Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy? Oto fundacje, do których można wpłacać pieniądze [LISTA]

Anna Świerczek
24 lutego wojna na Ukrainie stała się faktem. W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że dał zgodę na wymierzoną w Ukraińców operację, która ma służyć "ochronie ludności w Donbasie". Jak skutecznie wspierać Ukrainę w kryzysie? Przedstawiamy listę organizacji, do których warto wpłacać pieniądze.
Fot. ARIS MESSINIS/AFP/East News

W czwartek rano Rosja ruszyła z inwazją militarną na Ukrainę. Około godz. 4 w nocy czasu polskiego Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". Jednak według informacji władz ukraińskich i relacji w mediach społecznościowych, rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków.

Wybuchy słychać było m.in. w Charkowie i Kijowie. Ukraińskie miejscowości zostały niemalże sparaliżowane. W południe liczba ofiar wynosiła już co najmniej ok. 70, w tym ok. 30 to cywile.


Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podczas specjalnej konferencji zapowiedział, że "jesteśmy przygotowani na udzielenie pomocy Ukraińcom, jeśli będą przybywać do Polski".

– W województwach lubelskim i podkarpackim będą tworzone ośrodki dla uchodźców. Osoby będą otrzymywać tam pomoc i informację logistyczną, gdzie dalej będą mogli się udać – poinformował Deszczyca.
Jeśli zastanawiasz się, jak możesz pomóc mieszkańcom Ukrainy w tej ciężkiej sytuacji, to w mediach społecznościowych udostępniono już kilka list ze sprawdzonymi fundacjami, do których można wpłacać pieniądze.

Fundacja Pomagam.pl


W związku z eskalacją sytuacji za wschodnią granicą zbiórkę zorganizowała m.in. Fundacja Pomagam.pl. Wszelkie koszty związane z tą zbiórką pokrywa portal Pomagam.pl, a 100 proc. wpłaconej na zbiórkę kwoty trafia na fundusz solidarnościowy.

– Nie chcieliśmy siedzieć bezczynnie i tylko czytać coraz bardziej niepokojących wiadomości, więc zdecydowaliśmy się zrobić to, na czym znamy się najlepiej – zorganizować zbiórkę pieniędzy na pomoc osobom doświadczonym przez wojnę – skomentowała Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl.

Polska Akcja Humanitarna

Środki na wsparcie dla Ukrainy zbiera również Polska Akcja Humanitarna. Wpłat można dokonywać na stronie internetowej pah.org.pl/sos-ukraina lub bezpośrednio na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772.

Szpitalnicy


Jest to jedna z najpopularniejszych organizacji charytatywnych, oferująca pomoc lekarzom, którzy pracują bezpośrednio na froncie. Więcej na temat jej działań przeczytasz na oficjalnym koncie organizacji na Facebooku.

Army SOS


To organizacja, która zarządza zakupami niezbędnej amunicji, osłon czy też urządzeń łączności i rozpoznania oraz dostarcza wszystkie towary armii. Więcej na temat wsparcia tego stowarzyszenia dowiesz się tutaj.

Fundacja HumanDoc


Zbiórkę zorganizowała również Fundacja HumanDoc, która za główny cel obrała ewakuację dzieci i osób starszych z atakowanych terenów. "W tym czasie, gdy my śledzimy zdjęcia z ataków i wjazd czołgów nasi przyjaciele – pracownicy lokalnych organizacji na Ukrainie ewakuują dzieci i osoby starsze z atakowanych terenów" – podkreślają organizatorzy zbiórki.

– Musimy zacząć ewakuację w bezpieczne miejsca starszych i przede wszystkim dzieci. Potrzebujemy pieniądze przede wszystkim na benzynę, generatory prądu, leki czy jedzenie – skomentowała Marina z organizacji Bereginya z Mariupola, która od lat pomaga ofiarom konfliktu. Działania Fundacji HumanDoc można wesprzeć tutaj.
Rozbudowaną listę sprawdzonych organizacji opublikował także pisarz i publicysta Szczepan Twardoch. "Szanowni, jeśli ktoś chce faktycznie, a nie tylko moralnie wesprzeć Ukrainę, to tutaj (w linku w komentarzu) jest lista zaufanych ukraińskich organizacji, którym powinniśmy dać dużo pieniędzy. Listę tę przesłał mi mój ukraiński tłumacz" – napisał na Facebooku.
Osoby udostępniające tego typu listy podkreślają, aby przed wpłaceniem pieniędzy, zawsze upewnić się, że przelew dojdzie na konto prawdziwej fundacji. Tego typu sytuacje mogą być bowiem wykorzystywane przez cyberprzestępców. Na stronach takich jak Niebezpiecznik czy Zaufana Trzecia Strona mogą pojawiać się ostrzeżenia przed fałszywymi zbiórkami.
Czytaj także: Rosjanie kontynuują brutalną inwazję na Ukrainę. Zachód odpowiada ostrymi sankcjami

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut