W Tatrach ogłoszono 3. stopień zagrożenia lawinowego. TPN ostrzega: bardzo trudne warunki

Ola Gersz
"Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne" – poinformował Tatrzański Park Narodowy w komunikacie w sobotę, 22 stycznia. TOPR ogłosił 3. stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że ryzyko zejścia lawin jest znaczne.
Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed trudnymi warunkami w Tatrach Albin Marciniak/East News
"Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie" – czytamy w opisie zagrożenia na stronie internetowej lawiny.topr.pl.
"Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa" – informuje TOPR.

Warunki pogodowe w Tatrach

"Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne" – poinformował również w sobotę Tatrzański Park Narodowy.


"Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana – szlaki są miejscami przewiane do warstwy lodu, zaś w innych miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Wyżej położone szlaki, są nieprzetarte. Dodatkowo wieje tam silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się. Utrudnieniem również jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność" – czytamy komunikacie o warunkach pogodowych w Tatrach.

TPN podkreślił, że warunki do uprawiania turystyki narciarskiej, znacznie się poprawiły. "Jednak pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. W wielu miejscach występują depozyty przewianego śniegu przykryte świeżym luźnym śniegiem. Uwagę należy zwrócić na depozyty nawianego śniegu w depresjach, pod ścianami i w rejonie grani" – podkreśla.

W komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego czytamy również, że szlaki w Tatrach są mocno oblodzone. "W wyższych partiach Tatr, sprzęt zimowy: raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne" – zaznacza TPN.

"Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradzamy jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem" – dowiadujemy się również z komunikatu Tatrzańskiego Parku Narodowego, który w całości można przeczytać tutaj.
Czytaj także: Turyści uratowali niewidomego psa na górskim szlaku. "Był zziębnięty i wyczerpany"