Jak leczy się depresję i co robić kiedy leczenie nie działa?
W procesie leczenia depresji ważny jest psychoterapeuta, ponieważ to on pomóż znaleźć przyczyny choroby, okoliczności pojawienia się depresji. Leczenie depresji to często długotrwały proces. Tu współpracują ze sobą psychiatrzy, psychoterapeuci i psycholodzy.
– Psychoterapia nie jest łatwa, choć trzeba zaznaczyć, że jest bardzo potrzebna. Czasem, gdy dotykamy trudnych obszarów, rozgrzebujemy pewne rzeczy, to pacjent najchętniej by się wycofał. Tymczasem jest to niezbędne, żeby mu pomóc – mówi nasza rozmówczyni.
Jak tłumaczy, trudno określić ile czasu trwa leczenie depresji, to bardzo indywidualna sprawa. Zależy to od zaawansowania choroby i np. od sytuacji współtowarzyszących chorobie. Depresja dotyka wielowymiarowo każdego aspektu życia pacjenta. Wpływa na naszą aktywność zawodową, społeczną, możliwość utrzymania relacji.
– Pacjenci często mówią, że depresja pojawiła się znienacka w ich życiu. Prawda jest jednak tka, że pewne objawy pojawiają się dużo wcześniej, tylko zwyczajnie pozostają niezauważone przez chorego. Depresja rozgaszcza się powoli w każdym obszarze naszego życia – podkreśla Adrainna Sobol.
Depresja nie jest tylko chorobą pacjenta ale całej rodziny, która często nie wie jak się zachować w obliczu choroby u osoby bliskiej. Oczywiście mówienie: "weź się w grać", "zacznij biegać to ci przejdzie", jest nie tylko nieskuteczne ale też zwyczajnie nie na miejscu. Chory na depresję czasem nie jest w stanie wstać z łózka, a co dopiero pójść biegać.
Zdaniem specjalistki, trudno mówić jednoznacznie o tym ile może trwać leczenie depresji. Mówi się, że leczenie farmakologiczne powinno trwać pół roku, do roku. Jednak czasami trwa dłużej. Inna sprawa, że jeśli leki nie przynoszą spodziewanej poprawy, nawet kiedy zmienimy je po jakimś czasie, wówczas psychiatra może rozpoznać depresję lekooporną. Na nią również jest "sposób”. To nowoczesne leczenie. Niestety w Polsce jest nie refundowane i dlatego dostępne dla nielicznych.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia depresji, to zapraszam do obejrzenia podcastu "Zdrowie bez cenzury”. Gościem tego odcinka jest Adrianna Sobol, psycholożka, psychoterapeutka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadzi Anna Kaczmarek.