Jak rozmawiać z alkoholikiem, żeby przestał pić? Oto kilka cennych porad

redakcja naTemat
Alkoholizm to bardzo ciężka choroba, która dotyka nie tylko chorego, ale całe jego otoczenie. Cierpi więc nie tylko on, ale i jego rodzina, znajomi oraz przyjaciele. Jak rozmawiać z alkoholikiem, żeby przestał pić? To trudna sztuka, ale są na to sposoby.
Jak rozmawiać z alkoholikiem? Fot. Pixabay.com / jarmoluk

Rozmowa z alkoholikiem o nałogu to wyzwanie


Przykładowa rozmowa z alkoholikiem? Niestety, takiej nie da się przytoczyć, bo ilu jest alkoholików i ich rodzin, tyle jest historii i możliwych rozmów. Alkoholizm jest bowiem chorobą, która w znaczący sposób utrudnia komunikację, sprawiając, że rozmowy z alkoholikiem o jego nałogu są bardzo skomplikowane i trzeba się dobrze przygotować.

Warto też wiedzieć, dlaczego alkoholik zwraca się w stronę nałogu. Co go w tę stronę kieruje. Czasami może być to praca, niepowodzenia w szkole, w życiu uczuciowym. Czasami powodem alkoholizmu mogą być klęski i problemy związane z życiem rodzinnym.


Bardzo często jest tak, że osoba uzależniona nie zdaje sobie z tego sprawy. Ba nawet jak się ją informuje o tym, to nie dopuszcza do siebie takiej myśli. Dobrze jest, kiedy wywołuje to w niej tylko agresję słowną, ale często bywa tak, że alkoholik w szale zamienia swoje słowa w czyn i dochodzi do agresji fizycznej.

A agresja fizyczna to jedno. Bliscy alkoholika często próbując walczyć z chorobą alkoholową, sami w nią popadają. Osoba uzależniona nie zdaje sobie także sprawy, że naraża rodzinę na skutki, których nie da się zobaczyć na zewnątrz jak siniaki. Mowa tu o różnego rodzaju schorzeniach psychicznych jak np. depresja.

Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby przestał pić?

Nie ma więc gotowego remedium, jak rozmawiać z alkoholikiem, bo choroba, na którą cierpi, jest bardzo złożonym problemem. Można jednak w pewien sposób przygotować się do tej rozmowy i przestrzegać pewnych reguł, które pozwolą, aby to, co chcemy przekazać, skuteczniej wpłynęło na adresata.

Pierwszą z nich, o której pisze portal Leczeniealkoholizmu.pl jest zachowanie spokoju i studzenie emocji. Nie możecie pozwolić dać się wyprowadzić alkoholikowi z równowagi. Ponadto pamiętajcie, że rozmowa z alkoholikiem jest jak zabawa zapałkami nad kałużą benzyny – bardzo łatwo jest dopuścić do zapłonu.

Niekiedy bardzo błahe sprawy, które dla was są czymś normalnym, wypowiedziane w rozmowie z alkoholikiem mogą spowodować, że ten wybuchnie gniewem. Warto więc mieć ten fakt z tyłu głowy i zważać na to, co się mówi. Waszą najlepszą bronią w konwersacji z alkoholikiem będzie wasza empatia i spokój.

Jak rozmawiać? Zdecydowanie z trzeźwiejącym alkoholikiem lub całkowicie trzeźwym. Tak ważne rozmowy, które dotyczą nałogu czyjejś osoby, muszą być przeprowadzane, gdy ta osoba nie będzie miała myśli zmąconych przez alkohol. To on zmienia świadomość oraz percepcję alkoholika i sprawia, że ten może opacznie odebrać to, co chcemy mu przekazać.

Istotne jest więc, żeby wybrać odpowiedni moment, kiedy osoba uzależniona nie jest pod wpływem alkoholu.
Czytaj także: "Krzywdziłem rodzinę. Żeby pić, brałem urlop". Dziennikarz Wojciech Czuchnowski szczerze o alkoholizmie
Jakie argumenty trafiają do alkoholika? Zazwyczaj takie, które oparte są na emocjach. Mów mu co czujesz, jak boli cię to, że jego nałóg niszczy wasze relacje, niszczy rodzinę i sprawia, że odwracają się od was wasi wspólni znajomi.

Przekaz poparty emocjami zyskuje bowiem na sile i ma większe rażenie niż jakakolwiek argumentacja merytoryczna, która nie do końca może docierać do uzależnionego. W końcu nie przeszkadza mu na przykład wydawanie pieniędzy na nałóg, zamiast na własne dzieci.

Pamiętaj jednak, że pod żadnym pozorem nie wolno ci przybrać postawy oceniającej. Takie emocje mogą wywołać w alkoholiku agresję, co w najlepszym wypadku zakończy waszą konwersację.
Czytaj także: "Świąteczną noc ojciec spędził wymiotując. Mama płakała". Przejmujący list o świętach w rodzinie alkoholika
Kiedy już opowiadasz o swoich uczuciach, miej na uwadze również, żeby operować wyłącznie na faktach. Nie przywołuj wyimaginowanych wizji, które mogą wydarzyć się w przyszłości. Pokaż alkoholikowi konkretne przypadki z waszego wspólnego życia.

Pokaż mu, jak niektóre sytuacje wyglądały z twojej perspektywy, ponieważ on mógł zapamiętać je zupełnie inaczej i nie zdawać sobie sprawy z powagi tego, co zrobił. Bądźcie szczerzy, czasami aż do bólu. Zwróćcie uwagę na to, jak wasze wspólne życie zmieniło się, odkąd w życiu uzależnionego pojawił się alkohol i zaczął zajmować pierwsze miejsce.

W sieci można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy z alkoholikiem. Portal Odnowa24.pl wymienia kroki, które trzeba podjąć, żeby dobrze przygotować się do takiej konwersacji.