8 oznak, że twój kot cię nie lubi i nie kocha

Daria Siemion
Koty to jedne z najbardziej tajemniczych zwierząt — samotne, niezwykle sprawne, czasami przerażające. O czym myślą na co dzień? Czy wykorzystują naszą naiwność, bo zależy im na jedzeniu? Jeżeli zastanawiasz się, czy twój kot w ogóle cię lubi, to nie jesteś sam. Ich mowa ciała może wiele powiedzieć o tym, czy darzą cię sympatią. Oto 8 oznak, że kot nie przepada za twoją obecnością.
To spojrzenie jest oznaką, że kot cię nie lubi fot. 123rf.com

1. Położone uszy

Mówi się, że kocie uszy żyją swoim życiem i jest w tym sporo prawdy. Ogromną ruchomość i możliwość poruszania się niezależnie od siebie zapewniają im 32 mięśnie. Kocie uszy reagują na każdy dźwięk i każdą emocję.

Zrelaksowany i szczęśliwy kot ma uszy skierowane ku górze i lekko pochylone do przodu. Podczas polowania, gdzie potrzebne jest wyjątkowe skupienie, kocie uszy "stają dęba", by lepiej słyszeć i szybciej reagować na dźwięki.

Natomiast, gdy kot jest nieszczęśliwy lub zły, jego uszy kierują się ku tyłowi i kładą się na czaszce. Ten sam odruch pojawia się podczas stresujących sytuacji. Zatem jeżeli kot kładzie uszy na twój widok, najprawdopodobniej nie wzbudzasz w nim dobrych emocji.


2. Machanie ogonem lub trzymanie go poziomo

Koci ogon to radar, po którym łatwo rozpoznać nastrój mruczka. Pozytywnym sygnałem dla właściciela jest ogon wygięty w kształt przypominający znak zapytania oraz ogon skierowany ku górze.

Niepokojącym sygnałem jest ogon usytuowany poziomo. Ten gest oznacza, że kot się czegoś obawia i jest nieufny. Poziomo położony ogon może być też oznaką, że kot za chwilę zaatakuje. Taki sygnał to nic dobrego.

Podobnie jest z machaniem ogonem. U psów merdanie ogonem oznacza radość i szczęście. U kotów jest zupełnie na odwrót. Kot, który macha ogonem na prawo i lewo jest zły i skłonny do zachowań agresywnych.

Jeżeli kot macha ogonem, gdy przechodzisz obok i taka sytuacja się powtarza, zastanów się, gdzie popełniłeś błąd.

3. Najeżone futro

Futro kota w neutralnym nastroju jest gładkie i błyszczące. Podobnie dzieje się, gdy kot jest szczęśliwy lub podekscytowany. Najeżenie futra oznacza, że kot przyjmuje postawę obronną. Najeżoną sierść można zauważyć na karku i ogonie zwierzęcia. Koty w ten sposób próbują być większe, by przestraszyć potencjalnego przeciwnika i uniknąć walki.

Jeżeli kot jeży futro, gdy do niego podchodzisz, to wysoce prawdopodobne, że zwierzę żywi do ciebie urazę. Może kiedyś niechcący przytrzasnąłeś kota drzwiami albo stanąłeś mu na łapce? Możliwe też, że nie zasłużyłeś jeszcze na zaufanie swojego zwierzęcia.

4. Brak powitania

Wracasz z pracy, a twój kot w ogóle nie jest tobą zainteresowany? Nie stoi pod drzwiami w oczekiwaniu na głaskanie? Bardzo możliwe, że zwierzę nie pała do ciebie sympatią.

Możliwe też, że kot nie jest do ciebie wystarczający przywiązany. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wspólna zabawa i pozwolenie kotu, by poznał twój zapach. Kucnij do niego i wyciągnij dłoń. Istnieje szansa, że kot najpierw ją powącha, a później się o nią otrze.

5. Patrzenie w oczy

Cieszysz się, że kot patrzy ci w oczy? Nie powinieneś. Nie ma w tym ani krzty romantyzmu. Kiedy kot patrzy ci w oczy, a jego źrenice zwężają się, oznacza to, że zwierzę jest gotowe do ataku i czuje się w twoim towarzystwie niepewnie.

Inaczej jest, gdy kot patrzy na ciebie i mruży oczy. W takiej sytuacji kot jest zrelaksowany, a twoja obecność sprawia mu przyjemność. Oczywiście do czasu, w którym dotkniesz go w niedozwolonym miejscu...
Czytaj także: Dlaczego kot ugniata łapkami brzuch, koc lub kołdrę? Przyczyną mogą być groźne choroby

6. Ciągłe ukrywanie

Każdy kot lubi czasami pospać w odosobnionym miejscu — to nic nadzwyczajnego. Problem pojawia się, gdy twój kot większość czasu spędza w kryjówce, ucieka do niej po twoim powrocie z pracy i idzie tam za każdym razem, gdy zwracasz na niego uwagę. Taka sytuacja może oznaczać, że kot nie czuje się komfortowo w twoim towarzystwie.

Pamiętaj jednak, że ukrywanie się kota może być objawem choroby. Możliwe, że kot cierpi w ukryciu. Co gorsza, może to być jeden z pierwszych objawów wścieklizny. Zagadkę powinien pomóc rozwikłać lekarz weterynarii, który przeprowadzi wywiad i wykona niezbędne badania.

7. Niechęć do zabawy

Koty to zwierzęta z ogromnym instynktem łowieckim — uwielbiają polować na wyimaginowane ofiary, np. laser lub wędkę. Czasami kot może nie mieć ochoty na zabawę i jest to normalne. Gorzej, jeżeli sytuacja się powtarza i kot po prostu nie chce się z tobą bawić, ale bawi się z innymi.

Jeśli kot w ogóle nie chce się bawić, a nie jest kocim seniorem, to warto skonsultować sprawę z weterynarzem (obowiązkowo, jeśli kot jest młody) Istnieje możliwość, że zwierzę unika zabawy, bo jest chore lub doznało urazu. Po wyleczeniu kot powinien nabrać ochoty na wspólne harce.

8. Stroni tylko od ciebie

Niektóre koty są bardziej introwertyczne od innych i stronią od towarzystwa. Inne to typowe "pieszczochy", które najchętniej nie schodziłyby z kolan. Być może jesteś opiekunem kota, który preferuje samotność. Gorzej, jeśli zwierzę stroni tylko od ciebie.

Jeśli twój mruczek wskakuje innym na kolana, ociera się o ich nogi, bierze od nich przysmaki i chętnie się z nimi bawi, to znaczy, że "nie jest z ciebie zadowolony" Zastanów się, jak do tego doszło i spróbuj zdobyć jego zaufanie zabawą lub przysmakami.