Oto, co PO zaproponowała na kongresie "Odporna Polska". Poznaj ich najważniejsze postulaty

Diana Wawrzusiszyn
Platforma Obywatelska opowiedziała o swoich pomysłach na "Odporną Polskę". Na specjalnej konwencji posłowie i posłanki wypracowali program na zbliżające się wybory. Swoje wystąpienie ze sceny wygłosił również Donald Tusk.
Kongres Platformy Obywatelskiej. Większość posłów i posłanek połączyła się online, ze względu na sytuację epidemiczną. Fot. Twitter/Platforma_org

Konwencja programowa PO


"Odporna Polska" to pierwszy z cyklu kongresów programowych PO, który zaplanowano na 28 i 29 stycznia. W sumie ma się odbyć siedem takich spotkań. Prace nad nowym programem wyborczym Platformy zapowiedział na grudniowej Radzie Krajowej przewodniczący partii Donald Tusk.
Politycy PO i eksperci opowiedzą m.in. o swoich pomysłach na reformę służby zdrowia i systemu podatkowego, ale też kwestii cyberbezpieczeństwa, stabilności złotego.

Relacja z konwencji "Odporna Polska"


Kongres "Odporna Polska" zaczął się w piątek 28 stycznia, ale to właśnie w sobotę 29 stycznia, zaplanowano najważniejsze rozmowy. To jedno z siedmiu takich wydarzeń planowanych przez Platformę Obywatelską.


Konwencja programowa obyła się w Błoniach. Została podzielony na sześć modułów:
1. Zagrożenie pandemiczne
2. Kryzysowe zarządzanie państwem
3. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
4. Woda i żywność – strategiczne zasoby
5. Lokalny system bezpieczeństwa dostaw
6. Stabilny złoty

Zagrożenie pandemiczne


Pierwszy punkt kongresu został poświęcony sytuacji epidemicznej w Polsce. Najpierw głos zabrała pielęgniarka ze szpitala na warszawskiej Pradze i opowiedziała o swoich doświadczeniach z pandemią, potem posłanka Marta Globik zaprezentowała szczegółowe rozwiązania.

Marta Globik przekazała, że Platforma stworzy miejsce dla Naczelnego Inspektora ds. walki z epidemiami.

– Będzie to niezależny ekspert z uprawnieniami do wydawania zaleceń dla administracji publicznej. Medycyna to nauka, a nie opinie do dowolnej interpretacji – wyjaśniła.
Kolejny postulat to stworzenie sieci "białych szpitali". – Rak nie czeka, aż skończy się pandemia. Musimy stworzyć sieć białych szpitali wolnych od wirusa – mówiła ze sceny.

Marta Golbik ostro uderzyła też w PiS i nawiązała do katastrofy smoleńskiej: "Odporna Polska to Polska, w której polityk nie zastępuje pilota podczas awaryjnego lądowania. To Polska, w której polityk nie zastępuje naukowców w obliczu tak wielkiej pandemii".

– Ludzie zarządzający państwem nie mogą czerpać korzyści z nieszczęścia Polaków. Zaostrzymy odpowiedzialność karną za przestępstwa urzędnicze w czasie stanu zagrożenia – dodała.

Kryzysowe zarządzanie państwem


Kolejny punkt programu został poświęcony tematowi zarządzania państwem.
Poseł Arkadiusz Myrcha zapowiedział, że zostanie stworzona Ochotnicza Straż Ratunkowa, czyli doskonale zorganizowana armia wolontariuszy.

– System zarządzania kryzysowego musi być zbudowany na Polsce lokalnej. To lokalni gospodarze muszą dostać realne narzędzia, żeby chronić mieszkańców. Nie tylko włodarz miasta, ale także starosta czy sołtys – zaznaczył.

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni


Afera z Pegasusem sprawiła, że Platforma Obywatelska chce głębiej pochylić się nad tematem cyberbezpieczeństwa. O pomysłach partii opowiadał poseł Arkadiusz Marchewka.

– Uruchomimy bezpłatną usługę Cyfrowy Alarm - poprzez sms obywatele będą informowani, że właśnie ktoś próbuje wykorzystać ich dane, by np. wziąć kredyt. Dostaną także konkretną instrukcję działania – przekazał poseł.

Platforma ma w planach także wdrożenia Krajowego Systemu Łączności, aby szybki obieg informacji pozwoli podejmować szybkie i trafne decyzje. Kolejny postulat to system nazwany Cyfrowa Pierwsza Pomoc. Ma być to miejsce szybkiego wsparcia dla tych, którzy padną ofiarami ataku w sieci.

Woda i żywność – strategiczne zasoby

Moduł o strategicznych zasobach rozpoczął się od połączenia online z rolnikiem Pawłem Kląskałą. – Dlaczego rząd nie reaguje na ASF? W moim sąsiedztwie z tego powodu likwidowanych jest wiele gospodarstw. Dlaczego wmawia się rolnikom, że nie dotyczy ich kryzys klimatyczny? – pytał rolnik.

Jeżeli chodzi o ten sektor, to PO chce przede wszystkim stworzyć system małej retencji. Poseł Aleksander Miszalski obiecywał też, że zostaną zmienione przepisy tak, aby opłacało się budować biogazownie. W planach jest również wprowadzenie dopłat do nawozów.

– Nawozy w zeszłym roku podrożały o 300 procent. Mamy najniższe pogłowie świń w Polsce od 70 lat. Konsekwencje to utrata rentowności przez gospodarstwa rolne – mówił.

Lokalny system bezpieczeństwa dostaw

W części o lokalnym systemie bezpieczeństwa dostaw głos zabrał poseł Mateusz Bochenek. Zapowiedział, że przedsiębiorcy otrzymają ulgi podatkowe za udział w systemie bezpieczeństwa dostaw. Skrócone zostaną także łańcuchy dostaw. – Zminimalizujemy formalności, by rolnik mógł bezpośrednio sprzedawać swoje produkty – przekazał.

Przedsiębiorcy mają otrzymać też ulgi podatkowe za udział w systemie bezpieczeństwa dostaw.

– Wesprzemy rozwój energetyki rozproszonej – przetrwanie kryzysu mogą zagwarantować odnawialne źródła energii – mówił poseł .

Stabilny złoty


Ostatnią część zaprezentowała posłanka Izabella Leszczyna. Mówiła o tym, że Platforma odzyska dla Polaków miliardy zablokowane przez działania obecnego rządu.

– Potrzebujemy pieniędzy unijnych – także po to, by wzmocnić złotówkę – stwierdziła.

Po zaprezentowaniu postulatów w scenę wszedł przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Wygłosił on emocjonalne przemówienie, w którym odniósł się m.in. do tragicznej sytuacji Polski w walce z pandemią. Więcej można przeczytaj w artykule: Tusk stanowczo na kongresie PO: Nie pozwolimy okraść ludzi z pieniędzy, które im się należą