"Sława Ukrajini". Słowa wsparcia dla Ukraińców na 20 tysiącach ekranów w całej Polsce

Michał Mańkowski
24 lutego 2022, 17:46 • 1 minuta czytania
Na 20 tysiącach ekranów cyfrowych w całej Polsce, w tym tych największych w Warszawie, wyświetliliśmy film ze słowami wsparcia dla Ukraińców. To wspólna, spontaniczna akcja redakcji naTemat i Screen Network. Wierzymy, że gesty też mają znaczenie, ale Polska i Polacy są gotowi pomagać nie tylko gestami.

Obudziliśmy się dziś w rzeczywistości, w której nikt budzić się nie chciał. A co dopiero w niej żyć. Sytuacja na Ukrainie poruszyła świat, choć tak naprawdę to dopiero początek. W naTemat od samej nocy relacjonujemy dla Was te wydarzenia. Staramy się nie tylko rzetelnie informować, ale i wyjaśniać. Pokazywać to, co dzieje się za naszą granicą i tłumaczyć, przyczyny i konsekwencje.


Bracia Ukraińcy, bo tak o Was dziś myślimy, jesteśmy z Wami. Każdy konflikt tego typu budzi nasz moralny sprzeciw. Ten jest jednak wyjątkowy, bo jeśli jest jakiś kraj, który jest Polakom ostatnio tak bliski, to jest to właśnie Ukraina. W ciągu ostatnich lat staliście się częścią naszego społeczeństwa. Widzimy Was, pracujemy razem, nierzadko zakładamy polsko-ukraińskie rodziny. My korzystamy z Waszych usług, Wy korzystacie z naszych. Oficjalne statystyki mówią o 1-1,3 mln Ukraińców w Polsce, a nieoficjalnie liczby te mogą być jeszcze wyższe. Polacy też wyjeżdżali i wyjeżdżają, więc jeśli ktoś powinien Was doskonale rozumieć, to właśnie my.

To fragment tekstu, który ukazał się u nas dziś rano. Opublikowaliśmy go i po polsku, i po ukraińsku. Ukraińcy zasługują zarówno na wymierną pomoc innych państw, ale i zwykłą, ludzką życzliwość. Zwłaszcza, że przez polsko-ukraińską granicę przybywają do nas kolejne rodziny, uciekające przed widmem wojny. Wojny, której nikt nigdy, a już na pewno w 2022 roku, nie powinien doświadczać.

Redakcja naTemat przy współpracy ze Screen Network, operatorem sieci 20 tysięcy ekranów cyfrowych w całej Polsce, przygotowała akcję solidarności z ukraińskimi braćmi i siostrami. Od teraz do odwołania na wszystkich z nich, także tych największych w Warszawie, emitujemy krótki spot ze słowami otuchy.

Tak, by pokazać, że nie są w tym sami. Nie mogą być.

Nośniki zlokalizowane są przy najbardziej uczęszczanych drogach, dworcach kolejowych, lotniskach i centrach handlowych. Ekrany każdego dnia docierają do 6 milinów odbiorców. Wszyscy, którzy szukają możliwości pomocy Ukrainie, mogą zerknąć na tę listę organizacji pomocowych. W internecie widać masę postów, w których ta pomoc jest nie tylko deklaratywna, ale i wymierna. Dziękujemy. To niestety nie sen, choć dzisiejszy dzień go przypomina. Na szczęście sny, zwłaszcza koszmary, mają do siebie to, że szybko się kończą. Oby i tak było w tym przypadku.

Trzymajmy się wszyscy, bo sprawa toczy się o stawkę dużo większą niż może niektórym się wydaje.

Czytaj także: https://natemat.pl/398751,bracia-ukraincy-jestesmy-z-wami-macie-w-polsce-swoj-drugi-dom