Kolejny zgrzyt z włączeniem syren alarmowych. Ukraińcy dostali ostrzeżenie
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- We wtorek 19 kwietnia w Warszawie włączone zostaną syreny alarmowe
- Ma to związek z rocznicą powstania w getcie warszawskim
- Ukraińcy w Polsce dostali informacje, o co chodzi z uruchomieniem sygnałów
"W tym roku przypada 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Aby uczcić pamięć Bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, we wtorek 19 kwietnia o godz. 12:00 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania" – czytamy na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jak wyjaśniono, sygnał zostanie uruchomiony na terenie Warszawy, potrwa jedną minutę i będzie to sygnał ciągły. Jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie stolicy.
"Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Alert z informacją o uruchomieniu syren będzie wysłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujące się do polskiej sieci" – podkreślono. O planach władz informuje też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
O syrenach alarmowych w Polsce niedawno było głośno za sprawą rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pojawiło się wiele głosów, że ze względu na obecność w Polsce uchodźców z Ukrainy, lepiej zrezygnować z włączania sygnałów, które teraz kojarzą się przecież z dramatem ludzi w zaatakowanym przez Rosję kraju.
W rocznicę powstania w getcie syreny są włączane w Warszawie od kilku lat, ale w tym roku miało być inaczej. Niedawno stołeczny ratusz przekazał, że organizatorzy obchodów zrezygnowali z syren alarmowych – właśnie ze względu na ukraińskich uchodźców. Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", teraz wbrew intencjom organizatorów obchodów rocznicy powstania w getcie, także w tę rocznicę zostaną włączone syreny.
Sygnały będą uruchomione, mimo apelu Muzeum Polin, które jest organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, by w tym roku od tego odstąpić. "Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem miłości. Niech każdy z nas przypnie 19 kwietnia żółty kwiat jako symbol jedności oraz przesłanie pokoju, niezależnie od poglądów, pochodzenia czy wiary. Tylko to ma znaczenie" – podkreślono.