Alert RCB przed silnym wiatrem w 10 województwach. Możliwe problemy w dostawie prądu

redakcja naTemat
W niedzielę po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwo wysłało do części Polaków SMS ostrzegający przed silnym wiatrem, który ma pojawić się dziś wieczorem, a także jutro. Istnieje prawdopodobieństwo, że mieszkańcy 10 województw będą mieli z tego względu problemy z dostawą prądu.
RCB ostrzega mieszkańców 10 województw przed silnym wiatrem. Fot. MAREK BEREZOWSKI / REPORTER

RCB ostrzega przed silnym wiatrem

"Uwaga! Wieczorem, w nocy i jutro silny wiatr (16/17.01). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy" – brzmi treść wiadomości SMS, którą RCB wysłało do mieszkańców aż 10 województw.

IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Średnia prędkość ma wynieść 72 km/h, ale w niektórych miejscach może osiągnąć nawet 110 km/h. W pozostałych województwach obowiązuje 1. stopień alertów, co oznacza, że przewidywane jest tam pojawienie się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Mapa IMGW z ostrzeżeniami na 16-17 stycznia 2022.Fot. IMGW

Kiedy nadejdzie wiosna?

Jak informowaliśmy wcześniej w naTemat, pierwsze dwa miesiące 2022 roku będą zdecydowanie zimowe. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się w lutym w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Co to oznacza? Temperatury powinny wynosić na przykład od -4,4 do 0,5 stopnia Celsjusza w Suwałkach do 0,1-3,5 stopnia w Szczecinie.


Wiosenne temperatury zawitają do Polski już w drugiej połowie marca. To właśnie w tym miesiącu powinno być cieplej, niż zakłada norma wieloletnia – informują synoptycy IMGW w swojej długoterminowej pogodzie.

W kwietniu natomiast średnia temperatura w Polsce może być o wiele wyższa od normy wieloletnej, która (przykładowo) dla Zakopanego wynosiła od 5,3 do 6,7 stopni Celsjusza. IMGW podkreśla jednak, że średnie temperatury odnoszą się do średniej temperatury całego miesiąca.
Czytaj także: Potężna erupcja wulkanu na Pacyfiku. Fala uderzeniowa dotarła na Kasprowy Wierch