Kim jest polityk PiS Radosław Fogiel? Wykształcenie, kariera, życie prywatne
“Politykier, wielbiciel Gwiezdnych Wojen, gadżetów i kiepskich filmów. Poseł na Sejm RP z okręgu radomskiego” - tak brzmi opis, jakim wicerzecznik PiS, przedstawia się użytkownikom Twittera. Internet dodaje: piekarz, oddany członek jednej partii, “ucho” prezesa. Kim jest Radosław Fogiel?
Bo choć prezes Jarosław Kaczyński dość wcześnie docenił zapał młodego polityka zatrudniając go na stanowisku dyrektora swojego Biura Poselskiego, to zyskanie aprobaty ogółu członków PiS (oraz wyborców tej partii) dla swoich “liberalnych” poglądów i “wyluzowanego” sposobu bycia zajęło Foglowi dwie dekady.
Radosław Fogiel i dziewczyna z SLD
Gdyby Radosław Fogiel chciał wyprawić wesele w amerykańskim stylu, jego drużba nie miałby zapewne problemów z wygłoszeniem tradycyjnego, pełnego anegdot z kawalerskiego życia, toastu.Mógłby, na przykład, przypomnieć romantyczną historię o tym, jak Radosław Fogiel i pewna dziewczyna z partii o zgoła odmiennym profilu światopoglądowym, mieli się ku sobie. O tym, że Fogla łączyła kiedyś relacja z “dziewczyną z SLD” parlamentarzysta wspominał w jednym z wywiadów dla dużego portalu.
W tym samym materiale przytoczono również historię “skandalu” jaki wybuchł w pewnym radomskim katolickim liceum: uczniowie mieli potajemnie przechwycić, a następnie skonsumować butelkę mszalnego wina. Czy w aferę zamieszany był młody Fogiel? Na te podejrzenia władze szkolne spuszczają dzisiaj zasłonę milczenia. Sam zainteresowany przyjmuje te rewelacje z rozbawieniem.
Radosław Fogiel lubi zresztą potwierdzać, że życie prywatne nie jest dla niego tematem tabu. W wywiadach chętnie wspomina czasy młodości, w których nosił długie włosy i słucham ciężkiej muzyki, najchętniej w wykonaniu Metalliki i Iron Maiden.
Radosław Fogiel: życie prywatne
W domu Foglów na co dzień królowała nieco inna muzyka. W rozmowie z Polskim Radiem Radosław Fogiel wspomina, że zamiast kołysanek na dobranoc, zaangażowana w struktury “Solidarnonści” mama śpiewała mu “Mury” Jacka Kaczmarskiego.Dzisiejszy wicerzecznik oraz Sekretarz ds. Międzynarodowych PiS pochodzi z Radomia. Jego rodzina od ponad wieku prowadzi tam piekarnię. Zakład Fogiel & Fogiel wciąż działa prężnie - pieczę nad nim trzyma ojciec posła PiS - Mariusz Fogiel wraz ze stryjem.
Radosław Fogiel zawsze może wrócić w rodzinne strony i kontynuować tradycję - w kieszeni, podobnie jak większość członków jego rodziny, ma dyplom czeladnika piekarnictwa.
I mimo, że dzisiejszy wicerzecznik PiS nie planował łączyć kariery polityka i rzemieślnika, taki mariaż jest możliwy, co pokazuje przykład jego ojca. Mariusz Fogiel zasiadał w radzie miasta i to tej samej kadencji, co syn - tylko po przeciwnych stronach barykady.
Mariusz Fogiel startował nawet w wyborach na prezydenta Radomia. Nie jest tajemnicą, że syn nie pochwalał tej drogi. Radosław Fogiel przyznał, że swój głos oddał wówczas na przeciwnika ojca, kandydata PiS.
Radosław Fogiel: wykształcenie i kariera
Poza wspomnianym egzaminem zawodowym, Radosław Fogiel ma również maturę z pieczątką Katolickiego Liceum im. Filipa Neri w Radomiu. Po odebraniu dyplomu dostał się na socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiów nie ukończył, bo już wtedy “wsiąkł” w politykę.Już w klasie maturalnej, pomagał w zbierać podpisy pod listami poparcia Ligi Republikańskiej. Do PiS wstąpił oficjalnie w 2001 roku. Jego pierwszymi przełożonymi byli Marek Suski i Adam Borowski, później Michał Kamiński. Fogiel przez jakiś czas był asystentem europosła. W 2007 roku asystuje Adamowi Lipińskiemu, wiceprezesowi PiS i tym samym zbliża się do prezesa partii - Jarosława Kaczyńskiego, któremu później poprowadzi biuro poselskie.
Z biegiem lat Radosław Fogiel zyskał opinię powiernika prezesa. Jako jeden z nielicznych ma mieć możliwość kontaktu z prezesem o każdej porze dnia i nocy. Współpracownicy parlamentarzysty lubią jednak podkreślać, że nie wykorzystuje on sympatii prezesa do osiągania kolejnych szczebli kariery.
Wyniki wyborów zdają się potwierdzać tę tezę: po raz pierwszy Fogiel kandydował z listy PiS w 2002 roku, ale do sejmiku się nie dostał, podobnie jak do Sejmu w 2005 roku. W 2006 spróbował wejść do samorządu. I odniósł pierwszy sukces, choć krótkotrwały - na reelekcję w 2010 już się nie załapał. Wszedł natomiast do sejmiku mazowieckiego w 2014 roku. Do Sejmu kandydował cyklicznie zarówno w 2011 oraz 2015. W sejmowych ławach udało mu się zasiąść dopiero w roku 2019.