Kwarantanna będzie krótsza. Rzecznik MZ wyjawił, kiedy zmiany wejdą w życie

Ola Gersz
Kwarantanna z powodu COVID-19 będzie już niedługo krótsza. – Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku – powiedział w niedzielę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że kwarantanna zostanie skrócona Fot. Jacek Domiński/REPORTER
Początkowo zmiana dotycząca kwarantanny miała wejść w życie w poniedziałek 24, stycznia. Ostatecznie, jak poinformował Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z PAP, krótsza kwarantanna będzie obowiązywać od wtorku. Jak zaznaczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia, powodem jest konieczność "przeprowadzenia korekt w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne", co planowane jest właśnie w poniedziałek.
Do tej pory kwarantanna trwała 10 dni. Teraz zostanie skrócona o trzy dni i potrwa pełny tydzień (dla osób kierowanych na nią od 25 stycznia). Skąd taka zmiana? – Zakładamy krótszy okres przechorowania i zakażania koronawirusem, dlatego skracamy okres kwarantanny do 7 dni – mówił 21 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski.


Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że wariant Delta i Omikron dają objawy znacznie szybciej niż poprzednie mutacje wirusa. Jeśli więc osoba, która miała kontakt z osobą zakażoną, po siedmiu dniach nadal nie będzie miała żadnych objawów, to ryzyko rozwinięcia się COVID-19 jest "minimalne" – twierdzi resort cytowany przez PAP.

Kwarantanna: co to jest?

Jak czytamy na stronie Ministerstwo Zdrowia, "kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która mogła się zarazić koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą". Podczas kwarantanny nie można wychodzić z domu (lub miejsca jej odbywania), gdyż grożą za to konsekwencje prawne.

Kwarantanna rozpoczyna się, gdy lekarz zlecił nam wykonanie testu, mieszkamy z osobą zakażoną lub mieliśmy kontakt z chorym na COVID-19. Podlegają jej również cudzoziemcy, którzy przekraczają naszą wschodnią granicę, czyli zewnętrzną granicę UE.

"Jeśli masz skierowanie na test na koronawirusa, twoja kwarantanna rozpoczyna się w dniu wystawienia skierowania przez lekarza i trwa do czasu uzyskania wyniku ujemnego. W nowych przepisach doprecyzowano, że trwa nie dłużej niż 10 dni" – informuje resort, który we wtorek zaktualizuje przepisy dotyczące trwania kwarantanny.

Warto podkreślić, że kwarantanna to nie to samo co izolacja. "Jeśli masz dodatni wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się: u osób objawowych – 3 dni po ustąpieniu objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów; u osób bezobjawowych – 10 dni, liczonych od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza)" – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Obecnie "osoby mieszkające z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie – np. jeśli dziecko idzie na kwarantannę, bo jego nauczycielka jest chora – rodzice nie podlegają automatycznej kwarantannie z tego powodu" – informuje resort.
Czytaj także: Adam Niedzielski komentuje ponad 40 tysięcy zakażeń. "Z całą pewnością będą wzrosty"