"Wampirzy lifting" - ulubiony zabieg gwiazd. Na czym polega?
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe PRP to preparat krwiopochodny zawierający skoncentrowane płytki krwi połączone z niewielką ilością osocza. Taki koncentrat zawiera nawet kilka razy więcej płytek krwi niż krew bazowa.
Preparat jest pozyskiwany poprzez pobranie, odpowiednie przygotowanie i odwirowanie krwi obwodowej. Umieszczenie krwi w wirówce pozwala na odseparowanie poszczególnych składników, m.in. życiodajnych płytek krwi. Uzyskany preparat ma przejrzysto-żółtawy kolor.
Przygotowany preparat zawiera zwiększoną ilość czynników wzrostu, które wspomagają i przyspieszają regenerację tkanek. Osocze bogatopłytkowe poprawia ukrwienie skóry, stymuluje komórki macierzyste, pobudza odżywcze fibroblasty.
Składniki odżywcze znajdujące się w osoczu bogatopłytkowym:
- czynnik wzrostu beta — przyspiesza regenerację komórek;
- płytkowy czynnik wzrostu PD GF — stymuluje wzrost drobnych naczyń krwionośnych;
- naskórkowy czynnik wzrostu EGF — stymuluje produkcję kolagenu;
- czynnik wzrostu fibroblastów FGF — stymuluje produkcję fibroblastów.
Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku, niwelowaniu przebarwień, odmładzaniu skóry. Ponadto jest wykorzystane w leczeniu łysienia, urazów ortopedycznych, pomaga też na niektóre choroby wirusowe.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem dającym długotrwałe efekty, a co ważne — jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, ponieważ nie stwarza ryzyka alergii.
Jak wygląda "wampirzy lifting" z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?
"Wampirzy lifting" rozpoczyna się od pobrania krwi obwodowej z ręki pacjenta. Po przygotowaniu i odwirowaniu krwi powstaje preparat ze skoncentrowanymi płytkami krwi i niewielką ilością osocza (tzw. osocze bogatopłytkowe).
Osocze bogatopłytkowe jest podawane pacjentowi metodą mezoterapii polegającą na wykonaniu niewielkich nakłuć. W ten sposób preparat zostaje wprowadzony do tkanki skórnej. Po wstrzyknięciu preparatu uwalniają się czynniki wzrostu, a komórki macierzyste ulegają aktywowaniu.
Mezoterapii osoczem bogatopłytkowym można poddać:
- twarz;
- szyję;
- dłonie;
- rozstępy;
- blizny;
- dekolt;
- inne rejony ciała ze skórą pozbawioną elastyczności.
"Wampirzy lifting" jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa ok. godziny. Po zabiegu na twarzy pacjenta widoczne są niewielkie ukłucia, które znikają po upływie 2-3 dni. Dopuszczalne są również niewielkie siniaki — to jedyne skutki uboczne "wampirzego liftingu".
Jakie efekty daje mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?
Osocze bogatopłytkowe to naturalny "eliksir młodości", który pobudza skórę do odbudowy, a także nadaje jej zdrowy i promienny wygląd. Ze skóry znikają przebarwienia, cera jest lepiej nawilżona, bardziej napięta i gładka.
Pierwsze efekty "wampirzego liftingu" są widoczne po ok. 2 tygodniach, jednak na pełnię rezultatów trzeba poczekać nawet 3 miesiące. W tym czasie dochodzi do odbudowy włókien kolagenowych. Po ich odbudowaniu skóra wygląda wyraźnie zdrowiej i młodziej.
Mezoterapię osoczem bogatopłytkowym można stosować jako samodzielny zabieg lub jako przygotowanie bądź wzmocnienie innych zabiegów, np. fotoodmładzania skóry, czy wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym.
Ponadto "wampirzy lifting" pomaga na blizny, rozstępy, a także łysienie.
Najlepsze efekty zapewnia cykl 3-5 zabiegów realizowanych w miesięcznych odstępach. Zabieg nie ma skutków ubocznych i nie jest obciążony ryzykiem alergii. Koszt mezoterapii osoczem bogatopłytkowym to ok. 700-1200 zł.
Czytaj także: Chcesz kupić wałek do twarzy? Sprawdź, czy nie wyrzucisz pieniędzy w błoto
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
Korzystanie z zabiegu warto rozpocząć po ukończeniu 25. roku życia — wtedy bowiem rozpoczynają się pierwsze procesy starzenia. Są jednak przypadki, w których po dobrodziejstwa "wampirzego liftingu" warto sięgnąć wcześniej. Efekty zabiegu na pewno docenią osoby zmagające się z bliznami potrądzikowymi lub przebarwieniami.
Wskazania do mezoterapii osoczem bogatopłytkowym:
- utrata elastyczności skóry;
- zmarszczki;
- skóra atopowa;
- skóra wymagająca rewitalizacji;
- blizny potrądzikowe;
- przebarwienia;
- rozstępy;
- łysienie.
Z zabiegu mogą też korzystać osoby starsze po 60. roku życia, jednak w przypadku utrwalenia zmarszczek i zmniejszonej aktywności komórek macierzystych, efekt nie będzie tak spektakularny jak w przypadku osób młodszych. W takiej sytuacji mezoterapię osoczem bogatopłytkowym można stosować pomocniczo celem spotęgowania efektu innych zabiegów.
Kiedy "wampirzego liftingu" nie można wykonać?
Przeciwwskazań do "wampirzego liftingu" nie ma wiele, ale w przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie zrezygnować z zabiegu.
Przeciwskazania do mezoterapii osoczem bogatopłytkowym:
- choroby krwi;
- infekcje wirusowe (HIV, WZW);
- nowotwór;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- stosowanie niektórych leków;
- ciąża i karmienie piersią.
Każdy zabieg poprzedza konsultacja lekarska celem wykluczenia przeciwwskazań. Konieczne jest również wypełnienie karty pacjenta.
Z czego wynika popularność "wampirzego liftingu"?
"Wampirzy lifting" zyskał popularność dzięki Kim Kardashian, która opublikowała w sieci zdjęcia wykonane w trakcie zabiegu. Z jego dobrodziejstw korzystają również inne gwiazdy, m.in. Joanna Krupa, Agnieszka Włodarczyk i Agnieszka Fitkau-Perepeczko. W ich ślady poszły setki fanek.
Pacjenci na całym świecie doceniają skuteczność tej metody, jej niską cenę w odniesieniu do możliwych efektów, a także jej bezpieczeństwo i dużą dostępność. Wszystko to sprawia, że zainteresowanie "wampirzym liftingiem" w kolejnych latach będzie wzrastać.
Dodatkową zaletą "wampirzego liftingu" jest brak skutków ubocznych i gwarancja efektów. Jednak, aby zabieg był w pełni bezpieczny, należy wykonywać go w sprawdzonych gabinetach. W przeciwnym razie można narazić się na zakażenie wirusem HIV lub żółtaczką.
Czytaj także: https://natemat.pl/383153,jak-koreanki-dbaja-o-cere#comments