Kontrowersyjny kandydat z ramienia PiS. Zastępca Ziobry ma trafić do TK

Wioleta Wasylów
Prawo i Sprawiedliwość wystawiło nowego kandydata do zajęcia miejsca w Trybunale Konstytucyjnym. Został nim prokurator krajowy i pierwszy zastępca prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry oraz wykładowca na uczelni o. Tadeusza Rydzyka – Bogdan Święczkowski. We wniosku PiS zachwalał jego osobę, jednak dla wielu ta kandydatura jest kontrowersyjna.
Bogdan Święczkowski jest nowym kandydatem PiS do TK. Fot. JACEK DOMINSKI / REPORTER

Od końca lipca, czyli od kiedy sędzia Leon Kieres przeszedł na emeryturę, w Trybunale Konstytucyjnym jest jedno wolne miejsce. Początkowo Prawo i Sprawiedliwość chciało, by Kieresa zastąpił tam Krzysztof Kamalski z Uniwersytetu Wrocławskiego, jednak ten w październiku wycofał się z kandydowania.

Święczkowski nowym kandydatem PiS do TK

W zeszłym tygodniu PiS złożył w Sejmie kolejny wniosek w sprawie swojego kandydata do TK. Ponad 80 parlamentarzystów z klubu Prawa i Sprawiedliwości wskazało swoimi podpisami, że chcą, by w Trybunale zasiadł Bogdan Święczkowski.


We wniosku wskazywano, że Święczkowski posiada "wyróżniającą wiedzę prawniczą oraz bogate doświadczenie naukowe i zawodowe w dziedzinie prawa". Podkreślano, że jest "bardzo dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Kandydat klubu PiS zaczynał od pracy w Prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu i Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Potem trafił do Prokuratury Krajowej, w której karierę przerwał na rok, po to by w latach 2006-2007 sprawować funkcję szefa Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Czytaj także: Prawa ręka Ziobry kandydatem na sędziego TK? Nowy pomysł w Zjednoczonej Prawicy

Potem wrócił do Prokuratury Krajowej. W latach 2010-2015 był prokuratorem w stanie spoczynku. Zaś w 2016 roku awansował na prokuratora krajowego i pierwszego zastępcę prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Święczkowski jest też pierwszym wiceprzewodniczącym w Radzie Prokuratorów przy prokuratorze generalnym.

Jak wskazywał PiS we wniosku: "Swoją aktywność jako Prokurator Krajowy skierował m.in. na zwalczanie: zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym; najpoważniejszej przestępczości finansowo-gospodarczej (...), cyberprzestępczości oraz najpoważniejszej przestępczości kryminalnej".

Kontrowersje wokół kandydatury Święczkowskiego

Kandydatura Bogdana Święczkowskiego wzbudza też kontrowersje. PiS we wniosku informował, że "nigdy nie był on członkiem żadnej partii politycznej". Jednak od 2010 działał on w polityce.

W tamtym roku jako bezpartyjny, startował – z powodzeniem – w wyborach
samorządowych na radnego sejmiku województwa śląskiego z listy PiS. Z kolei w 2011 roku został liderem listy wyborczej PiS do Sejmu w okręgu wałbrzyskim. Udało mu się uzyskać mandat poselski, jednak nie chciał zrzec się funkcji prokuratora w stanie spoczynku. Z tego względu ostatecznie po jakimś czasie wygaszono jego mandat poselski i mandat radnego sejmiku.

Czytaj także: Zastępca Ziobry obraził się za nazwanie go adwokatem. Ostra reakcja prawników

Święczkowski jest też, co akurat posłowie klubu PiS wskazali we wniosku z jego kandydaturą, wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, którą założył o. Tadeusz Rydzyk.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut