Kolejne uchwały anty-LGBT unieważnione. Tym razem chodzi o Małopolskę

Natalia Kamińska
Krakowski sąd administracyjny unieważnił kolejne uchwały anty-LGBT. Chodzi o uchwały przyjęte przez radnych powiatu tarnowskiego i gminy Lipinki. – Uchwały, które są przedmiotem procesu, w rażący sposób naruszają szereg norm, m.in. konstytucyjne zasady równego traktowania i zakazu dyskryminacji – tłumaczył w poniedziałek przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym radca prawny Piotr Baran, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Krakowski sąd unieważnił dwie uchwały skierowane w społeczność LGBT. Fot. Pawel Wodzynski/East News
Przypomnijmy, że deklaracje przeciw społeczności LGBT przyjęto w bardzo wielu miejscach w Polsce. Tak samo zrobili radni powiatu tarnowskiego i gminy Lipinki.

Adam Bodnar zaskarżył uchwały anty-LGBT

Z ich stanowiskiem od początku nie zgadzał się m.in. były RPO Adam Bodnar. – Wszystkie te uchwały ingerują w prawa i wolność człowieka. Dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, wykluczają je ze wspólnoty samorządowej – przypominał.


Sprawa unieważnienia tych uchwal ciągnęła się ponad dwa lata. RPO swoje skargi na uchwały obu samorządów wniósł pod koniec 2019 roku.

Czytaj też: "Jest OK być dzieckiem geja". Córka Krzysztofa Kolbergera szczerze o tacie

"Początkowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Bodnara. Twierdził, że deklaracja przyjęta przez nie nie nakłada na mieszkańców dodatkowych praw i obowiązków, nie zmienia stanu faktycznego oraz nie zawiera wskazania, do kogo właściwie jest skierowana" – przypomina krakowska "Gazeta Wyborcza".

WSA uznała rację Adama Bodnara

Adam Bodnar odwołał się wówczas Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten uchylił wyroki niższej instancji.

"Uchwały, które są przedmiotem procesu, w rażący sposób naruszają szereg norm, m.in. konstytucyjne zasady równego traktowania i zakazu dyskryminacji. Deklaracje samorządów bezprawnie wykluczają ze wspólnot osoby LGBTQIA, które mają prawo czuć się pełnoprawnymi obywatelami swoich lokalnych społeczności" – tłumaczył w poniedziałek przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym radca prawny Piotr Baran, cytowany przez "GW".

W poniedziałek zapadał wyrok zgodny z oczekiwaniami RPO. WSA unieważnił uchwały anty-LGBT obu samorządów. Podkreślał, że uchwały nie odnoszą się do "ideologii LGBT", ale w rzeczywistości do osób nieheteronormatywnych i mają charakter dyskryminacyjny.
Czytaj także: Porzucenie homofobii się opłaciło. KE odkręciła kurek z pieniędzmi dla Polski