Kuriozalny list Ławrowa. Próbował uprzedzić wyrzucenie Rosji z Rady Europy

Rafał Badowski
Rosja została wyrzucona z Rady Europy. A jednocześnie, spodziewając się takiego wyniku, formalnie wszczęła procedurę wystąpienia z RE – podała agencja Reutera. Decyzję przekazano w formie listu od ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. W ten sposób Władimir Putin chciał wyprzedzić Radę, która – jak się później okazało – miała wyrzucić Rosję za atak na Ukrainę.
Siergiej Ławrow wysłał kuriozalny list do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Pool Reuters / Associated Press / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Za wyrzuceniem Rosji z Rady Europy głosowało 216 członków jej Zgromadzenia Parlamentarnego. Nikt nie głosował przeciw, a trzech członków wstrzymało się od głosu. "Sława Ukrainie" – napisał na Twitterze Marek Borowski, członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. "Dzieje się historia Europy! Rosja wywalona z Rady Europy! Nie ma miejsca w tej organizacji dla zbrodniczych państw napadających na spokojne kraje! Dołożyłem swoją cegiełkę do tego procesu!" – dodał Krzysztof Śmiszek, inny przedstawiciel Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Rada Europy, która zrzesza prawie wszystkie państwa europejskie oraz kilka państw spoza Starego Kontynentu (które są partnerami państw z Europy) od samego początku krytykuje Rosję za atak na Ukrainę.


RE powstała w Londynie w 1949 roku i dotąd liczyła 47 członków. Nie jest to instytucja unijna, jak myśli wiele osób, tylko niezależna organizacja międzynarodowa. Zajmuje się ochroną praw człowieka i demokracji oraz współpracą kulturalną pomiędzy państwami członkowskimi.

Czytaj także: Sukces polityka PO. To pierwszy Polak na tym stanowisku w Radzie Europy

Warunkiem przyjęcia do Rady Europy jest między innymi demokratyczny charakter rządów, respektowanie praw człowieka i podstawowych wolności, wolne wybory, gospodarka rynkowa, czy wolność tworzenia partii politycznych i związków zawodowych.

Rosja wyrzucona z Rady Europy 15 marca

I we wtorek 15 marca Rosja została z niej wyrzucona. By tak się nie stało, Rosja próbowała sama zrezygnować z członkostwa w Radzie Europy, zanim została z niej usunięta.

Rosja była członkiem Rady Europy od 28 lutego 1996 roku. 25 lutego 2022, czyli dzień po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, została z niej usunięta. 15 marca Zgromadzeniu Parlamentarnemu RE przekazano list Siergieja Ławrowa, w którym minister spraw zagranicznych Rosji poinformował o formalnym wszczęciu procedury wystąpienia Rosji z Rady Europy.

Zobacz też: PiS bez mandatu Rady Europejskiej ws. wyjazdu do Kijowa. W UE boją się skutków tej wizyty

Jak podał Reuters, było to posunięcie wyprzedzające. Rada Europy – jak się okazało – właśnie wyrzuciła kraj, którego prezydentem jest Władimir Putin.

Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołuje kolejne sankcje. Rosja ma być kompletnie izolowana na arenie międzynarodowej. Minister rozwoju Piotr Nowak poleciał do USA z misją przekonania do usunięcia Rosji z grupy G20 i przekazania zwolnionego miejsca Polsce.

Pociej szefem frakcji EPL w Radzie Europy

Jak informowaliśmy w naTemat, Aleksander Pociej został w styczniu wybrany szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Warto wspomnieć, że polityk Platformy Obywatelskiej to pierwszy Polak na takim stanowisku.