TSUE ogłosił datę kluczowego dla Polski wyroku. Chodzi o wypłatę milionów euro z budżetu UE

Anna Świerczek
Wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości zostanie ogłoszony 16 lutego – poinformował w mediach społecznościowych Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To właśnie od tego mechanizmu mogą zależeć wypłaty pieniędzy z budżetu UE dla Polski.
Wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości zostanie ogłoszony 16 lutego 2022 r. Fot. Thierry Monasse / Reporter

Informacja o dacie ogłoszenia wyroku pojawiła się 25 stycznia na koncie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Twitterze. Oficjalna decyzja w sprawie mechanizmu warunkowości, od którego zależą wypłaty z budżetu Unii Europejskiej dla Polski, zapadnie 16 lutego.
Przypomnijmy, że uzgodniony przez przywódców UE mechanizm warunkowości ma być wykorzystywany do ochrony unijnego budżetu w sytuacji naruszenia praworządności w państwach członkowskich. Na powstanie takiego mechanizmu zgodził się także premier Mateusz Morawiecki.


To oznacza, że Bruksela ma możliwość zablokowania wypłaty funduszy dla kraju członkowskiego w razie podejrzeń, że środki zostałyby wykorzystane w niewłaściwy sposób. Rozporządzenie w tej sprawie zaskarżyły Polska i Węgry.

Rząd Polski uzasadnił swoją skargę tym, że funkcjonowanie mechanizmu jest w jego ocenie niezgodne z traktatami unijnymi. "Uważamy, że tego rodzaju rozwiązania nie mają podstawy prawnej w Traktatach, ingerują w kompetencje państw członkowskich i naruszają prawo Unii Europejskiej" – głosił oficjalny komunikat w tej sprawie.

Na początku grudnia ubiegłego roku rzecznik generalny TSUE Campos Sánchez-Bordona oddalił jednak skargę zarówno Polski, jak i Węgier.

Dodajmy, że na rozstrzygnięcia unijnego Trybunału nie zamierza czekać Zbigniew Ziobro, który skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją europejskiego rozporządzenia ws. mechanizmu.

Minister sprawiedliwości liczy na to, że Trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej wyda orzeczenie o tym, że unijne rozwiązania nie mogą wiązać Polski, bo są sprzeczne z Konstytucją RP.
Czytaj także: Ziobro nie daje za wygraną. TK ma zająć się mechanizmem warunkowości UE