Kalima nad Europą. Ludzie nagle zobaczyli pomarańczowe niebo

redakcja naTemat
Na południe Europy dotarła kalima. To gęsty pył znad Sahary, który widzieli między innymi mieszkańcy Hiszpanii. Do tego stopnia przeobraził krajobraz, że niebo zmieniło kolor na pomarańczowy.
Pomarańczowe niebo nad Hiszpanią. Nad Europą przeszła Kalima. Fot. Screen / Twitter / Coyote

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Kalima, czyli gęsty pył znad Sahary, pojawia się najczęściej nad Oceanem Atlantyckim. Najczęściej przybywa z marokańskiej części Sahary. Podrywają i niosą go dalej burze piaskowe.

Gęsty pył z pustyni wschodnie wiatry transportują w kierunku Wysp Kanaryjskich. Trafia też na południe Europy. Wtedy niebo zmienia kolor na pomarańczowy, spada widoczność. Pył pokrywa wówczas ulice i domy.

Obecnie pomarańczowe niebo można zaobserwować nad kontynentalną Hiszpanią. Internauci wrzucają zdjęcia i nagrania, by pokazać, że niebo zmieniło kolor na pomarańczowy.


Kalima pojawiła się nad Europą 14 marca. Na niebie pojawił się pył znad Sahary. W ten sposób obserwatorom niebo wydawało się pomarańczowe. W pewnym momencie niebo zrobiło się tak ciemne, że zdawało się, iż zaraz zapadnie noc. Mieszkańcy regionów, gdzie pojawiła się kalima, twierdzą, że pył był bardzo gęsty i mocno utrudniał widoczność.

Kalima dotarła między innymi do południowo-wschodnich regionów Hiszpanii. Nagrania pochodzą z okolic Mar Menor, laguny oddzielonej od Morza Śródziemnego mierzeją La Manga.

Na spokojnej wodzie widać kołyszące się łódki. W tle można zobaczyć pomarańczowe niebo. Prognoza pogody dla rejonów Hiszpanii objętych działaniem piasku z Sahary przewiduje ulewy. A tak wygląda pomarańczowe niebo nad Hiszpanią.

Antycyklon w Polsce. Może paść niesamowity rekord


Bardzo nietypowe zjawisko prognozuje się w Polsce na koniec drugiej dekady marca. Około 18-20 marca Polska ma znaleźć się pod wpływem potężnego wyżu ciśnieniowego, inaczej zwanego antycyklonem. Jak prognozują synoptycy, w Polsce ciśnienie może wzrosnąć nawet do 1050 hPa.

Antycyklon ma być odczuwalny w dużej części Europy. W szczególności chodzi o pas od Wielkiej Brytanii, przez Polskę, Rosję i Bałkany. Ponadto wyż będzie dalej powodować mróz w nocy. Działanie wyżu ma być odczuwalne w Polsce przynajmniej do 22 marca. Nie jest jednak wykluczone, że znacznie dłużej.

Jak wskazuje serwis dobrapogoda24.pl, z ciśnieniem 1050-1051 hPa możemy mieć do czynienia nawet do końca miesiąca. Byłby to jeden z najwyższych wskaźników odnotowanych w Polsce w ostatnich latach. Krajowy rekord ciśnienia wynosi w Polsce około 1065 hPa.

Jaka pogoda wiosną i latem 2022? Długoterminowa prognoza IMGW


Znana jest też eksperymentalna długoterminowa prognoza pogody na wiosnę i lato 2022, którą wydali synoptycy IMGW. Wiadomo jaka pogoda ma czekać nas w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu 2022. Średnia temperatura w kwietniu może kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut