Ostatni dzwonek na wiele zabiegów na twarz! Które i dlaczego warto wykonać?

Joanna Stawczyk
Zastanawiasz się nad zabiegami na twarz? Masz dobrą intuicję! Pierwszy kwartał roku to doskonały i – co więcej – ostatni moment, żeby wykonać większość z nich. Problem z trądzikiem, bliznami, rozszerzonymi porami, zaczerwienionymi naczynkami czy przebarwieniami? A może zwyczajnie chcesz odświeżyć i odmłodzić cerę? Ekspertka w zakresie kosmetologii zdradziła nam, co będzie dla ciebie najlepsze.
Ostatni dzwonek na zabiegi na twarz! Które i dlaczego warto wykonać na początku roku? Fot. pexels.com


Jaka jest najlepsza pora na zabiegi na twarz? Co wybrać - przewodnik

W tej sprawie skonsultowaliśmy się z ekspertką, która o pielęgnacji cery, zabiegach na twarz i szeroko pojętej kosmetologii, ma szeroką wiedzę. Doświadczona kosmetolog Paula Pietrzak z Saya Clinic w Łodzi odpowiedziała nam na najważniejsze pytania. Dowiedz się, który zabieg powinnaś/powinieneś wykonać? Zostało niewiele czasu!Dlaczego mówi się, że zabiegi na twarz najlepiej wykonywać pod koniec i na początku roku?


Okres jesienno-zimowy jest idealnym czasem na wykonywanie zabiegów na twarz, a szczególne tych inwazyjnych. W miesiącach od października do kwietnia jesteśmy zdecydowanie mniej narażeni na oddziaływanie promieni słonecznych, a co za tym idzie – bezpieczniejsi.

Po zabiegach skóra jest często bardzo wrażliwa na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego, dlatego w tych miesiącach, kiedy nasłonecznienie jest dużo mniejsze, ryzyko poparzenia czy powstania przebarwień posłonecznych zdecydowanie spada.

Poddając się pewnym inwazyjnym zabiegom, skóra po nich jest silnie zaczerwieniona, może być opuchnięta, tkliwa oraz może się łuszczyć. Dlatego niższe temperatury dają większy komfort w trakcie gojenia się skóry u pacjenta.

Jeśli zrobimy dany zabieg w miesiącach małosłonecznych, to oznacza, że nie będziemy musieli wówczas korzystać z filtra?

Jak najbardziej. Musimy pamiętać, że wykonując zabiegi w tzw. miesiącach bezpiecznych, musimy również chronić skórę w okresie letnim, aby uniknąć poparzenia, powstania nowych przebarwień, a przede wszystkim fotostarzenia skóry.

Czy (styczeń-kwiecień) to dobry moment na walkę z bliznami po trądziku, bliznami i otwartymi porami?

Miesiące te są najkorzystniejszym okresem na walkę z rozstępami, bliznami czy rozszerzonymi porami. Przy tego typu problemach, najskuteczniej jest wybrać technologię lasera frakcyjnego, RF mikroigłowego oraz Dermapen 4. Bardzo dobre efekty uzyskujemy łącząc te zabiegi, wykonując je naprzemiennie.

Jakie zabieg będą najlepsze przy tego typu problemach z cerą?

Po laserze frakcyjnym skóra początkowo jest bardzo czerwona, pacjent odczuwa dyskomfort, skóra łuszczy się, cały intensywny proces gojenia trwa tydzień. Jest to zabieg, który jest najbardziej inwazyjny, złuszczają się zrogowaciałe warstwy naskórka, a odsłaniają się nowsze, które są delikatne, bardzo narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Istnieje zbyt duże ryzyko większego uszkodzenia naskórka, dlatego taki zabieg musi być wykonany w odpowiednim miesiącu, a pacjent musi się dostosować do wyznaczonej pielęgnacji pozabiegowej.
Ostatni dzwonek na zabiegi na twarz! Które i dlaczego warto wykonać na początku roku?Fot. Archiwum prywatne/ Paula Pietrzak
RF mikroigłowy nie powoduje tak agresywnego działania na zewnętrznych warstwach naskórka, ale również jest bardzo skutecznym zabiegiem w walce z rozstępami i bliznami. Mechanizm działania odbywa się w głębszych warstwach, dochodzi do przebudowy skóry, wytworzenia dużej ilości nowych włókien kolagenowych i elastynowych. W przeciwieństwie do lasera frakcyjnego nie dochodzi do tak powierzchownego uszkodzenia skóry, stąd też zabieg jest dużo bezpieczniejszy, natomiast również musimy zachować fotoprotekcję.

