Samochód zastępczy. Kto i kiedy ma prawo się o niego ubiegać?

Artykuł sponsorowany
Większość kierowców kojarzy ubezpieczenia komunikacyjne z wypłatą pieniężnego odszkodowania w przypadku kolizji czy wypadku drogowego. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że dochodzenie rekompensaty może obejmować także udostępnienie auta zastępczego na czas naprawy uszkodzonego samochodu, a nawet kupna nowego. W jakich sytuacjach kierowca ma prawo skorzystać z takiej możliwości?
Auto zastępcze to pojazd udostępniany osobie poszkodowanej na czas likwidacji szkody, czyli w sytuacji, gdy kierowca nie może korzystać z własnego samochodu. Prawo do ubiegania się o samochód zastępczy jest powiązane z trzema polisami: OC, AC i Assistance stocksolutions / 123rf.com
W słowniku terminów ubezpieczeniowych auto zastępcze to pojazd udostępniany osobie poszkodowanej na czas likwidacji szkody, czyli w sytuacji, gdy kierowca nie może korzystać z własnego samochodu, ponieważ ten w wyniku zdarzenia drogowego jest niedostępny. Oznacza to, że albo przechodzi naprawę w warsztacie, albo został zniszczony do tego stopnia, że nie tylko nie nadaje się do jazdy, ale także jego reperacja jest niemożliwa.

Prawo do ubiegania się o samochód zastępczy jest powiązane z trzema polisami komunikacyjnymi: obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC), dobrowolnym ubezpieczeniem autocasco (AC) oraz dobrowolnym ubezpieczeniem Assistance. W przypadku tego pierwszego decyzja o przyznaniu auta zależy od stanu konieczności, a przy dobrowolnych polisach – od sformułowania zapisów w umowie.


Auto zastępcze z OC



Z tytułu polisy OC auto zastępcze przysługuje kierowcy będącemu stroną poszkodowaną w kolizji czy wypadku drogowym. W przypadku szkody częściowej (auto nie nadaje się do jazdy, ale można je naprawić) ma prawo korzystać z niego do czasu reperacji swojego pojazdu, a w przypadku szkody całkowitej (auto nie nadaje się ani do jazdy, ani do naprawy, a jedynie na złom) do czasu zakupu nowego samochodu.

Koszt wypożyczenia auta zastępczego pokrywany jest z polisy OC sprawcy. Poszkodowany kierowca musi jednak udowodnić przed ubezpieczycielem kierowcy winnego kolizji czy wypadku drogowego konieczność posiadania takiego auta. Innymi słowy, wykazać, że jest ono niezbędne do celów służbowych albo wypełniania codziennych obowiązków (dojazdy do pracy, odwożenie dzieci do szkoły) i nie ma dla niego alternatywy.
Z tytułu polisy OC auto zastępcze przysługuje kierowcy będącemu stroną poszkodowaną w kolizji czy wypadku drogowymbialasiewicz / 123rf.com
Jak wnioskować o auto zastępcze? Firmie ubezpieczeniowej należy przedstawić oświadczenie woli korzystania z samochodu wraz z uzasadnieniem konieczności jego wynajmu. Do wniosku załącza się dokumentację zawierającą: dowód rejestracyjny uszkodzonego auta, oświadczenie sprawcy szkody lub notatkę policyjną, dowód osobisty, prawo jazdy, dane osobowe sprawcy, jego numer polisy OC oraz dane jego ubezpieczyciela.

Auto zastępcze z AC



W sytuacji uszkodzenia samochodu z winy jego właściciela czy kradzieży auta możliwość otrzymania samochodu zastępczego otwiera się jedynie przed posiadaczami odpowiednich pakietów autocasco. Na ogół są to jakieś rozszerzone wersje dobrowolnej polisy AC. Ich dokupienie pozwala na wynajęcie samochodu z przeniesieniem płatności za usługę na ubezpieczyciela przez określoną liczbę dni, zazwyczaj od 3 do 30.

W zależności od limitu dni oraz innych obwarowań w zakresie sposobu korzystania z samochodu zastępczego cena tych dodatków do polisy AC będzie zmienna. Przed podpisaniem umowy najlepiej wnikliwie przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach będzie przysługiwało prawo do wypożyczenia auta zastępczego i na jakich warunkach będzie można z niego korzystać.

Auto zastępcze z Assistance



Inną dobrowolną polisą, w ramach której właściciel samochodu uszkodzonego w wyniku wypadku czy awarii będzie mógł skorzystać z auta zastępczego, może być ubezpieczenie Assistance. Z reguły ubezpieczyciele oferują taką usługę jako jedną z form pomocy technicznej dla kierowcy. I w tym przypadku wszystko zależy od zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), więc trzeba się z nimi dokładnie zapoznać.
Kierowca, któremu przysługuje samochód zastępczy, nie może wybrać dowolnego pojazdu na czas remontu starego czy kupna nowego. Musi być on o takim samym lub niższym standardzie, jak ten dotychczas używanyBrock Wegner / Unsplash
Przede wszystkim ubezpieczenie assistance komunikacyjne przewiduje, że samochód zastępczy przysługuje na z góry ustaloną ilość czasu (w wariantach podstawowych na 2-3 dni, w najdroższych na 14 i powyżej) i zależnie od przyczyny utraty auta (awaria, wypadek lub kradzież). Dodatkowo ubezpieczyciel może ustalić używanie auta zgodnie z przeznaczeniem, nałożyć na nie limit kilometrów czy określić warunki jego zwrotu.

Koszty wypożyczenia auta



Niezależnie od rodzaju ubezpieczenia koszty wypożyczenia auta w rozumieniu firmy ubezpieczeniowej to opłaty za możliwość użytkowania auta przez określony okres. Użytkownik wynajętego samochodu musi natomiast z własnej kieszeni pokrywać bieżące wydatki eksploatacyjne, czyli płacić za np. paliwo, parking albo wymianę elementów (opony, wycieraczki, płyny eksploatacyjne), oraz wydatki powyżej limitu np. kilometrów.

Kierowca, któremu przysługuje samochód zastępczy, nie może wybrać dowolnego pojazdu na czas remontu starego czy kupna nowego. Musi być on o takim samym lub niższym standardzie, jak ten, który został uszkodzony lub zniszczony w wyniku zdarzenia drogowego albo ukradziony. Dlatego przy wyborze auta o wyższej klasie niż to używane dotychczas ubezpieczyciel ma prawo do odmowy pokrycia kosztów wynajmu.

Artykuł sponsorowany