Na całym świecie na wściekliznę umiera każdego dnia 160 osób, 40 proc. z nich to dzieci. Obecnie wścieklizna występuje endemicznie w ponad 150 krajach i terytoriach, szczególnie na terenie Azji i Afryki.
Jak podają specjaliści, globalne konsekwencje ekonomiczne wścieklizny szacuje się na 8,6 miliardów dolarów amerykańskich rocznie – mimo że jest to choroba, której w 100 proc. można zapobiec przy zastosowaniu odpowiedniej strategii szczepień i nakładów.
Wścieklizna prawie zawsze prowadzi do śmierci po wystąpieniu objawów zakażenia. Nadal głównym źródłem zakażenia się nią są nieszczepione psy. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaszczepienie co najmniej 70 proc. światowej populacji psów mogłoby doprowadzić do całkowitej eliminacji zgonów wśród ludzi z powodu tej choroby.
28 września obchodzony był Światowy Dzień Walki ze Wścieklizną. Od 2007 r. tego dnia świat jednoczy się w celu poprawy świadomości na rzecz walki z chorobą i cierpieniem przez nią wywoływanym. Dzień 28 września upamiętnia również śmierć Ludwika Pasteura, który opracował pierwszą szczepionkę przeciw wściekliźnie i stworzył podwaliny przeciwdziałania chorobie.
– Edukacja i szczepienie zwierząt przeciwko wściekliźnie są uznawane na całym świecie za najlepszą ochronę ludzi przed wścieklizną. Jesteśmy w pełni zdeterminowani i gotowi wnieść swój wkład do walki z chorobą nie tylko w trakcie obchodów Światowego Dnia Walki z Wścieklizną, lecz także przez cały rok – powiedziała Elżbieta Saloni, dyrektor Dywizji Merial w Polsce, firmy produkującej szczepionki dla zwierząt domowych, gospodarczych i dzikich.
Dodała, że musimy być świadomi zagrożenia wścieklizną oraz mechanizmu przenoszenia tej choroby i zdawać sobie sprawę, że to zakażone psy pozostają jej głównym źródłem.
W związku ze Światowym Dniem Walki z Wścieklizną firma Merial ogłosiła, że wzmacnia współpracę z lekarzami weterynarii, właścicielami zwierząt domowych, organizacjami pozarządowymi i władzami na całym świecie w celu poprawy świadomości w zakresie konieczności stosowania strategii zapobiegania wściekliźnie i zwrócenia szczególnej uwagi na poważne zagrożenie, jakie niesie ona dla zwierząt i ludzi w wielu częściach świata.