Polacy jednoznacznie ocenili postawę rządu ws. wojny w Ukrainie. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Wioleta Wasylów
Czy działania, które podejmuje polski rząd w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, są odpowiednie i wystarczające? Zapytano o to Polaków w sondażu United Surveys przeprowadzonym dla WP. Jak się okazuje blisko 70 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło odpowiedź rządu Mateusza Morawieckiego na trwającą za naszą południo-wschodnią granicą wojnę.
Z sondażu United Surveys wynika, że respondenci w większości pozytywnie oceniali działania rządu Morawieckiego w obliczu wojny w Ukrainie. Fot. Oscar del Pozo / AFP / East News
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Ukraina od blisko miesiąca odpiera brutalne ataki wojsk Władimira Putina i broni swojej suwerenności. Agresja Rosji postawiła bardzo wiele wyzwań także przez przywódcami państw, które nie biorą bezpośrednio udziału w wojnie.

United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziło w piątek 18 marca sondaż telefoniczny, w którym zapytało grupę 1000 osób o to, jak oceniają poczynania władz Polski w obliczu wojny w Ukrainie.

Sondaż dla WP dotyczący działań polskiego rządu w sprawie wojny w Ukrainie

Choć w ostatnich sondażach dotyczących poparcia dla partii obóz rządzący odnotowywał pewne spadki, to wyniki najnowszego sondażu United Surveys pokazują, że większość przepytanych Polaków pozytywnie ocenia działania rządu Mateusza Morawieckiego w związku z trwającym w Ukrainie konflikcie zbrojnym.


Na odpowiedź "zdecydowanie dobrze" wskazało 22,1 proc. respondentów. Wśród tej grupy najwięcej, bo 57 proc. stanowili zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, zaś tylko 6 proc. to osoby, które zadeklarowały chęć oddania głosu na opozycję.

Czytaj także: Zagrożenie wojną nie służy władzy. W nowym sondażu opozycja odrabia straty do PiS

Większość spośród tysiąca przepytanych przez United Surveys Polaków – bo 46 proc. – stwierdziła, że rząd radzi sobie "raczej dobrze". W tej grupie zwolennicy partii rządzącej stanowią 44 proc., zaś opozycji: 40 proc.

Według kolejnych 20,6 proc. respondentów rząd Morawieckiego "raczej źle" reaguje na kryzys wywołany wojną. Co istotne, na tę odpowiedź wskazało 40 proc. zwolenników opozycji, ale nie wybrał jej ani jeden zwolennik PiS.

Czytaj także: Sondaż: Oto poparcie dla PiS po 2 tygodniach inwazji w Ukrainie. Kaczyński ma powód do zmartwień

Następne 7,8 proc. badanych wskazało na odpowiedź "zdecydowanie źle". Tutaj podobnie, żadna osoba popierająca PiS nie wybrała tej opcji, podczas gdy zdecydowało się na nią 12 proc. zadeklarowanego elektoratu opozycji. Zdania na temat działań polskich władz w obliczu wojny na Ukrainie nie wyrobiło sobie natomiast 3,6 proc. przebadanych Polaków.

Odpowiedź na wojnę a poparcie dla partii

Przy okazji United Surveys zapytało, na kogo respondenci chcieliby zagłosować wyborach parlamentarnych, gdyby takowe miały się teraz odbyć. Zjednoczona Prawica nadal byłaby na czele z 33,4 proc. głosów. Dalej uplasowałyby się, tak jak wcześniej, Koalicja Obywatelska z 23,1 proc. głosów i Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 9.1 proc.

Czy Polacy popierają pomysł Kaczyńskiego dotyczący misji pokojowej w Ukrainie?

Wśród inicjatyw, które polski rząd podjął po rozpoczęciu się inwazji Rosji na Ukrainę, była wizyta Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego oraz premierów Czech i Słowenii w Kijowie. Spotkali się oni tam z prezydentem Ukrainy Wołodmyrem Zełenskim.

Czytaj także: Prezydent wraz z rządem przedstawi propozycję misji pokojowej w Ukrainie na szczycie NATO

Po rozmowach wicepremier Kaczyński stwierdził, że w Ukrainie powinna zostać zorganizowana będąca w stanie się bronić misja pokojowa sił NATO lub "szerszego układu międzynarodowego". Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz powiedział w weekend, że taką propozycję "wraz ze szczegółowym pakietem rozwiązań" Polska zgłosi na szczycie NATO w Brukseli 24 marca.

Warto zaznaczyć, że wcześniej Sojusz wiele razy tłumaczył, że nie chce bezpośrednio brać udziału w konflikcie. – Widzimy cierpienie, ale to może stać się jeszcze gorsze, gdyby miało dojść do pełnowymiarowej wojny NATO z Rosją – oznajmił przewodniczący NATO Jens Stoltenberg.


Czytaj także: Sondaż o misji pokojowej NATO w Ukrainie. Zaskakująca odpowiedź Polaków


Z najnowszego sondażu, który United Survey przeprowadziło dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", wynika, że zdania, co do zorganizowania wojskowej misji stabilizacyjnej w Ukrainie są wśród Polaków mocno podzielone.

Taki pomysł "zdecydowanie popiera" 32,8 proc. respondentów, a kolejne 20,4 proc. "raczej popiera". Wśród tych dwóch grup dominują zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. "Raczej przeciwnych" jest 13,3 proc., zaś "zdecydowanie przeciwnych": 12,7 proc.