Kard. Dziwisz z muchomorem na głowie trafił na WOŚP. Ruszyła licytacja obrazu

Alan Wysocki
Stanisław Dziwisz z muchomorem na głowie trafił na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydruk obrazu wyceniono na ponad 5 tysięcy złotych. Przedmiot zostanie opatrzony podpisem Tomasza Kokotta. – Obrazem chcę zwrócić uwagę na swego rodzaju nietykalność hierarchów kościelnych – zadeklarował autor w rozmowie z Onetem.
Licytacje WOŚP. Kardynał Stanisław Dziwisz z muchomorem na głowie Fot. Karol Porwich / East News
Przypomnijmy, że wizerunek kardynała Stanisława Dziwisza z muchomorem na głowie otrzymał nagrodzę publiczności 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Obraz Tomasza Kokotta zatytułowano "Królestwo grzybów".

Stanisław Dziwisz z muchomorem do wylicytowania na WOŚP

Autor "Królestwa grzybów" w rozmowie z Onetem wskazał, że chciał zabrać głos w sprawie bezkarności duchowieństwa. – Obrazem chcę zwrócić uwagę na swego rodzaju nietykalność hierarchów kościelnych i fasadowość stosowania zasad moralnych – powiedział.

Czytaj także: Nowakowska wstrząśnięta profanacją kościoła. Breszka skomentowała: PiS bardziej okropny


Na licytację dla WOŚP wystawiono reprodukcję dzieła, opatrzoną białym marginesem. Aktualna (stan na 24 stycznia) kwota za print "Królestwa grzybów" wynosi 5 100 złotych. Udział w licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wziąć na platformie Allegro.

"Jest jednym z wielu obrazów Tomka, w których autor podejmuje się komentarza do otaczającej nas rzeczywistości i manifestuje swoje poglądy w sprawach społecznie ważnych" – czytamy w opisie licytacji.

Czytaj także: Już wiadomo, na co będzie zbierać WOŚP. Owsiak ogłosił cel kolejnego finału

Print zostanie wydrukowany na papierze o wymiarach 84 cm x 70 cm. Przyszły posiadacz dzieła może liczyć na podpisanie materiału przez autora oraz potwierdzenie wartości kolekcjonerskiej zakupionego przedmiotu.
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze, by zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. 30 stycznia na ulicach będziemy mogli spotkać wolontariuszy zbierających datki do puszek.

Przypomnijmy, że od 20 lat fundacja Jurka Owsiaka objęła 255 tysięcy dzieci Programem Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków. Dzięki przedsięwzięciu udało się uratować wzrok aż 11 tysiącom wcześniaków.
Czytaj także: Owsiak: Boli mnie Polska. Boli mnie w głowie to, co widzę

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut