8 najciekawszych atrakcji w Tarnowie. Zapomnij o nudzie!

Daria Siemion
Wybierasz się do Tarnowa, ale nie masz pomysłu na zwiedzanie? Przychodzę z pomocą! Oto atrakcje w Tarnowie, które zdecydowanie warto zobaczyć.
Zaułek Diecezjalny w Tarnowie fot. Albin Marciniak / East News

Rynek w Tarnowie

Tarnowski rynek nazywany jest "perłą polskiego renesansu". Znajdziesz tutaj liczne kawiarnie i restauracje, w których zjesz pyszny posiłek z widokiem na przepiękny Ratusz Miejski w Tarnowie. To miejsce, które skupia wokół siebie życie Tarnowa — spotkasz tutaj zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców.
Kamienice na Rynku Miejskim w TarnowieVia Wikipedia Commons

Drewniane kościoły

Drewniane kościoły w Tarnowie to jedne z najpiękniejszych budowli sakralnych w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej "Na Burku". Jednonawowa budowla o konstrukcji zrębowej stanowi perełkę architektoniczną Tarnowa. Kolejnym obiektem, który warto zobaczyć, jest Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej "Na Terlikówce". W bocznych nawach z XVI wieku znajdują się przepiękne renesansowe obrazy. Całości dopełnia zapach drewna i cisza.
Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej "Na Burku" w TarnowieLispir, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Czytaj także: Wspaniałe wyróżnienie dla miasta z Polski! CNN ogłosiła listę najpiękniejszych miejscowości

Zalipie (malowana wieś)

Zalipie to niewielka wieś znajdująca się 30 km od Tarnowa. Każdego roku przybywają tu tysiące instagramerów z całej Polski. Co ich tu sprowadza? Zalipie to tzw. malowana wieś. Domy, stodoły, a nawet budy dla psów, ozdobiono tu lokalnymi wzorami. Całość prezentuje się niesamowicie!
Malowany dom w Zalipiu k. Tarnowamyself (User:Piotrus), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Stary cmentarz

Dokładna data otwarcia Starego Cmentarza w Tarnowie nie jest znana. Naukowcy szacują, że obiekt powstał w XVII wieku. Znajduje się tutaj grób uczestników powstania styczniowego i rzezi galicyjskiej. Pochowano tu również żołnierzy Armii Krajowej i legionistów. Ogromne wrażenie robią obrośnięte mchem nagrobki w starym stylu.
Stary Cmentarz w Tarnowiefot. mzc.tarnow.pl

Żydowski cmentarz

Według dostępnych dokumentów Żydowski Cmentarz w Tarnowie istniał już w 1581 roku. Najstarszy nagrobek znajdujący się aktualnie na cmentarzu datowany jest na 1667 rok. Jest to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych cmentarzy w Polsce. W czasach II wojny światowej cmentarz był miejscem zagłady lokalnych Żydów. Zabito tutaj ok. 3 tys. osób.
Cmentarz Żydowski w Tarnowievia Wikipedia Commons

Ulica Wałowa

Ulica Wałowa okala tarnowską starówkę od strony północnej. Od lat 90. pełni funkcję głównego deptaku w Tarnowie. To idealne miejsce na spacer. Znajduje się tutaj wiele kawiarni i restauracji, w których można smacznie i niedrogo zjeść, a także szereg zabytków. Warto zobaczyć liczne w tej okolicy pomniki, m.in. Pomnik Władysława Łokietka, Ławeczkę Poetów i Grób Nieznanego Żołnierza.
Ulica Wałowa w Tarnowievia Wikipedia Commons

Muzeum Etnograficzne

W deszczowy dzień warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Obiekt znajduje się przy ul. Krakowskiej 10 w zabytkowym XVIII dworku. Można zobaczyć tutaj pamiątki po lokalnych Cyganach: przepiękne tabory, stroje, a także poznać ich historię.
Muzeum Etnograficzne w TarnowieMarcin Kuna, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons

Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie założono w 1888 roku. Jest to najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce. Muzeum znajduje się w tzw. Zaułku Diecezjalnym usytuowanym w okolicy rynku. Można tutaj poczuć się jak w dawnych czasach. Na ścianach ceglanych budynków nie ma szpetnych szyldów i reklam. Do siedziby muzeum prowadzą kocie łby.
Muzeum Diecezjalne w TarnowieJeffpola, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons