Rewolucyjne zmiany w funkcjonowaniu PiS. "Przedłużenie ramienia Nowogrodzkiej"

Rafał Badowski
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wraz z sekretarzem generalnym partii Krzysztofem Sobolewskim wręczyli nominacje 16 sekretarzom wojewódzkim. Ta rewolucja w zarządzaniu PiS ma pomóc w sprawniejszym przekazywaniu informacji z centrali partii wprost do regionalnych struktur.
PiS powołał 16 sekretarzy wojewódzkich. Fot. Stefan Maszewski / Reporter
– Będą oni "przedłużeniem ramienia Nowogrodzkiej" – zapowiedział Krzysztof Sobolewski. Sekretarze wojewódzcy PiS zaczną wykonywać swoje obowiązki już od wtorku 1 lutego. To ma być kolejny etap rewolucji w PiS wynikający ze zmian w statucie partii, których dokonano w lipcu 2021 roku.

Sekretarze wojewódzcy PiS mają być zatrudnieni w Biurze Krajowym, na czele którego stoi Sobolewski. Ich pierwszym zadaniem ma by przygotowanie raportu otwarcia w każdym z regionów. – Później zajmą się kwestią nadzoru nad poszczególnymi strukturami, koordynacją działań zleconych przez centralę partii, a także podejmowanie autorskich działań – przekazał Krzysztof Sobolewski.


Czytaj także: Takiego sondażu nie było od bardzo dawna! Koalicja Obywatelska o włos od PiS

Będą pełnić funkcję techniczną, a nie polityczną. Oznacza to, że zostanie utrzymane szefostwo polityczne okręgów, czyli ich zarządy oraz prezesi okręgowi. Sekretarze wojewódzcy mają przygotować też partię do kolejnej części jej reformy. Chodzi o zmianę struktury.


Zobacz też: Nowy sondaż wiele wyjaśnia. Wiadomo, dzięki komu PiS wciąż ma wysokie poparcie

To jednak ma się stać dopiero, gdy decyzje w tej sprawie podejmą delegaci na kolejnym kongresie statutowym. Na razie nie wiadomo jeszcze nawet, kiedy taki kongres miałby się zebrać.

Oto lista sekretarzy wojewódzkich PiS:




Skąd takie zmiany? Jarosław Kaczyński już w lipcu tłumaczył, że partia ma dokonać zmiany na poziomie struktur podstawowych i przejść na strukturę wojewódzką opartą o okręgi, które mają być równoznaczne terytorialnie z okręgami senackimi. – Od razu chce zastrzec, że to nie oznacza, że my planujemy tego rodzaju ordynację wyborczą. Niczego takiego nie planujemy – zwrócił wtedy uwagę Jarosław Kaczyński.

Jakie poparcie ma PiS?

Zjednoczoną Prawicę i Koalicję Obywatelską dzieli zaledwie jeden punkt procentowy – wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. W styczniu wśród tych respondentów, którzy zdecydowali się wziąć udział w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego razem z Solidarną Polską i Republikanami chce głosować 27 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu).

Drugie miejsce w badaniu Kantara zajęła Koalicja Obywatelska z poparciem 26 proc. badanych. Za to po 9 proc. wskazań uzyskały Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja.