Kim jest Marcin Horała, jeden z kluczowych polityków Prawa i Sprawiedliwości

redakcja naTemat
Marcin Horała to jedna z czołowych postaci w Prawie i Sprawiedliwości. Bierze udział w licznych dyskusjach w programach telewizyjnych, gdzie – często bez zahamowań – uderza w opozycję i przeciwników PiS. Kim jest Horała i jak długo jest w polityce?
SYLWIA DABROWA/Polska Press/East News
Marcin Horała urodził się 2 października 1981 roku w Gdańsku. Posiada wyższe wykształcenie, które zdobył studiując na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Nauk Społecznych na kierunku Politologia. To tam uzyskał tytuł magistra w 2004 roku. Później, na tej samej uczelni, na Wydziale Prawa i Administracji na kierunku Prawo również został magistrem. Było to w 2006 roku.

Kariera polityczna Marcina Horały

W 2002 roku Marcin Horała bezskutecznie kandydował do rady miasta Gdyni z KWW Naprzód Gdynio! Była to Lista Prawicowa. Był członkiem Unii Polityki Realnej, a w 2004 roku, bez powodzenia, kandydował z listy UPR. W tym samym roku zadecydował o przejściu do Prawa i Sprawiedliwości.


Horała ma na swoim koncie bycie radnym dzielnicy Chylonia. W wyborach w 2006, 2010 i 2014 roku był wybierany na radnego Gdyni. W 2014 starał się o stanowisko prezydenta miasta, jednak jego starania były bezskuteczne.

Zdobycie mandatu poselskiego przez Marcina Horałę

W międzyczasie, w 2011 roku, kandydował – również bezskutecznie – na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości. Dopiero w 2015 roku, kiedy kandydował ponownie, udało mu się uzyskać mandat posła VIII kadencji. Horała, startując w okręgu gdyńskim, otrzymał ponad 10,5 tys. głosów.

Trzy lata później, 20 lipca 2018 roku, został przewodniczącym komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT. Horała, konsekwentnie, starał się uzyskać stanowiska prezydenta Gdyni. Ponowne starania podjął w 2018 roku, uzyskując 16,9 proc. głosów. I tym razem się nie udało.

W 2019 roku z powodzeniem otrzymał ponownie mandat poselski. Tym razem zdobył ponad 86 tys. głosów. W IX kadencji Sejmu zasiadł w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej. 28 listopada 2019 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.

Marcin Horała jest – jak sam o sobie pisze na swojej stronie internetowej – autorem dezyderatu komisji Gospodarki Morskiej, „otwierającego drogę do kluczowych dla Gdyni inwestycji infrastrukturalnych”, a także wnioskodawcą poselskiego projektu ustawy o wzmocnieniu kompetencji Ministerstwa Gospodarki Morskiej. To jednak nie wszystko, jest też autorem dezyderatu w sprawie infrastruktury dostępowej do portu w Gdyni, który został przyjęty przez Komisję Gospodarki Morskiej.

Horała to też autor raportu z prac komisji do spraw VAT, który zawierał informacje o nieprawidłowościach dotyczących podatku od wartości dodanej w latach 2007-2015.

Poseł Marcin Horała złożył w ostatnim czasie 37 interpelacji, którym nadano bieg (m.in. w sprawie kierunków polityki państwa w zakresie wykorzystania paliwa CNG czy w sprawie uwłaszczenia działkowców), 11 zapytań, którym nadano bieg (m.in. w sprawie refundacji leków na Atypowy Zespół Hemolityczno-Mocznicowy), 2 zapytania w sprawach bieżących (w tym w sprawie kształtowania się obecnie na terenie Polski dostępności internetowej rejestracji do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej) oraz dwa oświadczenia (w tym w sprawie problemów związanych z funkcjonowaniem Morskiego Portu Gdynia).

Zaangażowanie samorządowe Horały

Horała jest również autorem programów samorządowych Prawa i Sprawiedliwości dla Gdyni w roku 2006, 2010 oraz 2014. Starał się – jak czytamy – zwiększać kompetencje rad dzielnicy, budżetu obywatelskiego oraz czuwać nad rewitalizacją zaniedbanych dzielnic.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości jest aktywny społecznie. Jest twórcą gdyńskiego oddziału Stowarzyszenia Koliber, współtwórcą Stowarzyszenia Przyjaciół Cisowej, a w latach 2009-2013 był wiceprezesem Stowarzyszenia Powiernictwo Polskie.

Horała, jak informuje portal MamPrawoWiedziec.pl, ma aż 94,3 proc. obecności oraz 98,6 proc. zgodności z linią klubu przy kluczowych głosowaniach oraz jedynie 5,7 proc. nieobecności.

Życie prywatne Marcina Horały

Marcin Horała jest mężem Beaty oraz ojcem trzech córek: Agaty, Agnieszki i Marty. Jego żona jest nauczycielką w jednej z gdyńskich podstawówek.

Horała 15 kwietnia 2022 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej — ogłosiło na swoim Twitterze Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jednocześnie Horała pełni funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, jest też pełnomocnikiem rządu ds. CPK. Polityk zapowiedział, że będzie pobierał wynagrodzenie tylko w jednym resorcie.


Jego hobby to koszykówka, historia, publicystyka. Jest też autorem książki „Wyprawa do polskości”. Jak czytamy na jego stronie internetowej, jest fanem prozy George'a R.R. Martina i jej ekranizacji, jak również seriali „House of Cards” i „Homeland”.