Daj zabytkowi nowe życie. Oto jak odnowić stare lustro, aby nadal cieszyło oko

redakcja naTemat
17 marca 2022, 11:16 • 1 minuta czytania
Stare, zabytkowe przedmioty, w tym piękne lustra z duszą i historią, cieszą się dziś dużym powodzeniem. Problem często sprawia jednak ich renowacja. Jak odnowić lustro i ile to kosztuje? Oto jak przeprowadzić renowację lustra krok po kroku.
Jak odnowić stare lustro? Fot. 123RF

Stare meble i ozdobne przedmioty sprzed dekad wracają dzisiaj do łask, o czym w artykule "Cisnęliśmy bekę z meblościanki, teraz na meble z PRL polujemy na śmietnikach. Wróciła na nie moda" mówił Paweł Machomet, architekt wnętrz, założyciel bloga o odnawianiu mebli Rzuć Pan Okiem.

– Jeżeli mamy wybór: kupić nowe meble albo wstawić sobie szafę, fotel czy kredens po babci, który trzeba co prawda odnowić, to coraz częściej decydujemy się na tę drugą opcję. Jesteśmy gotowi poświęcić trochę czasu i pieniędzy, aby zachować rzecz, która w rodzinie jest od dawna – podkreślał w naTemat.

Czytaj także: Cisnęliśmy bekę z meblościanki, teraz na meble z PRL polujemy na śmietnikach. Wróciła na nie moda Wśród zabytkowych przedmiotów, które chętnie gromadzimy w naszych domach są m.in. lustra. Znajdujemy je często na pchlich targach, strychach czy śmietnikach. Ale jak odnowić stare lustro, aby nadawało szyku, elegancji i stylu naszemu wnętrzu?

Renowacja lustra

Profesjonalną renowacją lustra zajmują się szklarze. Odnawianie starych mebli jest coraz popularniejsze i bez trudu można znaleźć w swojej okolicy ekspertów, którzy przywrócą lustru dawny blask. Ile kosztuje renowacja lustra? Wszystko zależy od stanu i wielkości przedmiotu – cenę usługi zawsze wylicza się indywidualnie. Każdy zakład ma również swój cennik, warto więc wcześniej porównać ceny renowacji lustra w różnych miejscach. To jednak wydatek rzędu kilkuset złotych.

W zależności od stanu przedmiotu i skali zniszczeń możemy spróbować odnowić lustro sami w domu. Obecnie w internecie istnieje wiele materiałów i kursów dotyczących renowacji mebli – z łatwością można więc znaleźć potrzebne wskazówki, rady i instrukcje.

Renowacja starego lustra: krok po kroku

1. Wyczyśćmy lustro

Przed oceną stanu lustra dokładnie je wyczyśćmy. Umyjmy przedmiot wodą z dodatkiem mydła za pomocą irchowej lub flanelowej ściereczki albo gazety. Jeśli zabrudzenia są większe, sięgnijmy po ocet. Jedną szklankę octu dodajmy do dwóch szklanek wody i wyczyśćmy lustro, a następnie opłuczmy je ciepłą wodą. Powtórzmy czynność tyle razy, ile będzie to koniecznie. Pamiętajmy, aby umyć całe lustro: taflę, ramy i tył. Uważajmy, aby nie uszkodzić szkła.

2. Dokładnie obejrzyjmy przedmiot

Szczegółowe oględziny to najważniejszy krok do odnowienia lustra. Dokładnie obejrzyjmy taflę szkła i ramę wyczyszczonego lustra, oceńmy jego stan techniczny i spójrzmy, co wymaga pracy.

3. Oceńmy, co zrobić z taflą szkła

Jeśli szkło ma np. plamy z farby olejnej, możemy spróbować usunąć ją terpentyną – zamoczmy w niej szmatkę i szorujmy do skutku. Czasami niezbędne jest jednak posrebrzanie lustra, co ze względu na koszt i stopień trudności lepiej powierzyć szklarzowi. Bywa również, że tafla szkła nie nadaje się do użytku, np. jest zbita. Wtedy szklarz bez problemu wymieni ją na nową.

3. Zajmijmy się ramami

Rama to największy atut lustra i najcenniejszy jego element. To renowacji ramy lustra powinniśmy poświęcić więc najwięcej czasu i uwagi. Ten krok w procesie odnawiania lustra możemy z powodzeniem przeprowadzić samemu.

Jak odnowić ramę lustra? Najłatwiej przemalować drewnianą ramę farbą na wybrany kolor – antyczne, bogato zdobione ramy świetnie wyglądają w złotych lub srebrnych odcieniach (farby w tych kolorach dostępne są w sklepach z farbami, sklepach budowlanych i internetowych). Oto jak to zrobić:

Czytaj także: https://natemat.pl/151473,im-starsze-tym-lepsze-zycie-po-zyciu-starych-przedmiotow-jest-mozliwe-dbaja-o-to-pasjonaci-staroci