Trudna sytuacja na Lubelszczyźnie. W wielu szpitalach brakuje łóżek covidowych
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest coraz trudniejsza. W pewnym stopniu przekłada się to również na więcej hospitalizacji. Problem z wolnymi miejscami występuje m.in. w województwie lubelskim. Wolnych łóżek, w tym tych dziecięcych, brakuje w wielu szpitalach w regionie.
W samym województwie lubelskim dane dotyczące dobowej liczby zakażeń utrzymywały się w tygodniu na poziomie ponad 3 tys., zaś w weekend wahały się między 1,5 tys. do ponad 2 tys.
Brakuje łóżek covidowych na Lubelszczyźnie
W poniedziałek 31 stycznia Ministerstwo Zdrowia podało poinformowało, że w całej Polsce na 30 470 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem zajętych jest 15 447 z nich. Z kolei na 2718 respiratorów, w użyciu jest 1073.Bardzo trudna sytuacja pod względem wolnych łózek jest m.in. na Lubelszczyźnie, o czym można się przekonać wchodząc na stronę szpitale.lublin.uw.gov.pl.
W kilku szpitalach w województwie lubelskim zabrakło już wolnych miejsc. Chodzi o placówki m.in. w Puławach, Parczewie, Hrubieszowie, Lubartowie, Biłgoraju i Łukowie.
Czytaj także: Duży wzrost liczby zakażeń po weekendzie. Oto najnowszy raport o COVID-19
Ten sam problem wystąpił również w szpitalach w Lublinie: Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Samodzielnym Publicznym Szpitala Kliniczny nr 1, w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego i Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego.
Chorych na COVID-19 pacjentów na oddziały intensywnej terapii nie ma gdzie przyjmować w placówkach w Hrubieszowie, Kraśniku czy Włodawie.
Czytaj także: Minister Zdrowia chce badania wszystkich seniorów z COVID-19. Inni mogą nie dostać się do lekarza
Równie duży problem w województwie lubelskim występuje w przypadku liczby łóżek dziecięcych. Ostatnie trzy wolne łóżka dla małych pacjentów mierzących się z koronawirusem pozostały w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, zaś w SPSzW w Lublinie – 2. W Chełmie nie ma ich już w ogóle.
Najłatwiej o wolne miejsce dla pacjentów z COVID-19 jest w szpitalu tymczasowym w Lublinie, gdzie wolnych jest 85 proc. łóżek. Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego podał, że na 56 miejsc wolnych jest tam 48 łóżek. Z kolei najwięcej łóżek z respiratorami, bo 10 na 15 dostępnych, jest w szpitalu MSWiA w Lublinie.
Szczepienia w województwie lubelskim
Województwo lubelskie jest jednym z miejsc z najniższym wskaźnikiem szczepień. Na nieco ponad 2,1 mln mieszkańców w pełni zaszczepionych jest tam niemal 891,5 tys. osób. Po tym regionie jeździ teraz specjalny "szczepieniobus".
Trasę tego mobilnego punktu szczepień można znaleźć w mediach społecznościowych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut