Antek Królikowski ujawnił, na co jest chory. To ciężka, nieuleczalna choroba...

Joanna Stawczyk
14 kwietnia 2022, 09:53 • 1 minuta czytania
Na początku kwietnia Antek Królikowski przeprosił za swoje zachowanie związane z organizowaniem gali MMA i oświadczył, że na jakiś czas znika z show-biznesu po to, aby zadbać o sprawy prywatne i swoje zdrowie. Od tamtej pory był w szpitalu, o czym donosiły media. Teraz w kolejnym odcinku programu "Przez Atlantyk" otworzył się na temat swojej nieuleczalnej choroby – stwardnienia rozsianego. Wyznał, kiedy usłyszał diagnozę.
Antek Królikowski otworzył się na temat choroby. Ma stwardnienie rozsiane Fot. VIPHOTO/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Antoni Królikowski nie ma ostatnio spokojnego czasu. Aktor jednak sam się do tego przyczynił ogłaszając, że zostaje włodarzem gali Royal Division MMA, a potem wywołując aferę na całą Polskę i pokazał sobowtórów Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego.


33-letni gwiazdor wycofał się jednak ze wszystkiego, przeprosił za swoje zachowanie i oświadczył, że znika. Przynajmniej na jakiś czas. — Ostatnie miesiące to dla mnie ciężki czas. Nie mogę udawać, że wszystko jest okej, że jestem zdrowy i silny. Muszę się wykurować, bo mam dla kogo żyć — mówił.

Antek Królikowski choruje na stwardnienie rozsiane

Jak informowaliśmy w naTemat, aktor w ostatnich dniach odwiedził jeden ze stołecznych szpitali. "Zgłosił się na izbę przyjęć i został skierowany do jednej z sal. Wygląda na to, że sprawa jest poważna. W szpitalu, do którego przyjechał Antek Królikowski, są oddziały chorób wewnętrznych oraz kardiologicznych. (...) Telefon Antka przestał natomiast odpowiadać" – przekazał "Super Express".

– Antek zgłosił się na badania. I wcale nie było mu do śmiechu. Jest naszym pacjentem od lat. Nic więcej nie mogę powiedzieć – powiedział tabloidowi pracownik warszawskiej placówki. W środę (13 kwietnia) wyemitowano zaś kolejny odcinek programu "Przez Atlantyk", którego uczestnikiem jest Królikowski. Widzowie są zaskoczeni prywatnym wyznaniem aktora. Opowiedział bowiem o swojej chorobie. Sześć lat temu usłyszał diagnozę - stwardnienie rozsiane.

– Wszystko zaczęło się od tego, że w 2016 r. zostałem zaproszony do udziału w programie rozrywkowym i nagle na scenie, coś wyszło gdzieś z trzewi, przez gardło i do mózgu. Nagle miałem paraliż całej lewej strony twarzy. 6 grudnia, na Mikołaja dostałem taki "prezent" w postaci diagnozy – wyjaśnił na wstępie.

– SM, czyli stwardnienie rozsiane. Nieuleczalna choroba z centralnego układu nerwowego. Ze świadomością tej diagnozy żyję od 2016 roku. Staram się żyć aktywnie – wyznał Królikowski. Gwiazdor dodał, że leczy się, aby zahamować rozwój choroby. – Każdy traktował mnie super fair i nikt nie traktował mnie jak chorego, bo to wszystko naprawdę jest w głowie, jeśli chodzi o SM. To w głowie mam ogniska zapalne, które są wygaszone przez leczenie, które stosuję co miesiąc w szpitalu – wyjaśnił. – Są takie momenty, w których człowiek się zastanawia, po co to wszystko – podsumował przed kamerami.

Czym jest stwardnienie rozsiane? Choruje na nie Królikowski

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM) to choroba neurologiczna ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego) o przewlekłym przebiegu, występującą głównie u młodych dorosłych. Nazwa pochodzi od "rozsiania" zaburzeń przewodzenia w obrębie ciała spowodowanych wieloogniskowym (w różnych obszarach OUN) uszkodzeniem komórek nerwowych.

Na łamach naTemat tłumaczyliśmy, że chorzy cierpiący na SM doświadczają wielu zróżnicowanych objawów neurologicznych o różnym stopniu nasilenia, dynamice rozwoju i często indywidualnym przebiegu. Wśród nich można wymienić:problemy z widzeniem, niedowład kończyn, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, nerwobóle, problemy z mową. SM jest chorobą nieuleczalną, prowadzi do niepełnosprawności, a także groźnych dla życia powikłań.

Stwardnienie rozsiane może wystąpić w każdym wieku, to najczęściej ujawnia się między 20. a 40. rokiem życia. Ponad dwa razy częściej chorują na nie kobiety niż mężczyźni. W Polsce, zgodnie z szacunkami Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, liczba chorych na SM wynosi ok. 45 tysięcy. Co roku w naszym kraju wykrywanych jest 1300-2100 nowych przypadków.

Czytaj także: https://natemat.pl/406849,stan-zdrowia-antka-krolikowskiego-okazuje-sie-ze-aktor-choruje-od-lat