Dermapen 4 czyli technologia mikronakłuwania z jednoczesnym wtłaczaniem w skórę odpowiednio dobranych koktajli z bogatymi substancjami czynnymi. Skóra dostaje sygnał, że jest uszkodzona, powstałe mikrourazy wykorzystują naturalne zdolności organizmu oraz skóry do fizjologicznej odbudowy kolagenu. Zabieg również jest bezpieczniejszy od lasera frakcyjnego, można go wykonywać w cieplejszych miesiącach, niemniej jednak zalecam stosownie filtrów UVA oraz UVB.
Ostatni dzwonek na zabiegi na twarz! Które i dlaczego warto wykonać na początku roku?Fot. Archiwum prywatne/ Paula Pietrzak
Co z kwasami? Kto powinien na nie postawić i jak wygląda kwestia pielęgnacji po zabiegu?

Kwasy działają zbyt powierzchownie, nie są w stanie przebudować skóry jak RF mikroigłowy oraz wywołać tak silnego złuszczania, jak laser frakcyjny. Po prostu nie mają możliwości przedostania się do głębszych warstw skóry. Natomiast sprawdzają się bardzo dobrze w profilaktyce przeciwstarzeniowej, antytrądzikowej.

Ja lubię sięgać po kwasy złuszczające w sytuacji, kiedy pacjentka ma wykonany botox, ponieważ nie mogę wtedy wykonać żadnego zabiegu, który podgrzeje tkanki i spowoduje szybszą degradację działania botoxu. A celem jest delikatniejsze złuszczenie skóry, zminimalizowanie wydzielania zbyt nadmiernie wydzielanego sebum, czyli świecenia się skóry, którego nie lubi żadna kobieta, spłycenie rozszerzonych porów oraz ogólne działanie anty-aging.

Co wybrać dla suchej cery? Każdy zauważa, że zimno przyczynia się do przesuszenia buzi.

Przesuszenie skóry to naturalne zjawisko w okresie jesienno-zimowym i powoduje dyskomfort dla pacjenta. Najważniejsze jest nawilżanie, aby skóra mogła prawidłowo spełniać swoje funkcje. Pielęgnacja zimowa powinna się różnić od letniej.

Latem stawiamy na lekkie formuły, często beztłuszczowe, które mają nas wspomóc w trakcie upalnych dni i nie doprowadzać do nagromadzenia się potu i łoju. Częsty błędem jest brak modyfikacji pielęgnacji i stosowania tych samych produktów przez cały rok.

Zimą, odwrotnie do lata, należy zadbać o to, aby w naszej pielęgnacji znalazły się kremy o bogatej konsystencji. Dzięki temu zahamowana zostanie przeznaskórkowa utrata wody, której to nadmiar prowadzi do suchości i odwodnienia skóry.

Dla suchej skóry idealnie sprawdzą się zabiegi, które właśnie nawodnią i nawilżą, czyli m.in. infuzja tlenowa - podanie preparatu pielęgnacyjnego na skórę i wtłaczanie go przy użyciu tlenu pod ciśnieniem, dzięki temu uzyskujemy bardziej dogłębne działanie, a dodatkowo dotleniamy skórę. Również pomocna będzie mezoterapia igłowa, ponieważ koktajl witaminowy wprowadzimy bezpośrednio do skóry. A z tradycyjnych zabiegów przydatne będą wszystkie z kategorii pielęgnacyjnej tzw. białej kosmetyki.

