O ciekawym przedstawianiu rzeczywistości za pomocą liczb. "Można nimi wiele spraw odkłamać"

Weronika Tomaszewska
W najnowszym odcinku "Hallo Haller" gościem prowadzącej Doroty Haller jest Alicja Defratyka – ekonomistka i autorka projektu "ciekaweliczby.pl", która opowie o swojej pasji do liczb oraz o tym, jak można za ich pomocą ciekawie przedstawiać rzeczywistość.
Alicja Defratyka w "Hallo Haller". Fot. naTemat

Defratyka o pasji do liczb od dzieciństwa


Alicja Defratyka na początku opowiedziała o swojej "drodze do miłości do liczb".– Ta droga jest długa i dość konsekwentna. Już w szkole podstawowej moim ulubionym przedmiotem była matematyka i wszystkie przedmioty ścisłe – opowiada.
Czytaj także: O łączeniu sztuki, biznesu i medycyny. "Wiedziałam, że coś zupełnie innego na mnie w życiu czeka"
– Nauczyłam się liczyć bardzo wcześnie dzięki tacie, który mnie nauczył tabliczki mnożenia, kiedy miałam kilka lat. Potem poszłam do klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Zawsze startowałam w konkursach i olimpiadach matematycznych, więc te liczby były ze mną od zawsze – objaśnia.

Defratyka w kolejnym etapie swojej edukacji skończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Rozmówczyni Doroty Haller o naszych finansach


– Mam nadzieję, że to, co się dzieje teraz, spowoduje, że wszyscy przejdziemy taki przyspieszony kurs z ekonomii. Bolesny, ale konieczny. Jak jest dobrze, to nikt nie chce się interesować za bardzo tymi tematami, dopiero jak coś się zawali, kiedy odczujemy to na własnej skórze, to wtedy zaczynamy się bardziej interesować – ocenia rozmówczyni Doroty Haller.

– I widzimy teraz, że każdy interesuje się Polskim Ładem. Każdy chce wiedzieć, ile w końcu dostanie tej pensji, czy będzie miał wyrównanie, czy skorzysta z ulgi – zauważa Defratyka.

Rozwijając kwestię chaosu, jaki powstał wokół tego programu, ekonomistka podkreśla: – To jest trochę tak, jak mówił kiedyś pan Fogiel, że PiS nie współpracuje z ekspertami, bo eksperci nie chcieli realizować ich programu, więc jak mają takich "ekspertów", którzy nie wiedzą, jak to się robi, to właśnie mamy, to co mamy.

Defratyka o projekcie "ciekaweliczby.pl"

W kolejnej części najnowszego odcinka podcastu "Hallo Haller" Dorota Haller rozmawia ze swoją gościnią o projekcie "ciekaweliczby.pl". To strona internetowa, na której Alicja Defratyka opisuje liczbami rzeczywistość.

Pomysł na to przedsięwzięcie zrodził się w głowie ekonomistki, kiedy zdała sobie sprawę, że "chciałaby robić w końcu coś pod swoim nazwiskiem". Obserwując zmiany w społeczeństwie, między innymi to, że "ludzie coraz mniej czytają", postanowiła wykorzystać swoją pasję i za pomocą liczb przedstawiać pewnie kwestie.

– Stwierdziłam, że liczb jest tak dużo i one są tak ciekawe, że można nimi odkłamać wiele rzeczy. Kiedy PiS doszedł do władzy i w przestrzeni publicznej zaczęło się pojawiać tyle różnych kłamstw – opisuje Defratyka.

– Było tak na przykład, gdy mówiono 'obniżyliśmy wiek emerytalny, żeby ludzie nie pracowali do śmierci'. I w głowach ludzi się skojarzyło, że to 67 lat to jest praca do śmierci, 67 lat i człowiek umiera. No nie. Średnia długość życia kobiet w Polsce to jest 82 lata. Wtedy stwierdziłam, że liczbami trzeba pokazać, jak jest naprawdę – wyjaśnia.

W podcaście "Hallo Haller" ekspertka opowiada też o tworzeniu własnego biznesu. Dorota Haller i Alicja Defraktyka rozwinęły również temat fake newsów, których jest coraz więcej w sieci.

Nowe odcinki rozmów z inspirującymi kobietami ukazują się w każdą środę o 20.00 na stronie głównej naTemat.pl, naszym kanale YouTube i Spotify.
Czytaj także: O łączeniu sztuki, biznesu i medycyny. "Wiedziałam, że coś zupełnie innego na mnie w życiu czeka"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut