Straż Graniczna: Białorusini przeprowadzali kolejne prowokacje na granicy

Wioleta Wasylów
Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę Straży Granicznej por. Annę Michalską wynika, że służby białoruskie w pobliżu placówki SG w Białowieży dopuściły się kolejnej prowokacji – Białorusini świecili zielonym światłem lasera w oczy polskim funkcjonariuszom. Dodatkowo rzeczniczka przekazała, że w sobotę doszło do 6 nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
SG informowała o kolejnej prowokacji służb białoruskich. Fot. TEFAN MASZEWSKI / REPORTER

Od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej polscy funkcjonariusze wielokrotnie donosili o tym, że białoruskie służby ich prowokują. Choć obecnie sytuacja jest opanowana, to wciąż zdarzają się incydenty.


Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała w niedzielę, że Białorusini próbowali oślepiać polskich funkcjonariuszy zielonym światłem lasera. – Służby białoruskie wykorzystały do tego ambonę myśliwską stojącą przy granicy polsko-białoruskiej – dodała.

Kolejne nielegalne próby przekroczenia granicy

W ostatnich miesiącach sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest nieco spokojniejsza. Nie oznacza to jednak, że w lasach nie ma już migrantów, którzy – walcząc o życie – próbują się przedrzeć z Białorusi na zachód Europy. Cały czas dochodzi do nielegalnych prób przekroczenia granicy, choć znacznie rzadziej niż wcześniej.

Michalska przekazała, że w sobotę odnotowano 6 takich przypadków, o czym informowała też SG na Twitterze. "Wczoraj, 22 stycznia, granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć tylko 6 osób" – napisano.

Przez zasieki przy placówce SG Dubicze Cerkiewne udało się przedostać dwóm obywatelom Kamerunu, dwóm obywatelom Gwinei i po jednym obywatelu Ghany oraz Kuby. Jednak, gdy osoby te znalazły się po stronie polskiej, zostały zatrzymane. Straż Graniczna przekazała dodatkowo, że już w niedzielę, po północy zatrzymano kolejną grupę: 11 obywateli Iraku.

Przypomnijmy, że w 2021 roku, kiedy kryzys na granicy był najbardziej zaogniony, SG odnotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W grudniu było ich ponad 1,7 tys., a w listopadzie – 8,9 tys. Rekordowy pod tym względem był październik z 17,5 tys. takich prób. Dla porównania, we wrześniu było ich 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Czytaj także: Stanowisko unijnej komisarz nie spodoba się Kamińskiemu. "Nie sfinansujemy budowy muru"

W zeszłym roku w związku z kryzysem migracyjnym w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego leżących na przygranicznych terenach obowiązywał stan wyjątkowy. Teraz z kolei do marca w 115 miejscowościach na Podlasiu i 68 na Lubelszczyźnie znajdujących się przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Nie obowiązuje on tylko m.in. mieszkańców czy miejscowych przedsiębiorców.