Minuta krzyku i suknia z twarzami więźniów. Poruszający happening na gali Paszportów "Polityki"

Diana Wawrzusiszyn
Białoruska aktywistka Jana Shostak została nagrodzona podczas gali Paszporty "Polityki". Białorusinka miała na sobie suknię, na której zostały wydrukowane zdjęcia więźniów politycznych z jej ojczyzny. Swoje wystąpienie zakończyła "Minutą krzyku dla Białorusi".
Jana Shostak, nominowana w kategorii sztuki wizualne. Fot. Twitter/ @edwinbendyk

Jana Shostak z Paszportem "Polityki"

Podczas gali rozdania Paszportów tygodnika "Polityki" nagrodę w kategorii Sztuki wizualne otrzymali ex aequo Jana Shostak i Mikołaj Sobczaka. Według werdyktu, nagroda trafiła do Shostak za "perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu, za projekty poświęcone pedofilii w Kościele czy sytuacji imigrantów oraz za najbardziej doniosły głos i najbardziej symboliczny dekolt w polskiej sztuce".

Z kolei Mikołaj Sobczak otrzymał Paszport za sztukę będącą zarówno intelektualną przygodą, jak i emocjonalnym wyzwaniem. Za upominanie się o grupy marginalizowane. Za oryginalne i mądre przepisywanie narodowych dziejów oraz nadanie nowego sensu malarstwu historycznemu.


Shostak w symbolicznej sukience

Jana Shostak dała się poznać jako aktywistka, która protestowała przed ambasadą Białorusi w Warszawie. Shostak sprzeciwiała się w ten sposób rządom Alaksandra Łukaszenki. Zamiast symbolicznej "minuty ciszy" zapoczątkowała "minutę krzyku". Również na gali krzyczała w proteście przez całą minutę. To wyraz jej sprzeciwu wobec działań reżimu Łukaszenki.

Jana Shostak wybrała na ten wieczór symboliczną kreację – sukienkę z portretami więźniów politycznych. Aktywistka ze sceny odczytała list do rodzin represjonowanych.

– Dzisiaj mam na sobie sukienkę złożoną z 1200 portretów więźniów politycznych, niesprawiedliwych zakładników reżimu w Białorusi – powiedziała.

Kim jest Jana Shostak?

Jana Shostak urodziła się w Grodnie, od 17. roku życia mieszka w Polsce. Studia licencjackie ukończyła na ASP w Krakowie, studia magisterskie w Warszawie. Od dawna znana w środowisku dzięki śmiałym działaniom artystycznym podejmującym ważne problemy społeczne. Najszerszą rozpoznawalność przyniósł jej samotny i emocjonalnie przejmujący performans w proteście przeciwko represjom Łukaszenki "Minuta krzyku dla Białorusi".

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut