Ledwo zeszli ze Śnieżki. "Tak się kończą górskie wypady w nieodpowiednim ubiorze" [WIDEO]

Joanna Stawczyk
Zadziwiająca jest odwaga niektórych ludzi, którzy widząc warunki pogodowe w górach zimową porą, nic sobie z tego nie robią. Co więcej, wyruszają ochoczo na spacery, ubrani w nieodpowiedni strój i zwykłe buty. Tak zrobili m.in. "niedzielni turyści", którzy udali się na Śnieżkę. Filmik, na którym widać jak schodzą, stał się hitem TikToka. Obejrzano go ponad milion razy.
Nieodpowiedzialni turyści ledwo zeszli ze Śnieżki. GOPR ostrzega [FILMIK] Fot. TikTok.com/@marcinelos
Tegoroczna zima póki co jest zdecydowanie jedną z bardziej chłodnych i śnieżnych, porównując do lat ubiegłych. Fani górskich krajobrazów, sportów i wędrówek są wniebowzięci. Nie wszyscy jednak mają pojęcie, jak podejść do tematu, aby spacer nie skończył się tragedią.

W sieci nie brakuje nagrań i zdjęć z turystami, którzy są zaskoczeni śniegiem, silnym wiatrem czy stromym szlakiem. Inną kwestią jest to, że wyruszają ubrani kompletnie nieadekwatnie do pogody.

Filmik z turystami ze Śnieżki. "Tak się kończą górskie wypady w nieodpowiednim ubiorze"

Na TikToku niedawno zagościło 13-sekundowe nagranie, na którym widać skutki nieodpowiedzialnego podejścia do tematu wyjścia w góry. Krótkie nagranie zatytułowane "Tak się kończą górskie wypady w nieodpowiednim ubiorze" szybko stało się bardzo popularne w sieci. Kadry ujął Marcin Elos, filmowiec i fotograf, który publikuje na TikToku "wycinki ze swojego podróżniczego życia".
@marcinelos Tak się kończą górskie wypady w nieodpowiednim ubiorze... #góry #śnieżka ♬ ŚWIEĆ GWIAZDECZKO ale to AFRO DRILL - młody klakson
Autor filmu napisał później w komentarzu pod spodem: "Kilka osób prosiło o film ze wskazówkami co ubrać zimą w góry. Nie mogę znaleźć tych komentarzy, więc daje info, że właśnie wrzuciłem takiego TikToka".


Jak obiecał, tak zrobił. W jednym z kolejnych TikToków zdradził, co warto zabrać w góry i jak się ubrać. "1. Buty trekkingowe wodoodporne z wysoką cholewką; 2. Raczki (nakładki na buty z kolcami); 3. Kurtka najlepiej wodoodporna; 4. Koszulka/termo i bluza NIE Z BAWEŁNY; 5. Spodnie trekkingowe a pod nie legginsy ocieplane; 6. Ciepła czapa; 7. Grube rękawice; 8. Okulary/ gogle; 9. Szalik/buff; 10. Do plecaka termos z gorącą herbatą; 11. Naładowany smartfon" – wymienił.

W niedzielę (23 stycznia) na facebookowym profilu karkonoskich służb ratowniczych GOPR zagościł zaś post, w którym ratownicy proszą o zachowanie należytej ostrożności. "Pamiętajmy o zalecanym wyposażeniu w postaci raczków oraz kijów trekkingowych! Planując wędrówki górskie, warto sprawdzić dostępność schronisk odwiedzanych rejonach oraz dostosować trasę do własnych umiejętności i aktualnych warunków. Przed wyjściem naładuj baterię, zapisz w telefonie numery alarmowe do GOPR 985 i 601100300 oraz zainstaluj aplikację Ratunek w telefonie i oczywiście papierowa mapa w plecaku" – zaapelowano.

Warto podkreślić, że trwająca zima jest bardzo pracowita dla ratowników GOPR. Tylko w ciągu ostatnich dni kilka razy musieli wyruszać na poszukiwania turystów, którzy utknęli w górach w bardzo trudnych warunkach.

Pogoda na 16 dni w Polsce - od 24.01 do 8.02

Na przełomie stycznia i lutego północna część Europy, w tym Polska znajdzie się pod wpływem niżów przemieszczających się z zachodu na wschód kontynentu. Sprawią one, że znad Atlantyku dotrą do kraju nad Wisłą ciepłe masy powietrza, które znacznie jak na tę porę roku, podwyższą odczuwalną temperaturę powietrza.

Na zachodzie kraju temperatura wzrośnie w dzień nawet do 6 stopni Celsjusza. Z kolei na wschodzie pogoda będzie wyglądała trochę inaczej. W najcieplejszym momencie słupki rtęci na termometrach pokażą tam około 1-2 stopnie Celsjusza. Niewielkie ochłodzenie przyjdzie do Polski dopiero po 5 lutego. Wtedy, z wyjątkiem Pomorza i zachodnich krańców kraju, znów pojawi się mróz.
Czytaj także: W Tatrach ogłoszono 3. stopień zagrożenia lawinowego. TPN ostrzega: bardzo trudne warunki

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut