Kim jest Lidia Burzyńska? Posłanka PiS popiera kontrowersyjne ustawy

Karolina Pałys
Lidia Burzyńska od dwóch kadencji zasiada w Sejmie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Nauczycielka z wykształcenia reprezentuje tę część partii, którą cechują dość radykalne poglądy, zwłaszcza w kwestii zaostrzenia prawa antyaborcyjnego.
Fot. Karol Porwich/East News
2 grudnia w Sejmie miało miejsce głosowanie nad projektem ustawy, zgłoszonym przez fundację “Prawo do życia”. Zdaniem wnioskodawców, w Polsce dochodzi do “zabijania niewinnych istot ludzkich” przez kobiety, u których wykonywany jest zabieg aborcji (która, przypomnijmy, możliwa jest obecnie jedynie ze wskazań medycznych).

Twórcy projektu domagali się wprowadzenia do Kodeksu Karnego definicji “dziecka poczętego”, a co za tym idzie, zrównania kary za aborcję z tą, która grozi za morderstwo.

Mimo że projekt fundacji “Prawo do życia” został szeroko potępiony - nawet w kręgach PiS, to jednak w Parlamencie znalazło się aż 48 posłów i posłanek, według których tak drakońskie zaostrzenie prawa antyaborcyjnego jest zasadne. W tej grupie znalazła się Lidia Burzyńska.

Lidia Burzyńska: poglądy

Posłanka z okręgu częstochowskiego podniosła rękę na tak również podczas głosowania za kontrowersyjną ustawą Lex TVN, zakazującą nadawania w Polsce stacjom, z przewagą kapitału pochodzącego spoza Europejskiego Okręgu Gospodarczego.


Dotychczas nazwisko Lidii Burzyńskiej rzadko pojawiało się w kontekście tak kontrowersyjnych ustaw. Posłanka angażowała się w inicjatywy związane z obszarem jej działań zawodowych (oświata), jak również na rzecz pomocy osobom potrzebującym. Jak sama zreszta określiła się w jednym z wywiadów przed wyborami w 2015 roku, jest “człowiekiem o wielkim sercu”.

Na swoim profilu na portalu Facebook często udostępnia linki do zbiórek charytatywnych i zachęca do pomocy ludziom w potrzebie. Jednocześnie na jej wallu nie też linków do wypowiedzi premiera Morawieckiego, na przykład tych, w których mówi o tym, że “Musimy zrobić wszystko, by chronić granice Europy przed imigracją - zarówno na wschodzie, jak i Morzu Śródziemnym’.

Lidia Burzyńska: kariera polityczna

Obecnie Lidia Burzyńska spotyka się z wyborcami w czterech biurach poselskich. Główne znajduje się w Częstochowie, trzy pozostałe: w Kłomnicach, Koniecpolu i Kłobucku.

Liczba posiadanych filii może robić wrażenie, ale Lidia Burzyńska znana jest jako polityk, który nie zapomina o swoich korzeniach. Jej droga na Wiejską rozpoczęła się z resztą po tym, jak przez jej wieś przeszła trąba powietrzna, a zrujnowane tereny odwiedził ówczesny premier, Jarosław Kaczyński. Jak wspomina w rozmowie z Polskim Radiem, Burzyńska stwierdziła, że jej pomoc będzie bardziej efektywna, jeśli zwiąże się z dużą partią polityczną.

W 2007 roku oficjalnie wstąpiła więc do PiS. Rok wcześniej dostała się do rady powiatu częstochowskiego również z listy tej partii. Na mandat poselski musiała poczekać siedem lat. Do Sejmu została wybrana w 2014 oraz 2019 roku.

Lidia Burzyńska pochodzi z Rzek Wielkich, gdzie urodziła się w 1964 roku. W 1990 obroniła dyplom z historii na Uniwersytecie Śląskim, a dziewięć lat później ukończyła studia podyplomowe w zakresie fizyki z informatyką w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie.

Pełniła funkcję dyrektorki w dwóch szkołach: w Rzekach Wielkich oraz Skrzydlowie. Dwukrotnie zasiadała w radzie powiatu, wcześniej była radną gminy. Ma męża i dwójkę dorosłych dzieci. Jak sama twierdzi, jej powołaniem jest praca społeczna, dlatego jej działalność sejmowa związana jest głównie z obszarami edukacji, polityki senioralnej, ekologią, ubezpieczeniami społecznymi oraz polityką prorodzinną.