Joan Didion nie żyje. Legendarna eseistka zmarła w wieku 87 lat

Maja Mikołajczyk
Smutne wieści przed świętami z Ameryki. W wieku 87 lat zmarła Joan Didion – legendarna dziennikarka i pisarka, autorka wielu esejów, w których z niezwykłą celnością wypunktowywała bolączki amerykańskiej kultury i polityki.
Joan Didion nie żyje. Fot. ASSOCIATED PRESS/ East News

Joan Didion nie żyje

O śmierci Joan Didion poinformował między innymi jej wydawca Knopf, który przekazał mediom, że dziennikarka zmarła z powodu komplikacji związanych z chorobą Parkinsona, na którą chorowała od wielu lat.

Kim była Joan Didion?

Joan Didion urodziła się w 1934 roku. Większość swojego dzieciństwa spędziła w Sacramento w Kalifornii, o którym później będzie pisać w niektórych swoich esejach. Pierwsze próby pisarskie miała już mieć w wieku 5 lat.


Karierę dziennikarską zaczęła pod koniec lat 50. w magazynie "Vogue", gdzie przez 7 lat pracowała jako copywriterka. W 1963 roku debiutowała powieścią "Run River", jednak znana jest przede wszystkich ze swoich późniejszych książek z gatunku literatury faktu, takich jak "Rok magicznego myślenia" czy "Dryfując do Betlejem".
Didion była jedną z osób, która obok Toma Wolfe'a, Trumana Capote czy Huntera S. Thompsona tworzyła nurt nazywany nowym dziennikarstwem, którego głównym wyróżnikiem było stosowanie środków literackich w esejach i reportażach.

Styl samej Didion był niezwykle precyzyjny i oszczędny – niektórzy określali go wręcz "chłodnym". Jako eseistka była spostrzegawczą krytyczką amerykańskiej kultury i polityki, która jednak nie narzucała swojego punktu widzenia czytelnikom w publicystyczny sposób.

W 2002 roku Didion odebrała z rąk Baracka Obamy medal National Humanities. Ówczesny prezydent USA nazwał ją "najbardziej szanowaną i spostrzegawczą obserwatorką amerykańskiej polityki i kultury" i wyraził zdziwienie, że dziennikarka otrzymuje tę nagrodę dopiero teraz.

W Polsce twórczość Didion nie jest znana szerszemu gronu czytelników, gdyż dopiero od niedawna przekłady jej książki zaczęły pojawiać się na rodzimym rynku książki. Część osób mogła jednak zapoznać się z postacią dziennikarki dzięki filmowi dokumentalnemu "Wszystko w rozpadzie", który można obejrzeć na Netflixie.

Może Cię zainteresować również:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut