiejszy sposób, aby podróżować nie ruszając się z własnej kanapy, aby poznać ciekawych ludzi nie ruszając się z domu, aby przeżyć przygody, o których nigdy nawet nie marzyliście. Nic więc dziwnego, że od lat królują na listach rzeczy, które najchętniej pakujemy w ozdobny papier z Mikołajem i umieszczamy pod choinką.
Fot. Unsplash.com / Benjamin Raffetseder
Pytanie tylko, jaka historia najbardziej przypadnie do gustu obdarowanej osobie? Wraz z wydawnictwem Bellona przygotowaliśmy dla was kilka sugestii.

„Księżna Diana”, Iwona Kienzler

Fot. materiały prasowe
– Czuję się jak owca prowadzona na rzeź i wiem, że nic nie mogę zrobić. To (...) najgorszy dzień w moim życiu. Gdybym to ja mogła decydować – chciałabym, żeby zabrał swoją kobietę i zniknął z mojego życia – tymi słowami księżna Diana opisywała dzień, który w oczach świata był niczym inny, niż bajką, oraz mężczyznę, któremu rzekomo miała przypaść rola księcia.

Jak było naprawdę dowiedzieliśmy się o wiele za późno. Diana przez 15 lat była uwięziona w małżeństwie, w którym jedyną rzeczą łączącą małżonków były dworskie konwenanse. Pomimo swego głębokiego smutku, Diana Spencer potrafiła nieść radość milionom ludzi na całym świecie, być inspiracją i natchnieniem do czynienia dobra.

Za kulisy życia królowej ludzkich serc po raz pierwszy zagląda polska autorka. Iwona Kienzer stworzyła unikalną, bo pisaną z “naszej” perspektywy, biografię księżnej. Jaką kobietą była „Diana”? Musicie przeczytać.

„#Starapaka No. 3”, Krystian Wójcik „WÓJO”

Fot. materiały prasowe
Krystian Wójcik od zawsze chciał zostać komandosem. I w przeciwieństwie do większości z nas, jego dziecięce i nastoletnie marzenia akurat się spełniły. Wójcik dopiął swego, mimo że jako nastolatek miał raczej z prawem na bakier.

Los chciał jednak, aby znalazł się po “prawej” stronie. W 2001 r. dostał się do wymarzonej Jednostki Wojskowej 4101 w Lublińcu. Przez 17 lat służył w 1 Pułku Specjalnym Komandosów, później w Jednostce Wojskowej Komandosów. Był w Iraku i Afganistanie. Za walkę z terroryzmem otrzymał Krzyż Wojskowy.

“#Starapaka No. 3” to opowieść o wojnie, sile, determinacji i marzeniach, które się spełniają. To również historia słabości i lęku oraz nadziei, która pozwala je pokonać, oraz legendarnej męskiej przyjaźni, która przetrwa wszystko.

„Ku wojnie”, Bartosz Borkowski

Fot. materiały prasowe
Lata 30. ubiegłego wieku były czasem niestabilności i niepokoju o przyszłość. Hitler coraz pewniej rozpychał się na międzynarodowej arenie politycznej i snuł plany przejęcia władzy — nad Europą? Nad światem? Bartosz Borkowski analizuje, jaki stosunek do tej zachłannej polityki terroru miały władze polskie.

Kto spośród najważniejszych hitlerowskich dygnitarzy Polskę odwiedził i co o tym pisała prasa? Po co w styczniu 1939 roku do Warszawy przyjechał najważniejszy dyplomata Hitlera? Czy Niemcy naprawdę oferowali Polsce pakt? Dlaczego kilka miesięcy przed wojną oczy całego świata skierowane były na Polskę? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi szuka w swojej książce historyk i autor kanału „Oblicza XX Wieku” na YouTube.

„W cieniu. Kulisy wywiadu III RP”, Grzegorz Małecki, Łukasz Maziewski

Fot. materiały prasowe
Pasjonująca rozmowa dziennikarza Łukasza Maziewskiego z pułkownikiem Grzegorzem Małeckim, który do niedawna stal na czele najtajniejszej z polskich służb specjalnych — Agencji Wywiadu.

Agencja została powołana do życia 19 lat temu po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa. Od początku otoczona była nimbem elitarności i tajemniczości. Małecki opowiada o kulisach jej pracy: o realiach niebezpiecznej służby, o zasługach ludzi, którzy tworzą tę zasłużoną jednostkę. Jednocześnie nie szczędzi gorzkich słów pod adresem polskiej polityki drugiej dekady XXI wieku.

„Zakładnicy wolności", Nina Majewska-Brown

Fot. materiały prasowe
„Zakładnicy wolności” to saga, balansująca na granicy dwóch gatunków: prozy i dokumentu historycznego. Do tej pory w ramach serii ukazały się dwa tomy: “Florentyna i Konstanty” oraz “Cztery siostry”.

Obie książki opowiadają o losach mieszkającej w Wielkopolsce rodziny Zabierzyńskich — ich zaangażowaniu w walkę o niepodległość, organizację Powstania Wielkopolskiego, a później — zmaganiach z okropnościami wojennej zawieruchy.

Zakładnicy wolności” wciągają bez reszty na kilku poziomach: fabularnym — z pomocą wyrazistych bohaterów, historycznym — za sprawą unikatowych zdjęć dawnego Poznania i społecznym — dzięki licznym przepisom kulinarnym, zapiskom dotyczącym polityki, starym reklamom kosmetyków, broni czy pierwszych biustonoszy i środków antykoncepcyjnych z początków XX wieku.

„Ekstremalna Strzelnica Navala”, Naval, Tylut

„Strzelcy dzielą się na tych, którzy mają respekt do broni i na tych, którzy będą mieli respekt do broni – po wypadku. Do której grupy chcesz należeć?” - pytają retorycznie autorzy poradnika.

Jeśli macie wśród znajomych pasjonatów strzelectwa, zdecydowanie powinniście zainteresować się tą książką. Naval i Tylut — byli członkowie GROM-u dzielą się pokaźną dawką praktycznej wiedzy. Wszystkie techniki i ćwiczenia są oparte na doświadczeniu, które zdobyli w trakcie szkolenia oraz działań bojowych w służbach specjalnych.

„Combat Kickboxing”, Łukasz Rydzik, Jerzy Bassa, Krzysztof Mika

Fot. materiały prasowe
Combat Kickboxing to polski, nowoczesny styl walki wręcz, który przygotowuje żołnierzy i innych przedstawicieli służb mundurowych do realizacji zadań w przypadku zagrożenia życia. Dla pasjonatów sztuk walki combat kickboxing może być natomiast kolejnym sposobem na utrzymanie ogólnej sprawności fizycznej.

Książka jest efektem pracy zespołu złożonego ze specjalistów z dziedziny samoobrony: Łukasz Rydzik to trener Klasy Mistrzowskiej w kickboxingu, Krzysztof Mika „MIXU” - były żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, a Jerzy Bassa jest wiceprezesem Polskiego Związku Kickboxingu.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Bellona.