Sprawdzono, kim dokładnie są widzowie "Wiadomości". To te grupy najczęściej włączają TVP

Anna Świerczek
W szczegółowym raporcie na temat oglądalności "Wiadomości" podano, które grupy społeczne najczęściej włączają wieczorem TVP1. Wśród widowni stacji dominują osoby starsze, emeryci i mieszkańcy wsi. Co ciekawe, program najchętniej oglądają osoby z wykształceniem podstawowym, a udział widzów z wykształceniem średnim z roku na rok spada.
Fot. Screenshot / wiadomosci.tvp.pl

O materiałach, jakie już od dłuższego czasu pojawiają się w wieczornym programie TVP można by wiele napisać. "Wiadomości" spotykają się ze wzmożoną krytyką, a hasła zamieszczane na "paskach informacyjnych" często są oceniane jako absurdalne.

Nie zmienia to jednak faktu, że program emitowany na antenach TVP wciąż cieszy się popularnością wśród niektórych grup – w 2021 roku średnia widownia "Wiadomości" wynosiła 2,59 mln osób.


Szczegółowy raport dotyczący osób, które o 19:30 włączają "Wiadomości" przedstawił portal Wirtualne Media. W 2021 główne wydanie programu oglądało średnio 51,67 proc. kobiet i 48,33 proc. mężczyzn, ale struktura widowni dziennika w podziale na płeć nie różni się wyraźnie od tej, którą charakteryzuje się cały rynek telewizyjny w naszym kraju.

Wymowny jest za to fakt, że "Wiadomości" na tle całego rynku charakteryzują się niskimi wynikami oglądalności wśród młodych widzów. Zdecydowanie najwyższe wyniki oglądalności program notuje w grupie 65+, w której widownia stanowi 47,53 proc. wszystkich widzów. Dla porównania w całym rynku jest to 30,95 proc.

Dziennik ma też zauważalną przewagę w strukturze widowni mieszkańców wsi, którzy stanowią 49,66 proc. udziału wszystkich widzów. Wartość ta w całym rynku wynosi 37,13 proc.
Interesujący jest również fakt, że "Wiadomości" najczęściej oglądają osoby z wykształceniem podstawowym, a udział takich widzów rośnie – z 46,47 proc. widowni w 2019 roku do 48,09 proc. w 2020 roku i 50,68 proc. w 2021 roku.

Wyraźnie spada za to udział widzów z wykształceniem średnim, którzy w zeszłym roku stanowili 32,41 proc. widowni. Rok wcześniej było to 33,50 proc., a dwa lata wcześniej - 38,28 proc. Jeśli zaś chodzi o wykonywany zawód, to "Wiadomości" zdecydowanie najchętniej oglądane są przez emerytów, którzy stanowią 59,83 proc. widowni.
Czytaj także: Oto jak może wyglądać TVP po zmianie władzy. "Depisyzacja jest nieunikniona"