"Ugośćmy Innego i Inną w te święta". W Warszawie pojawiły się murale z hasłem GOŚCINNOŚĆ

Diana Wawrzusiszyn
Andrzej Wieteszka realizuje projekt GOŚCINNOŚĆ od 2010 roku, jednak w tym roku nabiera on wyjątkowego znaczenia. Słowo "gościnność" odmieniana jest przez wszystkie przypadki za sprawą kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy.
Digitalowy mural w Metrze Świętokrzyska. Fot. Facebook/ Andrzej Wieteszka

"Gościnność" w Białymstoku

Pierwsze plakaty z motywem "Gościnność" pojawiły się na ulicach Białegostoku 9 lat temu. Wówczas autor zamieścił tam dopisek "razem powstrzymamy rasizm". Był to jego wyraz solidarności z mniejszościami etnicznymi na Podlasiu, które doświadczały dyskryminacji. Wówczas w Białymstoku dochodziło do rasistowskich ataków na ludzi reprezentujących mniejszości etniczne. Następnie projekt "Gościnność" zajmował się stosunkiem do mniejszości seksualnych, osób LGBT+ a także migrantami i uchodźcami i stosunkiem do nich i ewolucją postaw społecznych.


"Ugośćmy Innego i Inną"

Tegoroczna edycja również jest symboliczna i nawiązuje do bieżących wydarzeń, w tym sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

"Tym razem skupiam się na pomocy potrzebującym: osobom biednym, bezdomnym, uchodźcom i migrantom. Ludziom potrzebującym naszego wsparcia, wędrowcom, niespodziewanym gościom, dla których przygotowujemy dodatkowe nakrycie do stołu kolacji wigilijnej" – opisuje akcję Andrzej Wieteszka.

W wypowiedzi dla naTemat.pl Wieteszka podkreśla, że jego przekaz jest szczególnie ważny w tym roku z powodu kryzysu migracyjnego na granicy.

– Projekt "Gościnność" szczególną uwagę zwraca na kryzys humanitarny rozgrywający się na granicy polsko-białoruskiej. Tysiące migrantek i migrantów głodują, marzną i umierają i w czasie świąt, gdy na wigilijnym stole pojawia się dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca wspomnijmy tych biednych i głodnych ludzi, dla których wieczór wigilijny to mroczny i lodowaty las choinek.
Digitalowe murale autorstwa Andrzeja Wieteszki zagościły na ekranach wideo na stacji Metro Świętokrzyska w Warszawie oraz na ulicznych ekranach Warexpo na ulicach Chmielnej i Krakowskim Przedmieściu.

"Ugośćmy Innego i Inną i w te święta nie zapomnijmy o tych zamarzających i głodnych ludziach błąkających się na granicy światów: świata sytego i rozświetlonego wesołymi lampkami i zimnego, mrocznego świata ciągłego głodu, świata bezdomnych ludzi” – apeluje autor.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut