Awaria wycieraczek. Co może być powodem i jak sobie z nią poradzić?

Artykuł sponsorowany
Awaria wycieraczek to jedna z najczęściej występujących w starszych samochodach usterek. W wielu przypadkach dochodzi do niej w czasie rzęsistego deszczu, czyli wtedy, gdy sprawne wycieraczki są właśnie najbardziej potrzebne, a całkowity brak ich ruchu może stworzyć poważne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Co powoduje, że wycieraczki przestają działać i jak samemu poradzić sobie z ich usterkami?
Awaria wycieraczek to jedna z najczęściej występujących w starszych samochodach usterek. Co powoduje, że wycieraczki przestają działać i jak samemu poradzić sobie z ich usterkami? lcswart / 123rf.com
Do najczęstszych przyczyn awarii wycieraczek samochodowych należą: blokada mechanizmu, przepalony bezpiecznik, problemy z silniczkiem oraz zużycie piór. Niektóre z tych usterek naprawimy od ręki (na miejscu), inne będą wymagały załatwienia pewnych sprawunków, ale też poradzimy sobie z nimi samodzielnie, a do usunięcia pozostałych zalecana będzie jednak wizyta w warsztacie samochodowym.

Przyczyny awarii wycieraczek



Wycieraczki samochodowe mogą przestać działać, gdy ich mechanizm zostanie zablokowany przez np. patyk albo zamarznięty śnieg. Dalsze próby uruchomienia bez usunięcia przeszkody to ryzyko przeciążenia i spalenia silniczka, który odpowiada za wprawianie tego mechanizmu w ruch. Jeśli zatem występują problemy z prawidłową pracą wycieraczek, należy najpierw sprawdzić, czy aby "coś" ich nie blokuje.

Kolejnym częstym problemem jest przepalony bezpiecznik w obwodzie elektrycznym. To on odpowiada za zasilanie silniczka wycieraczek, więc jeśli uległ przepaleniu, to prąd nie dopływa i wycieraczki stają się "martwe". Na przepalony bezpiecznik jest tylko jedno wyjście – wymiana. Dlatego zawsze warto wozić w aucie komplet zapasowych bezpieczników. Taką awarię da się szybko usunąć we własnym zakresie, gdyż nie jest to skomplikowana czynność. Trzeba tylko zlokalizować właściwy w samochodowej skrzynce z bezpiecznikami.
Do najczęstszych przyczyn awarii wycieraczek samochodowych należą: blokada mechanizmu, przepalony bezpiecznik, problemy z silniczkiem oraz zużycie piórBen Stein / Unsplash
Najczęściej spotykana przyczyna awarii wycieraczek samochodowych to spalony silniczek. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Zazwyczaj silniczek umieszczony jest w okolicach podszybia, ale sposób jego montażu i demontażu może różnić się w zależności od modelu w samochodzie. Należy zatem kierować się instrukcją i być ostrożnym. Dlatego w tym przypadku zaleca się oddanie auta do mechanika.

Również same pióra mogą być przyczyną problemów z funkcjonowaniem wycieraczek. W pierwszej kolejności należy sprawdzić smarowanie. To zalecane, gdy mechanizm ruchu jest słyszalny, natomiast pióra stoją w miejscu. Jeśli jednak wycieraczki poruszają się, ale podczas ich pracy słychać tarcie i piszczenie, pozostawiają one smugi albo nie zbierają całej wody, to wówczas jedynym wyjściem jest wymiana piór wycieraczek.

Wymiana wycieraczek i ich ubezpieczenie



Schemat postępowania jest następujący. Wyłączamy zapłon. Odginamy ramiona wycieraczek do góry. Obracamy pióra, szukamy zatrzasku łączącego ramię z wycieraczką i delikatnie go naciskamy. Wysuwamy pióro z ramienia. Dobieramy nowy adapter i umieszczamy go w haku mocującym. Mocujemy nową wycieraczkę do adaptera tak, aby wskoczyła na miejsce. Odwracamy pióra i kładziemy je ponownie na powierzchni szyby. Na koniec włączamy wycieraczki, aby sprawdzić, czy działają prawidłowo.
Jeśli nie czujemy się na siłach, by "dłubać" przy wycieraczkach samochodowych, zawsze leży na stole opcja płatnej naprawy w warsztacie samochodowymmalkovkosta / 123rf.com
Jeśli nie czujemy się na siłach, by "dłubać" przy wycieraczkach samochodowych, zawsze leży na stole opcja płatnej naprawy w warsztacie samochodowym. Ci kierowcy, którzy mają wykupione ubezpieczenie assistance, często mogą liczyć na pomoc drogową w razie awarii wycieraczek. Jeśli umowa polisy przewiduje takie wsparcie, ubezpieczyciel wysyła na miejsce fachowca i opłaca naprawę przez niego wycieraczek.

Natomiast posiadacze dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC) mogą ubiegać się o odszkodowanie, gdy wycieraczki ich aut padną ofiarą kradzieży. Rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej szacuje wartość utraconego mienia i na podstawie jego wyliczeń zostaje określona kwota świadczenia. Za pieniądze uzyskane z polisy kierowca może wówczas zakupić nową parę wycieraczek samochodowych.

Artykuł sponsorowany