Jednoznaczna deklaracja Pentagonu ws. MiG-ów. "Rosja mogłaby odebrać to jako eskalację"

Natalia Kamińska
09 marca 2022, 23:15 • 1 minuta czytania
Władze USA odniosły się jednoznacznie do przekazania samolotów bojowych Ukrainie. - Nie wspieramy przekazania dodatkowych myśliwców Ukrainie, uważamy to za ryzykowne - przekazał rzecznik tej instytucji.
Pentagon przeciwny przekazaniu Ukrainie MiG-ów. Fot. AP/Associated Press/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Rzecznik Pentagonu John F. Kirby stwierdził iż, przekazanie myśliwców Ukrainie nie przyniesie wielkiego pożytku i są lepsze alternatywy, aby ich wesprzeć ten kraj w wojnie po inwazji Rosji. Jak mówił, USA wolą dostarczać broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą.

Pentagon: przekazanie MiG-ów jest ryzykowne

Rzecznik tłumaczył mediom podczas konferencji, że według wywiadu Stanów Zjednoczonych przekazanie MiG-ów byłoby mylnie odebrane przez Rosję jako eskalacja.

- Przekazanie ich stanowi niewielką korzyść operacyjną, ale za to stanowi ryzyko - wskazał. Podziękował jednak Polsce za jej propozycję w sprawie przekazania myśliwców.

Czytaj też: Rosja użyła rakiet termobarycznych. Pokazano "niszczycielskie działanie" TOS-1A Już w nocy z wtorku na środę Kirby informował, że "perspektywa myśliwców w dyspozycji Stanów Zjednoczonych, które startują z bazy USA/NATO w Niemczech, by wlecieć w przestrzeń powietrzną nad Ukrainą, stwarza poważne obawy dla całego NATO" - Nie jest dla nas jasne, że stoi za tym merytoryczne uzasadnienie - zauważył.

Do sprawy odniósł się także wcześniej w środę szef polskiego rządu. Mateusz Morawiecki był w Wiedniu na spotkaniu z kanclerzem Karlem Nehammerem. Podczas wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu został zapytany o reakcję Amerykanów na decyzję Polski ws. MiG-ów dla Ukrainy.

Morawiecki ws. MiG-ów: decyzja w rękach NATO

– Polska nie jest stroną tej wojny. Chcemy, żeby jak najszybciej zapanował pokój. I NATO również nie jest stroną tej wojny – stwierdził Morawiecki.

– Tak poważna decyzja, jak przekazanie samolotów, musi być jednomyślną i jednoznacznie podjętą decyzją przez cały Pakt Północnoatlantycki, dlatego podjęliśmy tę decyzję i dzisiaj ta decyzja leży w rękach NATO, leży w rękach Amerykanów – odpowiedział premier polskiego rządu.

Czytaj także: https://natemat.pl/401035,scholz-niemcy-nie-wysla-samolotow-bajowych-na-ukraine