Czy można mówić o detoksie twarzy/cery? Co działa najbardziej skutecznie?

Oczywiście, że tak. Dzięki temu odzyskamy jej zdrowy i świeży wygląd. Poprawi się również tekstura oraz jakość skóry, która stanie się bardziej odporna na działanie poszczególnych bakterii i zanieczyszczeń. Skórę należy odpowiednio złuszczać z martwego naskórka, zadbać o nawodnienie skóry czy pić odpowiednią ilość wody, włączmy również do diety produkty zawierające przeciwutleniacze, które walczą z zanieczyszczeniami od środka, czyli jagody, orzechy, cytrusy, ogórki i brokuły.

Wiele firm kosmetycznych posiada w swojej ofercie zabiegi detoksu skóry, które mają tak skomponowane składniki aktywne tak, aby działać pomocnie przy zwalczaniu wolnych rodników.

Osoby, które nie mają problematycznej cery, mogą coś zrobić, aby ją wspomóc i zapewnić jej lepszą pielęgnację i nawilżenie?

Osoby, które nie mają problematycznej cery, nie muszą wykonywać inwazyjnych zabiegów, tak naprawdę powinni chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB oraz skonsultować się z kosmetologiem jak odpowiednio dobierać kosmetyki do swojej codziennej pielęgnacji.

A dla zabiegów ukierunkowanych na niwelowanie zmarszczek ma znaczenie pora roku?

Tak i nie, ponieważ jeżeli weźmiemy pod uwagę zabiegi, które przyniosą szybki efekt, czyli botox, wypełnianie kwasem hialuronowym, nici PDO czy stymulatory tkankowe to te zabiegi możemy bezpiecznie wykonywać cały rok. A jeśli planujemy zabiegi stymulujące skórę, gdzie naszym celem będzie wytworzenie nowych włókien kolagenowych oraz elastynowych i będziemy skórze przeszkadzać naturalnie się starzeć, to takie zabiegi najkorzystniej jest wykonywać w okresie jesienno-zimowym, aby nie narazić skóry na poparzenia czy powstanie przebarwień.

Od jakiego wieku powinno się zacząć zwracać uwagę na specjalistyczną pielęgnację twarzy? Czy przykładowo są zabiegi, które sprawdzą się dla młodszych osób (18-25 lat), czy to zupełnie zbędne w takim wieku?

Tak naprawdę od nastoletniego wieku powinno się zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry twarzy. Dobrze, jeśli młoda osoba zasięgnęłaby porady specjalisty, aby nie popełniać błędów. Najczęściej do gabinetów urody trafiają dojrzałe kobiety, które widzą już za dużo zmarszczek, wtedy niestety czasami bywa troszkę za późno, ponieważ zmarszczka już jest na tyle głęboka, że trudno będzie ją rozprostować, nawet wykonując najskuteczniejszy zabieg, czyli botox.

To tak jak zagniemy kartkę papieru, nigdy nie wrócimy do formy poprzedniej. Dlatego botox należy zacząć stosować od młodego wieku, aby osłabić pracę mięśni, a one z kolei nie będą " zaginać" skóry i tym samym tworzyć zmarszczki.
Paula Pietrzak
Saya Clinic Łódź

W 2010 roku ukończyłam studia magisterskie z kosmetologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Od dawna kosmetologia, laseroterapia, makijaż permanentny oraz medycyna estetyczna fascynowały mnie, jako forma artystycznego wydobywania piękna. Posiadam bogate ponad 10 letnie doświadczenie oraz umiejętności, które z wielkim zaangażowaniem wykorzystuję w mojej codziennej pracy. Nieustannie się doszkalam, uczestniczę w kongresach oraz targach, aby pogłębiać swoje umiejętności. Prowadzę szkolenia z zakresu makijażu permanentnego oraz kosmetologii. Największą satysfakcją są dla mnie moi klienci i kursanci, którzy mi zaufali.


Czytaj także: Kosmetyczka naTematowej jesieniary. 7 produktów, które zapewniają mi bezproblemową cerę